Трудно е човек да престане да върви по една утъпкана пътека. Това сподели пред БНР графикът Петър Лазаров.
Днес в столичната галерия "ГрафикАрт" се открива негова изложба, посветена на Китай. Тя ще остане там до 6 юни.
Петър Лазаров определя себе си като себе си номад.
"Единственото нещо, което съм правил продължително и без прекъсване, това е гравирането. То е благодарение на моя преподавател Иван Маринов, при когото завърших във Велико Търново."
Прави го почти 45 години.
"Свикнах с мисълта, че гравюрата е пътят ми и вярвам, че е така. Няма насилие върху психиката ми да правя само това. Но светът се променя, а човек остава капсулиран в едно усещане за себе си и за изкуството."
Петър Лазаров разказа в предаването "Преди всички", че е бил "чужденец, гост, номад и преподавател в Китай".
"Бях приет прекрасно не заради своите качества като човек, а за техниката, която владея – гравюрата на дърво. Там хората обичат добре изпипаната работа."
Синът му Виктор е роден в Китай. Той също рисува.
"Аз съм на девет години. Всеки ден имам идея да си нарисувам геройче."
Вълнува се, че участва в съвместна изложба със своите родители и си спомня, че в Китай е било много красиво. Казва, че страната му липсва. Надява се да я посети отново, ако продължи да рисува и направи изложба там някой ден.
Петър Лазаров също признава, че и при него съществува носталгия по отношение на Китай.
"Тя е неизцерима."
Българският график е живял и 25 години в Нидерландия, а творбите му са изложени на няколко континента.
Учил е как се прави хартия в Япония.
"Всяко нещо си иска ателието и материалите. Принципът на японците е да използваш това, което имаш в задния си двор."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница. Продължава натискът от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 милиона евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха двамата министри на миграцията Плеврис и на търговския флот Кикилиас. Изпълнението на тази програма включва..
Сив облак е затиснал град Средец, където огънят в цеха за пластмаса продължава да тлее. Огнеборци продължават да гасят на място, а от тази сутрин в района работи и мобилна станция за измерване на чистотата на въздуха. Високи нива на въглероден двуокис и метан са отчетени към момента. Остава частичното бедствено положение за град Средец и..
Мисля, че трябва да се намери разум. Увеличението с 10% е скандално и по още една причина. Получих данни от МЗ, какви са брутните заплати в държавни и общински болници към края на март т. г. На млад лекар е към 3400 лв., на сестра 2900 лв. Това, което предлагат управляващите, добре са го сметнали, че вече се плаща и че няма да има увеличение ли ще..
Нови сблъсъци избухнаха по границата между Тайланд и Камбоджа, като се съобщава за престрелки на 12 места, съобщи тайландски военен говорител. Тайландските военни обвиниха Камбоджа, че използва оръжия с голям обсег, за да нанася удари в граждански райони. Те определиха камбоджанските атаки като "варварски действия", които отнемат безмислено..
От "Възраждане" внесоха в Народното събрание проект на решение за петгодишен мораториум върху изпълнението на правителствената Програма за продажба на имоти - държавна собственост. В проекта се настоява да бъдат прекратени и вече започнали процедури за продажба. Парламентарната инициатива идва в отговор на приетите снощи на първо четене промени..
Депутатите освободиха Хасан Адемов от Алианса за права и свободи като член на комисиите по бюджет и финанси и по демографската политика, децата и семейството и одобриха включването му в други две комисии - по труда и социалната политика и по здравеопазване. Това беше поискано от неговата парламентарна група. Народните представители от..
С декларации от парламентарната трибуна две от партиите се заканиха да продължат да оспорват промените в Конституцията в частта за т.нар. домова книга със служебни премиери. Поводът е вчерашното произнасяне на Конституционния съд, който отново не взе окончателно решение и така след второто сезиране, списъкът с длъжностите, измежду които президентът..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...