Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Силвия Петкова: Промените са позитивни, но изискват строг контрол

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Доц. Жана Попова: Не сме провели разговора дали въобще искаме хазарт в нашето общество

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места.

Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите.

Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол. Всяка рестриктивна мярка трябва да бъде ефективно контролирана, каза пред БНР адвокат Силвия Петкова. Тя вижда сред законодателните промени ефективни мерки за ограничаване на хазартната зависимост, така че да бъдат редуцирани вредите от нея.

"Мерките имат изключително добър потенциал да ограничат зависимостта от хазарт, без да засягат в съществена степен хазартния бизнес, чиято идея е свързана със забавление. Законодателят свърши добра работа с тези промени. Сега на ход е изпълнителната власт, контролните органи, които да свършат своята."

Сив сектор на хазартните игри няма как да има, защото организирането им не по установения ред и участието в такива игри е престъпление, уточни адвокатът. Според Петкова отново би ставало въпрос за контрол за евентуални незаконни хазартни зали.

Доц. Жана Попова от Факултета по журналистика и масова комуникация изказа опасения, че въпреки приетия закон и срока от 3 месеца, може да се забави подзаконовото законодателство.

"Това са почти 3 месеца, които медиите имат, за да си пренаправят бюджетите. Телевизиите печелят много повече от телевизионните права на спортни събития, които пък са финансирани от същите тези лотарии. Това, което трябваше да декларират телевизиите не е всичко, което получават от реклама, а какво  получават от продажбата на телевизионни права. Това е по-големият доход", коментира доц. Попова в предаването "Преди всички".

Преподавателят по журналистика смята, че извън уредбата остава "какво се прави между децата с хазарта", защото по думите ѝ "до българските училища не може да се продава алкохол, но може да се продава хазарт".

Този закон няма да уреди въпроса за превенцията, подчерта Жана Попова. "За превенция ни говорят същите хора, които ни казват – играйте."

Не е хубава декларация една медия да излезе и да каже – ние сме зависими от рекламодателите, подчерта доц. Попова.

"Дали медиите са превзети от лотарийните компании – всеки има отговор на този въпрос и го вижда по начина, по който реагираха те на тази ситуация. Обаче дали журналистите са подчинени?"

Нито СЕМ, нито НАП имат капацитет да следят огромното онлайн съдържание за хазартни реклами, посочи друг проблем преподавателят по журналистика.

"Не сме провели разговора дали въобще искаме хазарт в нашето общество. Как точно да се играе? Доколко детските площадки да бъдат обрамчени от реклами? Ако ние самите не правим избори, никакви закони не могат нищо да ни уредят. Избора да не излъчваш реклама трябваше медиите да го направят!"

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55