Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени изяснятват как Covid-19 се движи между хората и дивите животни

Електронно микроскопско изображение на частиците на коронавируса (в зелено), причинител на Covid-19, на фона на инфектирана клетка. Изображение: National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Амбициозен американски научен проект има за цел за събере проби от над 50 животински вида, за да изясни как вирусът на Covid-19 се движи между хората и дивите животни.

Скоро след началото на Covidпандемията стана ясно, че много животински видове, а не само хората могат да се окажат заразени с коронавируса SARS-CoV-2, включително домашни любимци и обитатели на зоологически градини.

Сега екип от университета на щата Пенсилвания организира едно от най-големите проучвания в търсене на вируса сред дивите животни, съобщи научното издание "Сайънс".

Екипът е начело с еколога по заболяванията Кърт Вандегрифт. През следващите две години той и колегите му ще съберат и анализират 24 000 проби от 58 вида. Те ще бъдат тествани за това дали в момента са носители на вируса или имат антитела срещу него, което би означавало вече отминало заразяване.

Вандегрифт се надява да проследи вируса в множество животни и на редица места, така че да установи кои видове позволяват на Covidда продължи да съществува и да еволюира по начини, които е възможно да не могат да бъдат диагностицирани или лекувани при хората. 


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция въвежда дигитални досиета на държавните служители

Гърция въвежда дигитални досиета на държавните служители на фона на опасения от изтичане на лични данни. Въвеждането на дигитални досиета за всички служители, независимо от поста, който заемат, допринася за бъза информация по отношение на свободните работни места в държавната администрация, както и намаляване на необходимостта от хартиени..

публикувано на 04.11.25 в 10:38

Кристалина Георгиева: България е повече от готова за приемането на еврото

България е повече от готова за приемането на еврото, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева по време на конференцията "България на прага на еврозоната".  Сред българите има носталгия по лева, призна Георгиева и изрази притеснение от употребата ѝ за политически цели. Според ръководителката на МВФ..

публикувано на 04.11.25 в 10:32

"Бугония" - още един успешен експеримент от Йоргос Лантимос

Безкомпромисният режисьор Йоргос Лантимос се завръща в киносалоните с още едно провокативно заглавие .  В "Бугония" той отново се доверява на двукратната носителка на "Оскар" Ема Стоун . Този път ще я видим в ролята на изпълнителния директор на голяма фармацевтична компания Мишел Фулър. Парите, властта и блясъкът, които тя безсрамно..

публикувано на 04.11.25 в 10:29

Адв. Минчо Спасов: Прокуратурата не иска да осъди Петьо Еврото

Инициатива “Правосъдие за всеки” организира в сряда поредния си протест пред Съдебната палата в София с настояване за съдебна реформа и с призив да се попречи на овладяването на съдебната система. Част от мотивацията на поредния протест е ситуацията от миналата седмица по делото, по което задочно подсъдим е и бившият следовател Петьо Петров - Еврото...

публикувано на 04.11.25 в 10:13

За 72 часа е задържан шофьорът, обвинен за катастрофата с 6 автомобила в София

За 72 часа е задържан шофьорът, обвинен за катастрофата на столичния булевард "Витоша", при която бяха ударени 6 автомобила. Мъжът е с две повдигнати обвинения - за шофиране след употреба на алкохол и за причиняване на имуществени вреди, съобщи говорителят на Софийската районна прокуратура Николай Николаев: "Във вчерашния ден сме..

публикувано на 04.11.25 в 10:12
Росен Желязков на конференцията
на живо

Желязков: България е готова да въведе плавно еврото

България е готова да въведе плавно еврото, заяви премиерът Росен Желязков при откриването на конференцията "България на прага на еврозоната". Конференция "България на прага на еврозоната" се провежда в резиденция "Бояна" Желязков коментира, че успехът по въвеждането на еврото зависи и от доверието на гражданите, въпреки, че то, по думите..

публикувано на 04.11.25 в 10:10

Изложба "Кристо и Жан-Клод. Опакованият Райхстаг" ще бъде представена в България

Мащабната изложба "Кристо и Жан-Клод. Опакованият Райхстаг, Берлин (1971-1995)" ще бъде представена за първи път в България. Експозицията, посветена на 90-годишнината от рождението на знаковия артистичен тандем, ще бъде открита днес и ще продължи до 22 март в "Квадрат 500", съобщават организаторите от Националната галерия. Изложбата..

публикувано на 04.11.25 в 09:47