Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде е мястото на критиката днес?

| Интервю

Фондация "Ново архитектурно наследство" по инициатива на Гьоте-институт България кани утре на предизвикателна дискусия, озаглавена "#HUBAVOE". Цикълът от лекции, които започнаха през март, се фокусира върху отношението между архитектурата, медиите и обществото

"С този цикъл ние се опитваме да извадим архитектурата малко по-видимо в центъра на най-актуалните дебати на времето ни, включително политически, включително хуманитарни и културни, защото те всички неминуемо оказват влияние на архитектурата. Дори тя да се опитва да се капсулира, няма как да не реагира на тях", обясни пред БНР арх. Анета Василева, която задава предизвикателен въпрос като тема на дискусията, а именно "Напоследък да сте ритали сграда?". 

"Архитектурата, която досега винаги е страняла от големите разговори за критика, култура и т.н., подава ръка и се опитва да сблъска мненията на всички останали изкуства. Утре вечер в разговора за критика ще си говорим от гледната точка на дизайна, на литературата, на киното, на визуалните изкуства. За мен това е много важно - да се случва този разговор между отделните балони". 

Бояна Гяурова; Снимка: Ирина Недева
В предаването "Хоризонт до обед" Бояна Гяурова, чийто фокус е дизайна, отбеляза, че в България липсва въобще дискусия на тема дизайн

"Много често той дори не е включен в културната сфера, във визуалните изкуства. С нашата организация от години се борим в тази посока - той да стане част от дискурса. Надяваме се да извоюваме място на дизайна в сферата на културната критика и въобще на този разговор - за съвременна култура".

Според писателя Ангел Игов литературната критика загива:

"В предишни десетилетия тя е била доста мощна и видима в България. Може би затова сега ни става по-ясно и видимо нейното отстъпление. Опасявам се, че и в другите културни полета отстъплението на критиката е не по-малко". 

Мнението на Ангел Игов е, че основната причина е в упадъка на големите медии.

По думите на Бояна Гяурова проблемът идва от липсата на достатъчно медии в сферата на културата. Дори в съществуващите медии вече е сложно да намериш редактор, журналист, който да отговаря само за култура, добави тя и подчерта, че при първата чистка на журналисти са именно културните теми. Тя отбеляза ролята на независимия сектор. По думите ѝ проблемът при него е, че обсегът му е по-малък. 

Арх. Василева се съгласи, че медийната среда до голяма степен оказва влияние върху състоянието на критиката не само в България, но и глобално. Като друг проблем тя посочи, че живеем в свят, в който има криза на доверието в експертността

"За мен критиката е история на съвременността. Ние като историци на времето трябва да се опитаме да я напишем в ситуация на променен пазар, социални медии, на променени медии, на криза в експертността".

Без критиката връзките в системите на архитектурата, музиката, литературата се разпадат и се озоваваме в ситуация, в която в България се пишат и издават книги, но дали имаме литература като мрежа и система започва да стои под въпрос, каза в заключение писателят Ангел Игов. 

Цялото интервю на Ирина Недева с арх. Анета Василева, Бояна Гяурова и Ангел Игов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един човек е убит, а трима са ранени при нападение във френско училище

Един ученик е загинал, а най-малко трима души са били ранени при нападение с нож в частно училище във френския град Нант, съобщиха информационните агенции.  Местни медии пишат, че нападателят е арестуван в учебното заведение след като е бил укротен от преподаватели.  Учебното заведение е било евакуирано, на мястото са били изпратени голям брой полицаи и..

публикувано на 24.04.25 в 17:50

Кюстендил ще гласува бюджет от над 106 млн. лв, с 4,5 млн. лв дефицит

Община Кюстендил ще гласува бюджета си за 2025 год. при дефицит от 4,5 млн. лева - в началото на мандата дефицитът е бил близо 6,5 млн .лева, обяви кметът инж. Огнян Атанасов. Преодоляна е и друга финансова аномалия - заплатите на общинска администрация вече се изплащат за текущия месец, без забавяне, отбеляза той. Дефицитът отпреди година..

публикувано на 24.04.25 в 17:17
 Даниел Митов

МВР започва разговори с кметове за регулирането на движението на електрически тротинетки и мотори

МВР започва разговори с кметове на населени места за регулиране на движението на електрически тротинетки и мотори. Това съобщи министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Мерките са заради случаи, при които групи тийнейджъри карат агресивно подобни превозни средства и провокират водачите в центъра на някои от  големите градове.  Автомобил блъсна..

публикувано на 24.04.25 в 17:12
Стоян Братоев

Според Борис Бонев се очаква Стоян Братоев да бъде освободен като директор на Столичния метрополитен

Очаква се на управителен съвет утре да бъде освободен директорът на Столичния метрополитен Стоян Братоев.  За това алармира общинският съветник и лидер на "Спаси София" Борис Бонев.  Той го тълкува като саботаж в строителството на новите линии на метрото. “Безочието на Борисов и Фандъкова няма край - явно забравиха кой им построи метрото, с което..

публикувано на 24.04.25 в 17:11
Грети Стефанова

Грети Стефанова: Няма криза в управлението на София

Няма криза в управлението на София! Това заяви пред БНР Грети Стефанова от групата на ПП-ДБ в Столичния общински съвет (СОС) във връзка с излизането на "Спаси София" от коалицията и добави: "ПП-ДБ в СОС сме силна и работеща коалиция. ... Проблеми има, но те са наследени от предходното управление на града. ... Трудно се разгражда..

публикувано на 24.04.25 в 17:08

БНБ внася в бюджета 550 млн. лв.

Българската народна банка направи вноска в полза на държавния бюджет в размер на 550 000 000 лева, съобщиха от институцията. Сумата е годишното превишение на приходите над разходите на БНБ за 2024 година.  Освен нея, тази година се предвижда банката да извърши и лихвени плащания по сметки и в полза на държавния бюджет до 250 000 000 лева.

публикувано на 24.04.25 в 16:45

ЕП: Газовите хранилища в ЕС да бъдат запълвани 83%, а не 90%

Газовите хранилища в ЕС да бъдат запълнени не 90%, а 83%. Това предложение се съдържа в проектозакон, одобрен от членовете на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика в Европейския парламент. Проектът цели справяне със спекулациите на газовия пазар и намаляване на цените на суровината.  Членовете на ЕС обсъждат..

публикувано на 24.04.25 в 16:28