Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Си Цзинпин разговаря в Париж с Макрон и Фон дер Лайен

Протестна акция по повод визитата на Си Цзинпин във Франция.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китайският президент Си Цзинпин е от снощи на официално държавно посещение във Франция в рамките на европейска обиколка, в който ще посети и Сърбия, и Унгария. Днес той ще разговаря с френския президент Еманюел Макрон.

Тържествена церемония за афиширане на френско-китайското приятелство и тежки дипломатически разговори - това предстои днес в рамките посещението на Си Цзинпин във Франция. Преди обед започва първата му среща с френския му колега Макрон и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Очаквано войната в Украйна е една от централните теми. Париж се надява да убеди Китай като основен съюзник на руския президент Путин да допринесе за изход от войната, но анализаторите са по-скоро сдържани в прогнозите. "Надяваме се, че мирът и стабилността ще се възстановят в Европа и ще действаме заедно с Франция и международната общност, за да намерим пътища за решаване на кризата", заявява китайският президент в интервю за в. "Фигаро". 

Търговските отношения са другата сложна тема на дневен ред. Урсула фон дер Лайен заяви, цитирана от "Депеш", че по време на срещата ще настоява за справедлива конкуренция с Китай.   

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия обяви, че е превзела още две селища в Украйна

Руската армия обяви, че е превзела още две селища - в украинската Донецка област и в района на Суми. Руските системи за противовъздушна отбрана са унищожили тази нощ 35 украински безпилотни летателни апарата над погранични руски региони ​​съобщи още руското министерство на отбраната. При руски атаки срещу Херсонска област са загинали двама души, нанесени..

публикувано на 19.05.25 в 14:39
Председателят на Федерацията на транспортните работници

Иван Кирилов, КТ "Подкрепа": В 19 часа ще излезем с решение за край на блокадата на градския транспорт

Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС, където ще се разгледа финансовата и икономическа рамка на градския транспорт, заяви Иван Кирилов председател на Федерацията на транспортните работници в КТ "Подкрепа" в интервю пред БНР...

публикувано на 19.05.25 в 14:37

Задълбочава се жилищната криза в Гърция

Задълбочава се жилищната криза в Гърция, сочи проучване на статистическата агенция Елстат. Опозицията иска спешни мерки от правителството. Засилва се жилищната криза в страната и мерките на правителството не решават проблема, заяви лидерът на СИРИЗА. Опозицията настоява за конкретен план срещу високите наеми. Най-силно е изразен проблемът в..

публикувано на 19.05.25 в 14:04

Запечатаха централата на ДПС на бул. "Стамболийски"

Централата на ДПС беше запечатана. Представители на областната управа влязоха в сградата на Централния съвет на политическа партия "Движение за права и свободи" (ДПС) на столичния бул. "Александър Стамболийски" 45А в изпълнение на заповед на областния управител Стефан Арсов от 2 май. В заповедта е наредено да бъде иззет от политическа..

публикувано на 19.05.25 в 13:59
Петър Витанов

Петър Витанов: Отказвам като гражданин на София да съм заложник на политически борби

Отказвам като гражданин на София да съм заложник на политически  борби. Това заяви пред БНР бившият евродепутат от БСП Петър Витанов и добави, че като ляв човек подкрепя протестни действия за достойни доходи.  "Зад подобен протест има хора, които се възползват от абсолютно изконните искания на работниците, това са политически..

публикувано на 19.05.25 в 13:39

Договорени са допълнителни 15 млн. лв. за столичния градски транспорт

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, научи БНР. Това е договорено преди минути на среща на премиера Росен Желязков със синдикални лидери. Кметът Васил Терзиев не е присъствал на срещата. Синдикатите не могат да се ангажират дали гражданското неподчинение ще бъде..

публикувано на 19.05.25 в 13:38
Деян Николов говори на брифинга на общинските съветници от

Деян Николов за кризата с градския транспорт на София: Липсата на диалог доведе дотук!

Ние подкрепяме протеста на шофьорите . Това заяви пред БНР Деян Николов, съветник от "Възраждане" в Столичния общински съвет.  "Макар че е съвсем вероятно той да има някаква политическа окраска. Въпреки това исканията им са справедливи".  Блокадата на градския транспорт в София остава, а протестиращите събират и подписка за безсрочна..

публикувано на 19.05.25 в 13:35