Мемориалът на загиналите от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк в София е открит от Цар Борис III през 1934 г. Поводът е 50-ата годишнина от формирането на полковете и като знак за признание към героизма на наричаната "желязна" дивизия.
За откриването на паметника са прелетели три самолета и хвърлили цветя. Съдбата на мястото за поклонение пред подвига на 3000 войници, подофицери и офицери, загинали във войните се променила през 1944-та. При една от тежките бомбардировки над София е унищожена дясната мемориална стена на монумента и частично е засегната централната. Оцелелите плочи с имената били демонтирали през втората половина на 60-те години на ХХ в. А остатъците – през 1977 г.
На мястото бил построен монументът "1300 години България". Идеите за възстановяването на Мемориала на загиналите от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк датират от 1992-ра година, казва през 2014 г. полковникът от резерва Никола Рухчев, виждал в целия му блясък оригиналния монумент.
"Тогава тук се полагаха венци, делегации, когато посещаваха страната", спомня си той.
От 1992-ра до 2014-а година обаче плановете се променят. Не се осъществила идеята паметникът да бъде готов за стотната годишнина от края на Първата световна война. Архитектурният конкурс през 2018-а пропада.
"Ние реставрираме", казва с надежда през 2017 г. капитан далечно плаване Атанас Илев. В ролята на зелена светлина за проекта влиза друго събитие - премахването на паметника "1300 години България". След облагородяването на пространството там е върнато лъвчето от оригиналния паметник.
Атанас Илев, сега столетник, а през 2017 г. председател на Съюза на възпитаниците на Негово Величество училища, посочва за вида на паметника. Този, който поеме реконструкцията, възстановяването, трябва да се придържа към автентичността, смята той.
Експерти историци настояват – като столица София няма основен голям паметник на загиналите във войните за национално освобождение и обединение. Има отделни паметници, но общ – не. А както и да бъде възстановен паметникът, мястото, където е поставено лъвчето, през 2022-ра в памет на загиналите мястото беше "украсено" с български флагове.
Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София отново да има място на своята военна и историческа памет, коментира Станимиров.
"Важно и възпитателно е да знаем, че храбростта и героизмът не са абстрактно понятие. Заради това, че тези хора са пожертвали живота си, днес ние имаме свободна и независима страна."
Възстановеният монумент няма да е алтернативно място на Паметника на незнайния войн. Ще бъде друго място. Мемориалът е бил и ще бъде паметник на знайните воини, на нашите предци, изтъкна Борис Станимиров в предаването "Хоризонт до обед".
Повече по темата чуйте в звуковите файлове.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..