Имаме грях към преподаването на българския език и това е моя позиция като преподавател в средното училище. Виждам, че децата се стремят да усвоят правилата, но не могат да ги превърнат в убедителна реч. Учебниците са написани свръхакадемично.
Това каза в интервю пред БНР доц. Владислав Миланов, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Програма "Хоризонт" на БНР ще излъчва рубрика "Говори правилно" в предаването "Нещо повече". А партньор на БНР е факултетът по Славянски филологии на Софийския университет.
"Първо трябва да увеличим часовете по български език и литература в средното училище и да накараме младите да се върнат към четенето на художествена литература. Богатството на лексикалната култура ще дойде от художествения текст", сподели доц. Миланов.
Той посочи, че много хора имат по-високи оценки на изпитите по английски от тези по български език.
"Нека учат английски, но никога за сметка на родния си език. Все повече студенти показват по-добра речева култура на английски", аргументира се преподавателят в СУ.
И е категоричен, "длъжни сме да опитаме, и да покажем на хората силата на българското слово, и да покажем, че не може да има езикова култура, където няма култура. Културата на речта е основата на всяко общество".
"Всяка нация от зараждането до съвременното развитие се стреми към високите пространства на културата и изразяването. Българският език е минал през сложен исторически развой и ни е запазил като нация и идентичност. Във времена на криза с лекота разрушаваме езиковата норма, единственото езикът може да помогне да запазим човешкото в себе си", коментира доц. Миланов.
Българският език е онази основа, която ни дава самочувствие, че сме хора, които могат да градят един смислен свят, убеден е доц. Миланов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Украинската антикорупционна служба започна мащабно разследване в енергийния сектор на страната във връзка с предполагаеми подкупи по сделки с участието на украинския държавен оператор на атомни електроцентрали "Енергоатом", предадоха световните агенции. Държавната агенция, чиято дейност е независима от правителството – в свое изявление твърди, че бивш..
Европейската комисия съобщи, че е одобрила осигуряването на финансиране за 132 нови проекта за опазване на околната среда в Европейския съюз, четири от които ще бъдат реализирани в България. Общото финансиране за страната ни възлиза на над 14 милиона евро. Една от финансираните инициативи е на стойност 8,5 милиона евро и цели намаляване..
Испанското правителство отпуска над 14 милиарда евро на отбранителната промишленост за превъоръжаване. Средствата са под формата на държавни безлихвени заеми. Парите ще се разпределят между 30 програми за модернизация на испанската армия. Част от проектите включват цифровизация на комуникациите, нови спътници за наблюдение и обновяване на летателните..
Учителите в Плевен, които за първи път прекрачиха прага на учебните заведения на 15 септември, никога няма да забравят и първия си Ден на будителите, който отбелязахме на 1 ноември. Защото Общината им подари една специална церемония под наслов "Добре дошли в най-благородната професия" . Кристияна Константинова е млада, дръзка, пълна..
Едно хлебно изделие, родено в еврейската общност в Източна Европа, тези дни се приема като част от есенцията на Америка . Бейгълът, който е пренесен в САЩ от имигранти, сега е познат в глобален мащаб и се среща в най-различни варианти. Тази седмица в "Американски честоти" Младен Петков е на кулинарна вълна. Бейгълите са една от емблемите на Ню Йорк..
Земетресение с магнитуд 4,9 по Рихтер е регистрирано в Западна Турция, на 3 километра югозападно от град Съндъргъ, в Балъкесирския вилает. Епицентърът е бил на дълбочина 10 километра. Трусът е бил усетен към 21:20 ч. местно време - 20:20 ч. българско. Към момента няма информация за щети или пострадали. По-рано този месец в района на град..
Глобата за неправилно паркиране от 100 лева, която се събира от месец, в Кюстендил може да се окаже неправомерна, казаха за БНР юристи. Доскоро санкцията беше 50 лева. Според коментари единствено Община-Кюстендил е въвела драстичното увеличение, като се основава на промени в Закона за движение п пътищата. Има идея въпросът да се отнесе до..