Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Джаз концерт по Мусоргски" на Константин Костов и Димитър Карамфилов на 12 май

Димитър Карамфилов и Константин Костов (от ляво на дясно)
Снимка: Мая Данчева

В края на 19 век в изкуството се заражда ново направление - така нареченият реализъм. Постепенно Европа започва да излиза от романтичните украси в произведенията на изкуството и в него път си проправят обективизмът и истинската картина на действителността. Може би това е естествен процес, в който изкуството се развива – през замечтания поглед и фините нюанси към реалните щрихи. 

Може дори да се каже, че по това време самият живот в Европа става по-хубав и творците няма защо да го украсяват толкова или пък обществото е надраснало своите социални рамки и изкуството се явява един вид критик на реалността. Самото време и създадените тогава произведения носят емоции, които ние днес трудно можем да разберем, защо животът ни е друг и го осмисляме по нов начин. 

Константин Костов

Те обаче са натоварили изкуството и го придружават и до днес, за да даде образ на епохата и отминалото време, в което е създадено. Днес имаме възможност да чуем нотите по нов начин, с нови и по-добри инструменти и открием в създадените мелодии ново звучене, което да е в синхрон с нашето време. И защо не, музиката например е изкуство, което непрекъснато се развива и разширява, а новото звучене идва от нов аранжимент, нови музиканти и разбира се заради нас – новата публика.

"Джаз концерт по Мусоргски" с предстояща дата 12 май в столичния Сити Арт Марк център за изкуство е поводът за нощната ни среща с двама музиканти и композитори


Това са Константин Костов и Димитър Карамфилов, гости в "Нощен Хоризонт". 

Джаз-концертът ще бъде изпълнен от джаз-трио - ще участва и Христо Йоцов. 

Константин и Димитър споделиха за БНР, че Мусоргски се превръща в джаз вариант за техния концерт, макар самият руски композитор да не е имал нищо общо с джаза, защото джазът е свободно изкуство и може да се комбинира с всичко. Във времето на Мусоргски - 19 век, джазът не е бил възникнал, той се е появил в началото на 20 век, затова може да се каже, че всъщност джазът се е повлиял от композитори като Мусоргски.
А включеният цикъл за пиано на Мусоргски в концерта на триото, сюжетно протича много добре във времето - като картини и образи и така джазът се замесва отлично в тази комбинация, споделиха още музикантите. 

Още по темата слушайте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Милтиядов, Вероника Тодорова, Любомир Дяковски и Веско Ешкенази

Любомир Дяковски: Рецептата за успех е да имаш насреща млади, мотивирани и талантливи хора

Плевенската филхармония грабна две изключително важни отличия на церемонията "Музикант на годината" за 2023 година. Тя се проведе в Първо студио на БНР на 31 май. Диригентът Георги Милтиядов спечели вота на публиката в категория "Млад музикант на годината". Наградата "Музикален проект на годината" беше присъдена за проекта "В света на..

публикувано на 03.06.24 в 12:03

Плевен ще се превърне в център на театралното предизвикателство

В Плевен от 25 юни до 8 юли за първи път ще се проведат Международни театрални дни, в рамките на които е и новият фестивал „Школа“.  Той е по-различен от всички останали, а Плевен се превръща в център на театралното предизвикателство. Латинка Светозарова разговаря с Димитър Кабаков - директор на Драматично-кукления театър „Иван..

публикувано на 02.06.24 в 06:03

Милион читатели посещават националната библиотека в Йерусалим

Месец юни е обявен за месец на книгата от народа на книгата. Милион читатели от чужбина и от страната има всеки месец националната библиотека в Йерусалим.  Новата й сграда, която прилича на отворена книга, е открита само преди няколко месеца.  По използвани иновационни технологии и дигитализиране, тя надминава тези в Дубай и Александрия...

публикувано на 02.06.24 в 05:42
Румяна Пелова

Румяна Пелова събра стихове и разкази в "Палава детска книжка"

Прекрасна книжка от стихове и разкази е написала и издала съвсем наскоро Румяна Пелова от Перник. Тя и така се казва "Палава детска книжка". Интересни свежи илюстрации, хубав стих, чудесен  допир до света на детето и неговото светоусещане. В разказите главна героиня е нейната внучка Вероника под името Роня хулиганката. Късмет е да имаш..

публикувано на 02.06.24 в 05:19

Европейска музикална академия празнува 10-годишнина

Фондация „Европейска музикална академия“ празнува своята 10-годишнина с наситен на събития и концерти календар. Изпълнителният директор Теодора Димитрова, която е родом от Варна, споделя: "Фондацията работи в областта на музиката, изкуствата и образованието. Hашите цели са младите хора, в това число и тези с увреждания, да бъдат насърчавани, за да..

публикувано на 01.06.24 в 12:11

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00
Марина Великова

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59