Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават протестите в София заради новата организация на движение по ул. "Фритьоф Нансен"

Снимка: Мария Костова

За поредна вечер граждани излязоха на протест в центъра на столицата и блокираха кръстовището на булевард "Патриарх Евтимий" и улица "Фритьоф Нансен".


Недоволството е заради въвеждането на нова организация на движение в района. Един от протестиращите - Васил Казаков, заяви пред  БНР, че са премахнати инвалидни места за паркиране:

"Една жена, която е съседка - малко по-надолу на "Патриарха" живее в момента, тя има трима внуци и дъщеря инвалид, а и двете паркоместа, които са при тях, ги няма вече, няма къде да спира колата си. Как да разтоварва дъщеря си и внуците си?

Ще протестираме още, докато има решение. Това, което молим ние - да се разговаря и да се спрат нещата в някакъв вариант, който не е краен".

Намеренията на протестиращите са акцията да продължи до 20:00 часа, като ще се пропускат тролеите от градския транспорт в едното от платната на булеварда. На място има полиция.

Все още не е въведено обявеното двупосочно движение по "Фритьоф Нансен".

Протестиращите поискаха оставката на столичния кмет Васил Терзиев. 

Недоволните обявиха, че ще се съберат отново на протест в понеделник.


Днес на извънредно заседание на транспортната комисия на Столичния общински съвет реорганизацията на движението в района беше обсъдена за пореден път, като в дискусиите се включиха както привърженици, така и противници на промените.

Снимки: Мария Костова 

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Лами

Няма признаци Русия да иска мир, смята британският външен министър

Няма признаци, че Русия има „апетит“ за мир, заяви британският външен министър Дейвид Лами след среща на външните министри от Г-20 в Южна Африка.  Пред британски медии Дейвид Лами предупреди, че Западът не трябва да се „залъгва“ от опитите на Владимир Путин да облече империализма като прагматизъм преди каквито и да е разговори за бъдещето на Украйна...

публикувано на 21.02.25 в 02:26
Aнсамбъл „Тунджа”

Фолклорни състави от Ямболско в проекта "Живата традиция"

23 танцови и певчески състави от 15 населени места в ямболската област  са включени в проекта „Живата традиция“ на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, защитен по програмата "Нематериално наследство за професионални ансамбли“ на Министерството на културата.    Дейностите включват образователни програми и творчески школи за деца, ученици и самодейни колективи в..

публикувано на 21.02.25 в 01:43
Найджъл Фарадж

Фарадж: Зеленски не е диктатор, но е редно в Украйна да има избори

Лидерът на “Реформирай Обединеното кралство” Найджъл Фарадж заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не е диктатор, след като беше обявен за такъв от президента на САЩ Доналд Тръмп. Същевременно Фарадж смята като Тръмп, че в Украйна би трябвало да има избори. Найджъл Фарадж каза, че думите на  ДоналдТръмп трябва да се приемат "на сериозно",..

публикувано на 21.02.25 в 01:35
Израелски войници претърсват палестинец на пропускателен пункт на Западния бряг

Израел предприе редица мерки след експлозии в автобуси

Израелската армия съобщи, че "засилената антитерористична операция" на Западния бряг ще продължи след взривовете в няколко празни автобуса по-рано тази вечер. Няма жертви. Блокирани са входовете към някои райони на Западния бряг, допълни армията. Полицията съобщи, че две от експлозиите са били в град Бет Ям, а трета - в град Холон в Централен Израел...

публикувано на 21.02.25 в 00:54
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон: Не искаме примирие, което да означава капитулацията на Украйна

Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица.  Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност.  "Не искаме примирие, което да..

публикувано на 20.02.25 в 22:12
Майк Уолц

Майк Уолц: Тръмп е разочарован от Зеленски заради споразумението за минералните залежи

Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..

публикувано на 20.02.25 в 22:08
Георги Илиев

ОИК: Кметът на столичния район "Слатина" е отстранен от поста

Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година.     Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..

публикувано на 20.02.25 в 21:51