Може би най-подходящо е да бъдат сравнени днешните ни дни със случилото се през 30-те и началото на 40-те години - една доста продължителна икономическа криза, Голямата депресия, която прераства и в политическа. Паралелите между онова време и нашето са много силни и видими и бихме могли да потърсим известен опит, който да почерпим и днес.
Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов, който изследва възможността дали историческият опит на България в икономически и политически план може да помогне за развитието на страната в настоящия момент. Поканата за изследването е от Института за пазарна икономика, уточни той.
Паралелите между тогава и сега доц. Иванов обобщи:
"През онзи период от 30-те и 40-те години българската икономика, по подобен начин на сега, се държи изключително прилично въпреки наслагващите се най-различни политически и икономически кризи по света и у нас. Само в рамките на едно десетилетие българската икономика почти се удвоява, а респективно и благосъстоянието на населението. ... Вторият голям процес тогава е свързан с все по-голямата грамотност в обществото, което дава възможност на хората да започнат да подхождат към земеделието по по-модерни форми за обработване на земята, което е третата причина. Четвъртата е свързана с интеграцията на България в едно голямо икономическо пространство около Третия райх, Нацистка Германия".
По думите му днес сме свидетели на "една дълго проточила се криза, започнала като рецесията през 2008 г., преминала през кризата в Гърция, после през кризата с Covid-19, мигрантската криза, после войните в Украйна, Газа и още можем да изброим, слава богу не сме стигнали до световна война като тогава, но и тогава, и сега нашата икономика расте много динамично въпреки тези проблеми и много нестабилна среда - и във вътрешен, и във външен план".
Доц. Иванов подчерта, че един от най-добрите измерители на състоянието на една страна е икономическата ситуация в нея.
"Без никакво съмнение днес българите живеят най-добре, което не значи, че са най-щастливи и най-задоволени. Защото това е една движеща се цел и ние непрестанно постигаме някакви желани неща от нашите предшественици, но днес вече ние имаме съвсем различни цели и собствени задачи", посочи историкът, като се позова на данни от изследвания, направени от него и доц. Ралица Ганева за потреблението и издръжката на живот 270 години назад от днешни дни.
Интервюто на Георги Марков с доц. Мартин Иванов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Участниците в Лондонската среща на върха за Украйна в сряда ще обсъдят предложението на Съединените щати полуостров Крим да бъде признат за руска територия, за да се ускори замразяването на фронтовите линии и евентуалното мирно споразумение между Москва и Киев, съобщи във вторник "Вашингтон пост". Американското издание съобщава, че идеята е..
Владимир Путин е предложил да спре нахлуването си в Украйна по настоящата фронтова линия като част от усилията за постигане на мирно споразумение с президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщава "Файннешъл таймс", цитирали лица, запознати с въпроса. Руският президент е казал на Стив Уиткоф, специалния пратеник на Тръмп, по време на среща в Санкт..
МВР ще закупи още необозначени автомобили за контрол на движението по пътищата, каза на брифинг в Кюстендил вътрешният министър Даниел Митов. Прилагането на тази мярка е дало добър ефект при пренатоварения трафик през празничните дни, доказва го и статистиката, обявена от министър Митов: "Близо 500 необозначени автомобили на полицията са..
Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава с един месец - до 30 май. Удължаването се прави за втори път и е по настояване на Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Съгласно Закона за тютюна, производителите трябва да се регистрират всяка година до 31 март. И тази година обаче стопаните се възползваха от..
Украинският президентът Володимир Зеленски заяви, че Украйна ще бъде готова да проведе преговори с Русия във всякакъв формат, след като бъде постигнато прекратяване на огъня, но предупреди, че ще бъде невъзможно бързо да се договорят всички условия на мирно споразумение. Говорейки на редовен брифинг за пресата, той все пак подчерта, че Киев никога..
Кметът на столицата Васил Терзиев излезе с п озиция по повод изявлението на формацията "Спаси София", които обявиха по-рано днес, че свалят доверието си и представителите ѝ в Столичния общински съвет напускат коалицията с "Продължаваме промяната" и "Демократична България". Оставка подаде и излъченият от формацията заместник-кмет по транспорта Илиян..
Министърът на околната среда и водите Манол Генов и кметът на София Васил Терзиев са се обединили около идеята да се криминализира произволното изхвърляне на отпадъци извън регламентираните за това места. Двамата са се срещнали по инициатива на Терзиев, за да обсъдят управлението на отпадъците в София, управлението на Природен парк "Витоша" и..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...