"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава.
Важно е шахът да става все по-популярен сред децата, посочи тя в предаването "РадиоТочка".
"Това е една прекрасна игра. Ние имаме традиции, световни шампиони.
Всеки път, когато имам шахматен сеанс срещу деца, всички са много развълнувани. Посрещат ме с аплодисменти. В очите им има любопитство и енергия".
Нургюл Салимова играе от 4-годишна.
"Мога да кажа, че съм много по-самостоятелна, организирана и концентрирана заради шаха. Вярвам си повече".
Тази година на фокус е шахматната олимпиада и Гран при сериите при жените, посочи Салимова.
Тя разказа как протича подготовката ѝ за състезания.
"Понякога се организират лагери. Аз по принцип тренирам онлайн, тъй като треньорите ми не живеят в България.
По време на състезание също се изискват много часове работа – анализиране на противника, на партията, подготовка за следващата".
Надяваме се на нов успех на олимпиадата, заяви тя.
"Но е трудно да се каже какво ще стане. Има много силни отбори, като Индия, Китай, Азербайджан и Казахстан. Вярвам обаче, че имаме всички шансове. Вероятно ще бъдем един от най-младите отбори. Съставът все още не е ясен".
Има частни лица и компании, които ме спонсорират, но на държавно ниво нещата не са се променили много, разказа Салимова.
"Положението не е добро и трябва да се намери решение на проблема, ако искаме да постигнем по-високи резултати.
Моята работа обаче е да печеля партии, а не да говоря за федерацията".
Постигнатите до момента резултати ѝ дават повече увереност, обясни шахматистката.
Ние сме много борбен народ, смята Салимова.
Тя призна, че лесно може да се ядоса на нещо дребно, но бързо ѝ минава. По време на партия обаче забравя за всичко останало.
Нургюл няма специфичен ритуал, който да изпълнява преди партия, но винаги преди да започне, се обажда на майка си.
Българската гордост в шахмата вече е и студент по маркетинг.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..