Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде е мястото на критиката днес?

| Интервю

Фондация "Ново архитектурно наследство" по инициатива на Гьоте-институт България кани утре на предизвикателна дискусия, озаглавена "#HUBAVOE". Цикълът от лекции, които започнаха през март, се фокусира върху отношението между архитектурата, медиите и обществото

"С този цикъл ние се опитваме да извадим архитектурата малко по-видимо в центъра на най-актуалните дебати на времето ни, включително политически, включително хуманитарни и културни, защото те всички неминуемо оказват влияние на архитектурата. Дори тя да се опитва да се капсулира, няма как да не реагира на тях", обясни пред БНР арх. Анета Василева, която задава предизвикателен въпрос като тема на дискусията, а именно "Напоследък да сте ритали сграда?". 

"Архитектурата, която досега винаги е страняла от големите разговори за критика, култура и т.н., подава ръка и се опитва да сблъска мненията на всички останали изкуства. Утре вечер в разговора за критика ще си говорим от гледната точка на дизайна, на литературата, на киното, на визуалните изкуства. За мен това е много важно - да се случва този разговор между отделните балони". 

Бояна Гяурова; Снимка: Ирина Недева
В предаването "Хоризонт до обед" Бояна Гяурова, чийто фокус е дизайна, отбеляза, че в България липсва въобще дискусия на тема дизайн

"Много често той дори не е включен в културната сфера, във визуалните изкуства. С нашата организация от години се борим в тази посока - той да стане част от дискурса. Надяваме се да извоюваме място на дизайна в сферата на културната критика и въобще на този разговор - за съвременна култура".

Според писателя Ангел Игов литературната критика загива:

"В предишни десетилетия тя е била доста мощна и видима в България. Може би затова сега ни става по-ясно и видимо нейното отстъпление. Опасявам се, че и в другите културни полета отстъплението на критиката е не по-малко". 

Мнението на Ангел Игов е, че основната причина е в упадъка на големите медии.

По думите на Бояна Гяурова проблемът идва от липсата на достатъчно медии в сферата на културата. Дори в съществуващите медии вече е сложно да намериш редактор, журналист, който да отговаря само за култура, добави тя и подчерта, че при първата чистка на журналисти са именно културните теми. Тя отбеляза ролята на независимия сектор. По думите ѝ проблемът при него е, че обсегът му е по-малък. 

Арх. Василева се съгласи, че медийната среда до голяма степен оказва влияние върху състоянието на критиката не само в България, но и глобално. Като друг проблем тя посочи, че живеем в свят, в който има криза на доверието в експертността

"За мен критиката е история на съвременността. Ние като историци на времето трябва да се опитаме да я напишем в ситуация на променен пазар, социални медии, на променени медии, на криза в експертността".

Без критиката връзките в системите на архитектурата, музиката, литературата се разпадат и се озоваваме в ситуация, в която в България се пишат и издават книги, но дали имаме литература като мрежа и система започва да стои под въпрос, каза в заключение писателят Ангел Игов. 

Цялото интервю на Ирина Недева с арх. Анета Василева, Бояна Гяурова и Ангел Игов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли.  Велислава Делчева е новият омбудсман на България..

публикувано на 25.07.25 в 13:51
Четирима ще се борят за директор на ПГТЕ

15 кандидати за директори на 8 училища в област Монтана

Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и основно училище "Кирил и Методий" в ломското село Замфир. За 8 училища ще има конкурси за директори 15 са кандидатите за директори на 8 училища в област Монтана. Няма недопуснати, уточняват от..

публикувано на 25.07.25 в 13:47

Платформа помага в управлението и превенцията на хроничния стрес и професионалното прегаряне

Иновативна платформа за управление и превенция на хроничния стрес, бърнаута и менталното здраве помага още преди появата на клинични симптоми.  Разработката е дело на млад екип от амбициозни бизнес дами, с практика и опит и в науката.  Радостина Минина от екипа на Practical Stress е част от екипа на платформа за превенция на хроничния стрес...

публикувано на 25.07.25 в 13:35

Президентът Радев: КС не отстрани пороците в Конституцията

Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд.  Така президентът Румен Радев коментира това, че вчера КС не успя да събере мнозинство по искането на държавния глава и депутати от "Възраждане", "Има такъв народ" и БСП да обяви за противоконституционни текстовете от Шестата поправка в Основния..

публикувано на 25.07.25 в 13:32

На първо четене: Приеха три проекта, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари

Депутатите приеха на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари . В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията.  Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН предлагат - заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с..

публикувано на 25.07.25 в 13:26

Новият председател на ГЕРБ във варненския район "Одесос": Няма напрежение в структурата

По думите на Петков няма информация за подписка , защото такава не е представена нито пред местното ръководство във Варна, нито пред централното ръководство на ГЕРБ в София. Той подчерта, че на проведените две събрания през изминалия месец е канил и д-р Тошев, но той не е присъствал.  "През последните години има недостатъчно добра активност,..

публикувано на 25.07.25 в 13:18
Професор Мишел Стравшински

Проф. Мишел Стравшински: Много специалисти се връщат в Израел заради засилващия се антисемитизъм

Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..

публикувано на 25.07.25 в 12:40