България е единствената държава в ЕС, която толкова пъти е намалила поголовието на овцете си за 40 години. Смело можем да поведем една класация, но така или иначе овцевъдството си остава. Въпреки всичко е един традиционен български отрасъл.
Това заяви председателят на Националната асоциация на овцевъдите в България Симеон Караколев в интервю пред БНР.
"Ако мога да го сравня със златните години, когато е имало 11 млн. овце, до 1989 г. - апогей на развитие, то в момента овцете са 10 пъти по-малко. Овцевъдите са останали около 9000, има ги в региони, където овцевъдството и скотовъдството са единственият поминък на тези хора. В 90% за тях това не е бизнес, предава се от поколение на поколение", коментира Караколев.
"Животновъдството и селското стопанство са оставени на самотек. Когато няма ясна цел какво искаш и към какво се стремиш, не се получава нищо резултатно. В последните над 20 години не помня министър да е казал, "ето това е целта – повече животни, повече хора да отглеждат или по-голяма продуктивност". Като нямаш цел, няма как да постигнеш цел, наблюдаваме посредственост. Надявам се да се промени това със стратегическите планове на ЕС, които са за цели и критерии. Но тук пък се сблъскваме с остарялото ни законодателство, което да навакса нуждите на ЕС. Трябва да се намали административната тежест на земеделските производители", обясни проблемите в сектора председателят на Асоциацията.
"Шапка свалям на такива хора, които продължават да се борят да произвеждат храна", похвали малкото останали овцевъди той.
Той обясни, че цените на пазара тази година на агнешкото са достъпни, но лошото е, че у нас не се консумира целогодишно агнешко и овнешко, каквато и била традицията.
"В страните около нас целогодишно консумират, а у нас само на Великден и Гергьовден. Най-съществената причина е промяна на вкусовите, подрастващото поколение прибягва до полуфабрикати от свинско и пилешко. Преди на село не е имало двор без овце. Сега са останали малко - около 9000 стопанства, с по около 50 животни. Което е нищо в сравнение с 1989 г.", разказа Симеон Караколев.
Той допълни, че вече не се отглеждат породи овце за вълна, защото "за съжаление затвори врати последното предприятие, което работеше с вълна".
"И вече в България вълната се брои за отпадък, а не като суровина. Все още овчето сирене задържа своите позиции в Западна Европа и Близкия изток, експортно ориентирано като продукция. Агнешко не изнасяме, тъй като и консумацията, която се разраства по морето и заведения, води до задоволяване на българския пазар и за износ няма нищо. А сме изнасяли около 5 млн. агнета годишно", припомни Караколев.
И допълни:
"За разлика от Западна Европа, където и овцевъдството се индустриализира, у нас имаме уникалния шанс да имаме месо и мляко от животни, гледани по пасища. В Запада Европа кравите се отглеждат само оборно и не вкусват свежа трева".
Колев припомни, че на 24 май е 12-ото издание на Националния събор на поляните на Петропавловския манастир.
"Събитието е в топ 3 на България и през него минават над 200 000 души", каза председателят на овцевъдите.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..
Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..
Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...
Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..
Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на пожарникари,..
През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..