Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Време е за традиционния габровски карнавал

Режисьорът Светослав Славчев: Сатирата винаги е била криво огледало на нашето ежедневие

| Репортаж
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна
Снимка: Велина Махлебашиева

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал. Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците, чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите.

Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не война!" по аналогия с антивоенния лозунг на хипи движението от 60-те години. Забавните епизоди в карнавалното шествие са 74.

След габровската котка, в 6 часа в утрешния ден ще се подредят маскирани и костюмирани деца и възрастни, гости и местни жители от училищата и фирмите, от театрите, общината, танцовите клубове и читалищата в града.

"Тази година съм решила да бъда индийка. Завърнах се преди около месец от обучение в Индия и като видях колко е цветно, шарено, ароматно, екзотично там, реших да вляза в тази роля", разказва Милена Илиева.

Част от карнавалните макети, чиито глави художниците крият до деня на карнавалаКарнавалното шествие е низ от сюжети, извадени от живота. Показва не просто очевидното, а го интерпретира.Така в габровското увеселение МОЧА пада, издига се Статуя на свободата, но между първо и второ действие Бай Ганьо упорито се стреми да се възкачи на пиедестала.

Картини, в които на прицел са ценностите ни, кривиците ни, които метафорично разказват за обществено–политическия живот у нас, за глобалното и за местното преливат една в друга в габровското шествие. Тази година на фокус ще са разделението в обществото и битките помежду ни, разкрива режисьорът на карнавала Светослав Славчев.

"Освен в световен мащаб, войната като война я разглеждаме и като войната в интернет, хейтът, който се излива, всякакви форми на вражда. Либералите и консервите, показани не като политически фигури, а по-скоро обществото ни – кой за какво се бори, кой срещу какво протестира. Целта на сатирата винаги е била да е криво огледало на нашето ежедневие."

Отличителни за габровското шествие са мащабните макети, които от три месеца скулптират художници и техните помощници в карнавалната работилница и до последно доизкусуряват детайлите. Тази година макетите са 19, като най-внушителните по размери достигат почти 5 метра височина. За направата на конструкциите са отишли 18 кубика стиропор, желязо, арматура, рабица, хартия, стотици килограми лепила и бои. Правят се макети и по проект на приятели на карнавала – карикатуристите от "Прас-прес".

Политическата сатира е острието на габровския карнавал. На знаковите родни политици и на световните лидери са посветени не един и два епизода от тазгодишното издание. И понеже сме в предизборна кампания, не можем да разкрием много, но режисьорът на карнавала уверява, че не е пропуснат никой от разпознаваемите кандидати за властта. По думите му, присъстват всички, а творците са били обективни в пресъздаването на образите:

"Кой каквото си е надробил през тази една година, както сме го видели, това се е показало."

В 06.00 часа утре потегля шествието на габровци, чийто житейски подход открай време е да побеждават със смях.

Снимки: Велина Махлебашиева

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дипломат събра пъстрата мозайка на Кипър в книга

Необичайно и увлекателно пътешествие из Кипър  извън традиционните туристически маршрути - в ролята на любознателен пътешественик, любопитен откривател и сладкодумен разказвач на истории влиза посланикът на България в Кипър в периода 2014-2018 г. Христо Георгиев. Премиерата на неговата книга "Скритото очарование на Кипър" бе част от майските..

публикувано на 18.06.24 в 11:40

Недостиг на водни спасители въпреки по-високото заплащане

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава . Това обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров. Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.  След разговори между концесионери и..

публикувано на 17.06.24 в 06:42

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28
Ивелин Михайлов и Николай Марков

Откъде дойде пробивът на "Величие"?

"Има го феномена на непрестижния вот . Второто е, че паралелната реалност онлайн съществува. Съществуват изключително странни хора, със свои видеоканали, своя аудитория, свои зрители. И когато схванем върху колко голяма аудитория имат влияние хора като Цанов (Станислав Цанов - бел. ред.) и Киро Брейка, които няма да видите в национален..

публикувано на 10.06.24 в 12:07
Александър Маринов

Александър Маринов: Ще се появи мощна политическа сила. Ако не е президентът, ще е нещо друго

" В България ще се появи нова мощна политическа сила, от която има нужда обществото . Такава, около която да се формира нов тип управление. Ако не е президентът, ще е нещо друго." Това мнение изрази в интервю за БНР  политологът проф. Александър Маринов. Персонифицираните очаквания са насочени към президента , смята той. "В момента това..

публикувано на 10.06.24 в 09:01

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна? Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления...

публикувано на 09.06.24 в 11:46

Диагноза от Дивчовото: Политиците много подценяват народа!

На географския ръб на ЕС – в селата Лесово и Мелница от Ямболска област, настроенията са сходни. Лесово е само на няколко километра от българо-турската граница.  Някои жители там са доволни, че България е в ЕС, други не отчитат промяна. Всички обаче са обидени на политиците. В предизборната кампания виждат само "надплюване, кал". За..

публикувано на 09.06.24 в 11:24