Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сенатори републиканци против участие на САЩ в т.нар. пандемично споразумение на СЗО

Снимка: Ройтерс

Група републикански сенатори настояват в писмо до президента Джо Байдън САЩ да не се присъединяват към нито един договор, конвенция или споразумение "свързани с пандемиите, които ще се разглеждат от представителите на организацията".

Това се случва преди началото на 77-ата Световна здравна асамблея в края на месеца и е в контекста на дискусия от края на февруари във връзка с т.нар. пандемично споразумение, което се обсъжда от страните членки на Световната здравна организация.

Сенатор Рон Джонсън и още 48 републикански сенатори настояват, че, за да бъде подписано каквото и да е споразумение, е необходимо съгласно чл. I, раздел 2 от Конституцията 2/3 от Сената да гласуват за това.

Групата призовава да не се подкрепят споразумения за разширяване на правомощията на СЗО и подчертават, че САЩ "трябва да настояват за всеобхватни реформи на организацията, преди да се обмислят изменения на международните здравни правила или нов договор, свързан с пандемиите, който би увеличил авторитета на СЗО".

В края на февруари се появиха мнения, че, ако "администрацията на Байдън финализира документите, свързани с т.нар. "пандемично споразумение", това ще даде на СЗО почти пълни правомощия да диктува политиките на Америка по време на пандемия.

В подобни публикации се твърди, че това ще включва политики за ваксини, за затваряне на училища, проследяване на контакти на граждани на САЩ и дори наблюдение на онлайн разговори, ако те противоречат на официалната позиция.

Според Лорънс Гостин, професор по право в Университета в Джорджтаун и директор на Центъра за сътрудничество със СЗО по национално и глобално здравеопазване, който е участвал в изготвянето на договора, тези твърдения са "напълно неверни" и САЩ ще запазят правото си да имат своя вътрешна политика за общественото здраве, без СЗО да получава някакви правомощия да отменя тези вътрешни решения, но вероятното споразумение продължава да бъде оспорвано.

194 държави от Световната здравна организация работят четвърта година по нов глобален инструмент, който има за цел да защитава по-добре хората, общностите и държавите от бъдещи пандемии. След като бъде одобрен, инструментът ще бъде правно обвързващ и ще се основава на устава на СЗО. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

80 млн. лв. отпусна кабинетът за повишаване на заплатите в университетите

​ Близо 80 милиона лева допълнително за възнагражденията в държавните висши училища осигурява служебният кабинет. Двете постановления за отпускане на средствата, за които премиерът Димитър Главчев пое ангажимент през изминалата седмица пред Съвета на ректорите и синдикатите, са вече приети от служебният кабинет, информират от правителствената..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
АЕЦ Запорожие

"Грийнпийс" осъжда руските планове за рестартиране на Запорожката АЕЦ

От "Грийнпийс" обявиха, че категорично осъждат плановете на руската държавна ядрена компания "Росатом" и на руското правителство за рестартиране на ядрените реактори на атомната централа в Запорожие. Сред плановете е и изграждане на голяма помпена станция, която да доставя вода на атомната централа, тъй като от близо година - след..

публикувано на 20.05.24 в 09:09
Снимката е илюстративна

Ангел Стойков, Студентски съвети: Няма как да не застанем зад преподавателите!

Няма как да не застанем зад преподавателската общност, ако не бъдат предоставени обещаните средства. Това заяви пред БНР Ангел Стойков, Национално предствителство на студентските съвети. "Осъзнаваме важността на преподавателската дейност. Надяваме се да има разбиране от страна на правителството.  В тях са включени и средствата за докторантските..

публикувано на 20.05.24 в 09:02
Лиляна Вълчева

Проф. Л. Вълчева, "Висше образование" към КНСБ: Не може по време на успешни преговори да правиш протести

" Ние сме за отлагане на протестните действия. Не може по време на успешни преговори да правиш протести". Това заяви пред БНР  проф. Лиляна Вълчева, председател на синдикат "Висше образование" към КНСБ. Университетите обаче заплашват да бламират новата учебна година, ако в следващия парламент политиците не поставят акцент върху висшето..

публикувано на 20.05.24 в 08:50

БНБ пуска сребърна монета "100 години лека атлетика в България"

Българската народна банка (БНБ) пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема "100 години лека атлетика в България". През тази година организираната атлетика у нас отбелязва своя 100-годишен юбилей. Цената на монетата при пускане в обращение е 150 лева. Тиражът й е 5000 броя. Това е третата възпоменателна монета от общо шест за..

публикувано на 20.05.24 в 08:04

20 000 рози облагородяват градската среда в Плевен

В Плевен предоставят 20 хиляди рози за облагородяване на градската среда. Розите са дарение и инициативата се осъществява със съдействието на Общината и Общинския съвет. Идеята е цветята да бъдат засадени в кварталите и междублоковите пространства в града, да бъдат оформени цветни градини и розариуми по места. Доц. Иван Малкодански,..

публикувано на 20.05.24 в 08:03

В МТСП представят информация за помощните средства за хората с увреждания

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) организира информационен ден във връзка с изпълнението на проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания" по Националния план за възстановяване и устойчивост. В събитието ще участва заместник-министър Лазар Лазаров. По време на форума ще бъдат представени редът и условията..

публикувано на 20.05.24 в 07:59