Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БПЦ почита паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий

Икона Св.Св.Кирил и Методий, РИМ-В.Търново
Снимка: Красимир Мартинов

Българската православна църква почита паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий. В епархиите в цялата страна ще бъдат отслужени празнични литургии.

Двамата братя са канонизирани като светци в края на девети век за превода и популяризирането на Библията и за разпространяване на християнството сред славяните.

 Първите сведения за празника са на Неофит Рилски от 1852 г. През 1857 година Денят на светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград. Година по-късно този ден е отпразнуван и в Пловдив.

Заслугата да се запазим като народ със свой език е на двамата равноапостоли , каза отец Георги от храм "Свети Пантелеймон" в Самоков.

"С право се гордеем, че и ние сме дали нещо на света. Всичко това дължим най-вече на безсмъртното дело на Светите братя Кирил и Методий. Богослужението, свързано и със Светата литургия, и се възпяват Светите братя, Светата Троица, Господ, и се отдава почит на делото на създателите на писмеността ни. Затова Църквата няма как да не е свързана дълбоко с тях, тоест и те са Църквата, защото тогава, по онова време, те създават писмеността и разпространяват първо Словото Божие. Хората да посетят храмовете, да се помолят, да въздадат слава на Господ, да благодарят на Бог, че ни е дал такива равноапостолни учители, които са ни запазили като народ, защото един народ без своя език просто пропада, нищо не е", допълни отец Георги.

Храмов празник днес има катедралата в Ловеч. Председателят на храма отец Михаил Ковачев подчерта, че освен създатели на славянската писменост, те са и мисионери и проповедници.

"Нашите славянски Първоучители са покровители на нашия българки народ, на нашата Родина, на нашата Православна църква. Те са тези, на които ние дължим съкровището на православната вяра, съкровището на нашата славянска писменост, култура.

Светите братя Кирил и Методий са съставили славянската азбука с една цел - за да можем ние да четем Светото Евангелие на роден език, тоест, за да бъде открит пред нас пътят на Спасението", каза отец Михаил.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Гърция: Започна записването за ваучери за безплатна почивка

Започна записването в Гърция за ваучери за безплатна почивка, на които право имат и българските граждани, които живеят и работят в южната ни съседка. С предимство са пенсионери, многодетни семейства, лица със специални нужди и безработни. Стойността на ваучера може да достигне до 600 евро, в зависимост от годишния приход на семейството и..

публикувано на 04.01.25 в 11:38

Габрово ще чества 165 години от обявяването си за град

С настъпването на 2025-а година Интерактивният музей на индустрията в Габрово стартира нова поредица за 165-ата годишнина от обявяването на Габрово за град. Интерактивният музей на индустрията тематично представя периодите на зараждане на габровската индустрия, развитието на Габрово като важно търговско и занаятчийско средище и..

публикувано на 04.01.25 в 11:38
Гарата на град Пшемишъл в Полша, близо до границата с Украйна, 2022 г.

Полша и украинските бежанци - възможна е следваща вълна

Укрепването на сигурността на Европейския съюз е водещият приоритет на полското председателство, което започна на 1 януари. За решаването на тази задача е необходимо да бъдат овладени последиците от руската агресия срещу Украйна. Една от тях беше вълната от над 6 и половина милиона бежанци, близо милион от които бяха приютени именно от Полша...

публикувано на 04.01.25 в 11:05
Галя Кондева, служебен  министър на здравеопазването

България похарчила над 145 млн. лева за ваксини срещу Covid-19, бракувани през 2022-2024 г.

Над 145 милиона лева е похарчила държавата за ваксини срещу Covid-19, които са били бракувани в периода от 2022 до 2024 година. Това посочва служебният здравен министър Галя Кондева в отговор на въпрос от депутата Виктор Папазов, публикуван на сайта на Народното събрание Повече от 5 милиона дози ваксини, произведени от седем компании, са..

публикувано на 04.01.25 в 11:04
Зоопаркът в София

Рекорден брой животни са се родили в столичния зоопарк през 2024 г.

Рекорден брой животни са се родили в столичния зоопарк миналата година. Над 300 животни от 280 вида живеят в зоологическата градина в София, която работи без почивен ден. За БНР директорът му Добромир Бориславов каза, че в зоопарка са настанени и спасени диви животни и птици, пострадали при инциденти или отглеждани неправомерно от..

публикувано на 04.01.25 в 10:49

Пожар пламна в мюсюлмански молитвен дом в Мадан

В навечерието на Нова година пожар е обхванал мюсюлмански молитвен дом в Мадан. Това става ясно от видеоразказ в социалните мрежи. Според неговия автор и проповедник Байрам Ушев, случаят е останал извън информационния бюлетин на полицията. Религиозните символи в мес-джида в квартал "Шаренка", включително табели и надписи на..

публикувано на 04.01.25 в 10:42

Ще има наказателна отговорност за продажба на алкохол и цигари на непълнолетни в Гърция

В Гърция за продажба на алкохол и тютюневи изделия на непълнолетни лица се въвежда наказателна отговорност. От гръцкото правосъдно министерство предупреждават, че нарушителите ще бъдат не само глобявани, но и съдени. Във всички заведения - от супермаркети до нощни заведения, вече няма да може да се продава алкохол без да е представен..

публикувано на 04.01.25 в 10:20