Румънският президент Клаус Йоханис заяви във вторник, че е готов да обсъди изпращането на зенитен ракетен комплекс Patriot в Украйна, след като Германия призова страните членки на Европейския съюз и НАТО да укрепят противовъздушната отбрана на Украйна, съобщава Ройтерс.
"През последните няколко седмици имаше дискусии за това кой може да изпрати системи Patriot в Украйна", каза Йоханис пред репортери във Вашингтон след среща с президента на САЩ Джо Байдън в Белия дом.
"Президентът Байдън го спомена на нашата среща и аз казах, че съм отворен за дискусия. Трябва да го обсъдя във Върховния съвет по отбрана, за да видим какво можем да предложим и какво можем да получим в замяна, защото е неприемливо да се остави Румъния без противовъздушна отбрана", добави той.
Ройтерс напомня, че Румъния подписа през 2017 г. споразумение на стойност 4 млрд. долара за получаване на Patriots - най-големият договор за доставка до момента на държавата членка на НАТО и ЕС, като първата зенитно-ракетна батарея беше доставена през 2020 г.
Въпреки че Румъния има само една действаща зенитно-ракетна батерия, Йоханис каза, че дискусията засяга една от батериите, които са в напреднал етап на пускане в експлоатация.
Киев моли от седмици съюзниците си за поне 7 допълнителни батареи от противовъздушната система, за да ограничи щетите, нанасяни от руската авиация. Загубите само на енергийната система на страната се оценяват на повече от 1 милиард долара.
На украинските призиви досега откликна само Германия с обещание за една батарея Patriot. Гърция и Испания отказаха, а САЩ обещаха само боеприпаси за вече доставените зенитни комплекси.
Други европейски страни, включително Гърция, Нидерландия, Полша и Швеция, също разполагат със системи Patriot.
Румънският президент Клаус Йоханис също така каза, че на днешната среща с Байдън е обсъдил кандидатурата си за висшия пост в НАТО. Йоханис повтори, че не оттегля кандидатурата си въпреки силната подкрепа в рамките на Алианса, включително от страна на Байдън, за отиващия си от поста нидерландски премиер Марк Рюте."Конкуренцията е хубаво нещо, двама силни кандидати, защото така ще има повече теми за обсъждане", каза той.
Съединените щати и Израел са обсъдили възможността за съставяне на следвоенно управление на Ивицата Газа под контрола на Вашингтон, предаде Ройтерс, позовавайки се на анонимни информирани източници. В центъра на проведените консултации на високо ниво е било предложението за преходна администрация, начело с американски представител, която да..
В българските болници работят двойно по-малко медицински сестри от нужните, за да се осигури качествена грижа за пациента. Това показва анализ на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, озаглавен "Здравен показалец". За 10 години броят на медицинските сестри у нас е намалял с 30 процента, показват данните на асоциацията...
Софийският градски съд осъди на 18 години затвор Румен Тонев за убийството на психолога Иван Владимиров - Нав. По-рано днес Прокуратурата поиска между 15 и 20 години затвор за убийството. Тонев ще трябва да търпи присъдата при първоначален строг режим, но общия размер ще бъде приспаднат престоя му в ареста. Съдът възобнови делото за убийството на..
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви днес, че администрацията на Доналд Тръмп иска Русия и Украйна да приемат насоки за преки преговори, които ще са необходими, за да се сложи край на войната, предадоха Франс прес и Ройтерс. САЩ смятат, че исканите от Русия отстъпки са прекалено големи, но вицепрезидентът подчерта, че не изпитва..
Министерството на отбраната не е планирало новият Ф-16 да лети на парада по случай 6 май тази година, обясни министърът на отбраната Атанас Запрянов пред ресорната парламентарна комисия. Запрянов: Вторият Ф-16 идва до 3 дни, нужни са поне 3% от БВП за отбрана Радев и Борисов размениха реплики заради новия изтребител Ф-16 Ген. Русев:..
В 17,30 часа, в Сикстинската капела започна Конклавът. С две трети от гласовете, 133-мата кардинали в него ще трябва да изберат кой от тях да е 267-ия папа. Ватиканските медии отразяват Конклава на 11 езика и на 3 с жестомимичен превод. Това стана по време на литургията за избор на папа в базиликата "Св. Петър" преди обяд, така и при..
Финални разпити по т.нар. хазартно дело срещу Васил Божков - с ред последните свидетели, разпитани днес, бяха братята Кирил и Георги Домусчиеви, а утре се очаква обяснения да даде и самият Божков. Домусчиеви ще дават показания по т. нар. хазартно дело срещу Васил Божков По делото има общо 9 подсъдими, част от тях бизнеспартньори на Божков, а..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
Трета операция – поставяне на изкуствена тазобедрена става направи днес ортопедът д-р Георги Димитров, на именния си ден в ПЛевен. А и той е от..