Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска".
81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през април. Сходни са данните и от анкети в Мюнхен, Лондон и Виена.
Арнаудов обясни, че още преди Covid кризата са правили и представителни социологически проучвания, които още тогава са показали, че около 35% от емиграцията ни, възлизаща на около 2-2,5 милиона души, при добро предложение би се прибрала. По думите му, сега процентът би достигнал 45-50%. Той изрази предположение, че става дума за между 700 000 и 1 200 000 души.
По официална статистика хората, които се прибират, са или равен брой, или повече от тези, които заминават, посочи създателят на платформата. Според него през нея вече са се върнали стотици хиляди българи.
България трябва да прави по-активна кампания по отношение на това какво се е променило в страната, смята продуцентът.
Пропастта в заплащането в България и Западна Европа вече не е толкова голяма, а престъпността в Западна Европа, която засяга ежедневния живот на хората, е в пъти по-голяма, отбеляза Андрей Арнаудов.
"Много неща са се променили. България е сравнително сигурно и спокойно място. Западна Европа е всичко друго, но не и сигурно и спокойно място."
Има митове, че българите в чужбина са най-успешните или пък, че са неуспешни. Българите в чужбина са абсолютно същите като българите в България, коментира Арнаудов в предаването "Преди всички".
"Бизнесът отдавна е узрял, че трябва да се бори за хората, които са напуснали страната. Въпросът е кога ще узрее държавата. Няма тема, по-важна от демографията", подчерта той.
Предстои голям кариерен форум в НДК, организиран от "България те иска".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...