Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Административният съд образува дело за новата организация на движение в центъра на София

Близо седмица недоволството от новата организация на движението в центъра на София не стихва

Снимка: БГНЕС

За поредна вечер недоволни граждани излязоха на протест на столичните булеварди "Патриарх Евтимий" и "Фритьоф Нансен" заради несъгласие с новата организация на движение в центъра на София.
Протестиращи заявиха, че ще продължат с акциите си, докато не се върне старата организация на движение. Според демонстрантите от управата на Столичната община са използвали Великденските празници, за да въведат новата организация.
Промяната в организацията на движението вече е дадена на съд от Европейския център за транспортни политики. Преценката е, че действията са незаконосъобразни и нарушават наредба от 20 декември 2017 година. 

Движението по булевард "Патриарх Евтимий" не е спряно и автомобилите се движат без проблем. Протестиращите са се събрали в близост до тротоара. 

Същевременно Административният съд в София образува дело за законосъобразността на промените по искане на Европейския център за транспортни политики, предаде БНТ. Ако делото бъде спечелено, всичко ще трябва да бъде върнато в първоначалния му вид.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Държавен фонд

ДФЗ приема заявления за компенсиране на щетите от измръзване и слана в овощните градини

От днес до 5 ноември Фонд "Земеделие" приема заявления за компенсиране на щетите от измръзване и слана в овощните градини.  Необходимо е земеделските стопани да имат протоколи за напълно унищожени площи, припомнят от Фонда. Досега държавата приемаше заявления за подпомагане само от стопани с пропаднали площи, заети с череши, вишни и..

публикувано на 15.10.25 в 09:41
Читалището

Трудова борса в читалището в кюстендилския квартал "Изток"

Трудова борса се организира в читалище "Васил Левски“ в 12-хилядния квартал "Изток" в Кюстендил, съобщават от Бюрото по труда в града.  Безработните в квартала са предимно млади хора с основно образование.  Фирми и дружества ще представят пред търсещите работа лица дейността си и възможностите за разкриване на работни места. Безработните..

публикувано на 15.10.25 в 09:37
Педро Санчес и Доналд Тръмп в Шарм ел Шейх, 13 октомври 2025 г.

Тръмп заплаши Испания с мита заради военните ѝ разходи

Американският президент с отправи нова заплаха към Испания. Доналд Тръмп обяви, че обмисля налагането на мита срещу Мадрид. Ден след срещата си с премиера Педро Санчес в Египет и топло ръкостискане между двамата Доналд Тръмп се върна към острия тон спрямо Испания. Американският президент обяви, че е много недоволен от правителството в..

публикувано на 15.10.25 в 09:25
Васил Караиванов

Васил Караиванов: Няма риск за членството в еврозоната

" Борбата ще бъде за това как да се обещаят повече разходи, ако ще се отива на извънредни избори, така че да се трупат политически дивиденти ". Това коментира пред БНР икономистът Васил Караиванов относно предстоящото обсъждане на бюджета за следващата година. "Съвсем естествено е по това време на годината да започнат страстите около бюджета и..

публикувано на 15.10.25 в 09:22

Заседанието на НС - отложено заради липсата на кворум

Заседанието на парламента беше насрочено за утре, след като преди минути при регистрацията нямаше кворум в залата. В залата се регистрираха 61-н народни представители.  Депутатите от ГЕРБ-СДС не присъстваха в залата. От "Възраждане" също.   Председателят на парламента Наталия Киселова каза: "Утре, редовно пленарно заседание от 9 ч"...

публикувано на 15.10.25 в 09:09
Георги Георгиев

Георги Георгиев, БОЕЦ: Борисов е слуга на Пеевски, а Митов – главният му дилър

"Оставката на Митов я искаме от буквално дни след като беше вече на този пост. Сега, след събитията в Пазарджик, ясно се видя, че Митов е главният дилър на Пеевски ." Това заяви пред БНР Георги Георгиев от Гражданско сдружение БОЕЦ, което днес ще проведе пред МВР втората си акция "Боклук за боклука", този път с искане за оставката на..

публикувано на 15.10.25 в 09:03

Величка Ачева: Не е изненада, че ДПС-НН спечелиха в Пазарджик

Нивото на Общинските съвети през годините пада . Това мнение изказа пред БНР регионалният журналист Величка Ачева след местните избори в Пазарджик.  " Има девалвиране в политиката като цяло. Хората започват да си мислят, че всеки може да бъде и народен представител, и кмет, и общински съветник", добави тя.  " Това бяха едни нехарактерни..

публикувано на 15.10.25 в 08:38