Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиан Войнов: Ако отчетеният от НСИ спад на инфлацията се задълбочи, през 2025 г. можем да приемем еврото

| Интервю
Юлиан Войнов
Снимка: Георги Налбантов

Ако тенденцията на спад на инфлацията, отчетена от НСИ, се задълбочи, имаме всички основания да смятаме, че през 2025 г. можем да влезем в еврозоната - ако не в началото, в средата на годината, и само политическо решение може да наложи да изчакаме 1-ви януари 2026 г., защото няма държава, която да е приела еврото в средата на годината. 

Тази прогноза направи пред БНР икономистът и финансов експерт Юлиан Войнов.

"Последните данни показват, че се движим с доста ускорени темпове за намаляване на инфлацията. По последните данни за април на НСИ инфлационният индекс спада на месечна база и имаме месечна дефлация от 0,3% и годишната инфлация е 2,4%. ... За да изпълним критериите за еврозоната, този спад ни приближава в много сериозна степен. За момента още не изпълняваме този критерий. Ако тенденцията на спад на инфлацията, която видяхме през април, се задълбочи, а аз не виждам причини да не се задълбочи, следващите 3-4 месеца най-вероятно ще изпълним този критерий", обясни той.

Според него за конвергентният доклад, който ще излезе пред юни, вероятно няма да сме покрили изискванията за влизане в еврозоната, но ако бъде поискан допълнителен доклад до края на годината, шансовете са големи.

Българската народна банка и банковият сектор ще бъдат напълно готови до края на годината за въвеждане на еврото, но това не е достатъчно в чисто технически и логистичен план, каза вчера на конференция за въвеждане на еврото управителят на БНБ Димитър Радев и обясни: 

"Има редица, преди всичко информационни счетоводни системи, под контрола на изпълнителната власт и общините, които трябва да се адаптират за работа в условията на еврозоната". 

В предаването "12+3" Юлиан Войнов изказа съгласие с констатациите, изтъкнати от гуверньора на БНБ и коментира:

"Банките в България се готвят 2 години за приемане на еврото и почти всички са готови. ... Финансовият сектор - застрахователните дружества, пенсионните фондове и т.н. Там липсва информация. Комисията за финансов надзор не е много активна и няма публична информация дали се правят някакви промени, за да могат да оперират с еврото, защото става дума за големи финансови трансакции. ... Другата голяма тема са държавните институции и общините, тъй като това е първият досег на хората до държавното управление и ако там има някакъв проблем, примерно с изплащането на пенсии, би могло да предизвика сериозен катаклизъм".

Финансов експерт Юлиан Войнов коментира, че при приемането на България в еврозоната лихвите по външните дългове на държавата, общините и фирми ще се понижат сериозно, но:

"Странният случай е, че всички лихвени проценти на банките се увеличават, а единствено за ипотечните кредити трендът е обратен - те намаляват. Имаме банки в България, които са с майки в ЕС, при условие, че минималната лихва в еврозоната е 4%, ние даваме ипотечни кредити в България на лихва 2,5 - 3%. Ясно е, че когато влезем в еврозоната и България бъде принудена да провежда паричната политика на ЕЦБ, тези лихви не могат да останат по този начин. Въпросът е защо българските банки поддържат толкова ниски лихви по ипотечните кредити. И отговорът е, защото в България няма други пазари, които са достатъчно ликвидни и развити, където хората да си държат парите, а хората имат средства, които искат да инвестират някъде, единственият ликвиден пазар е имотният. Цените на имотите са много високи". 

Той предупреди, че политиката на търговските банки по отношение на ипотечното кредитиране ще се промени при влизане в еврозоната и хората трябва да се предпазливи в своите финансови решения.

Войнов беше категоричен, че когато България излъчва сигнали, че е стабилна и няма да промени евроатлантическата си ориентация, много по-лесно се разговаря с партньорите в ЕС и НАТО:

"Политическата стабилност трябва да бъде в посока евроатлантическо правителство, което да защитава стабилно тези ценности". 

Интервюто на Георги Налбантов с Юлиан Войнов  в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев дава брифинг по актуални въпроси - 24 юни 2025 г.

СОС подкрепи Терзиев за бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет подкрепи предложението на кмета Васил Терзиев за изменение на подробния устройствен план на бул. "Тодор Каблешков", което дава възможност той да бъде изцяло завършен. Последната отсечка от него досега беше блокирана заради неотчужден на имот, попадащ върху трасето. Решението дава възможност за предварително изпълнение,..

публикувано на 24.07.25 в 15:59

ВКС прекрати делото за длъжностно присвояване срещу Кирчо Киров

Върховният касационен съд прекрати делото за длъжностно присвояване на близо пет милиона лева срещу бившия шеф на Националната разузнавателна служба Кирчо Киров. От съда съобщиха, че причина за решението е тежкото му здравословно състояние, установено от комплексна съдебномедицинска, съдебнопсихиатрична и съдебнопсихологична експертиза. По..

публикувано на 24.07.25 в 15:48

Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна

Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна, заяви говорителят на Европейската комисия Гийом Мерсие. "Политико" цитира германския евродепутат Даниел Фройнд, според когото някои плащания по Механизма са забавени заради неизпълнение на няколко ключови етапа от необходимите реформи. Президентът връща за ново обсъждане..

публикувано на 24.07.25 в 15:12

ЕК започна три отделни наказателни процедури срещу България

Европейската комисия започна три отделни процедури по нарушение срещу България, като изпрати официални уведомителни писма заради неизпълнение на задължения по транспонирането на ключови европейски директиви. България не е съобщила на Комисията мерки за пълно прилагане на директивата за криминализирането на нарушаването на санкциите на ЕС. С..

публикувано на 24.07.25 в 15:05

Най-малко 33 души са пострадали при руски удари срещу Харков

Най-малко 33 души са пострадали при руски удари срещу украинския град Харков, часове след последния кръг от преки преговори за мир между Москва и Киев. Русия е пуснала две управляеми авиационни бомби над североизточния украински град Харков, които са поразили жилищни квартали. Избухнали са пожари и са ранени най-малко 33 души, съобщиха..

публикувано на 24.07.25 в 14:52
Костадин Костадинов

МЕЧ и АПС не са подкрепили искането на "Възраждане" за внасяне още днес на нов вот на недоверие

Депутатите от МЕЧ и АПС са отказали да подкрепят искането на "Възраждане" за внасяне още днес на нов вот на недоверие към правителството заради водната криза в цялата страна.  Това съобщи лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов в кулоарите на парламента.  До инициативата се стигна, след като стана ясно, че МЕЧ отлагат внасянето на вот на..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Атанас Запрянов: До 29 юли трябва да заявим размера на средствата от SAFE

Всички проекти за увеличаване и модернизиране на отбранителните способности на Българската армия, с които страната ни ще кандидатства пред механизма за сигурност на Европа SAFE, са част от националния план за отбрана и подлежат на одобрение от парламента като част от националния дълг.  Това каза в Благоевград министърът на отбраната Атанас..

публикувано на 24.07.25 в 14:17