Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Арнаудов със световна премиера във виенския Музикферайн

| Репортаж
"Паганини ансамбъл" в зала "Брамс" на Музикферайн
Снимка: личен архив

На 10 май публиката в зала "Брамс" на концертния комплекс Музикферайн аплодира с възторг брилянтните изпълнения на „Паганини ансамбъл“.

Формацията е основана от виртуозния цигулар с международно признание Марио Хосен, а в ансамбъла заедно с него се изявяват утвърдените инструменталисти Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара.

Като концертиращ артист Марио Хосен е солирал на редица реномирани световни оркестри, носител е на престижни международни награди и е известен като изследовател на цялостното творчество на Николо Паганини. Идеята на създадения от Марио Хосен „Паганини ансамбъл“ е да представя по-малко познати камерни произведения за цигулка, виола, виолончело и китара от италианския композитор, който, освен виртуозен цигулар, е бил и блестящ китарист. 

На 10 май ценителите на изкуството в зала "Брамс" на Музикферайн бяха впечатлени от елегантната звукова изразност на „Паганини ансамбъл“. Програмата на вечерта представи оригинална концепция: Наред с творби от Николо Паганини, в концерта прозвучаха и произведения на двама известни съвременни автори - австрийския композитор Райнер Бишоф и българския композитор Георги Арнаудов. 

В интервю за предаването „Алегро виваче“ Марио Хосен сподели подробности за тази свой интересен проект, подчертавайки хармоничното вплитане на произведенията.

В първа част на концерта бяха включени Квартет №15 и Терцет в Ре мажор от Паганини, както и Квартет „Nicolo“ от Райнер Бишоф. Изявеният съвременен австрийски композитор е последовател на Втората Виенска школа, а също така автор на философски студии и мениджър в областта на културата. Гостувал е многократно в България и е удостоен с титлата почетен доктор на Нов български университет.

В паузата на концерта Райнер Бишоф с удоволствие разказа за своя дългогодишен творчески контакт с виртуозния български цигулар:

„С Марио Хосен ме свързва поредица от успешни съвместни музикални проекти. Композирал съм специално за него и съм му посветил Концерт за цигулка, както и солови пиеси, които той многократно е изпълнявал. Отвъд музиката имаме и чудесно приятелство, покрай което обичам България! Поддържам интензивен контакт с Нов български университет, а едно от любилите ми места за посещение е Бачковският манастир.

Моето произведение „Nicolo“ е специално поръчано от Марио. Световната премиера се състоя в Мадрид, а интерпретацията на „Паганини ансамбъл“ е феноменална. По мое мнение Марио Хосен е сред водещите цигулари от своята генерация. Особено ценя и неговата активна преподавателска дейност.“

Във втората част на концерта прозвучаха „La Campanella“ и Квартет №14 от Николо Паганини, както и световната премиера на впечатляващата творба „Canzoni Oscure“ от известния български композитор Георги Арнаудов, която беше оценена по достойнство от публиката с емоционални аплаузи.

Проф. Георги Арнаудов присъства лично като гост на концерта. За слушателите на предаването „Алегро виваче“ той сподели своето вълнение по повод успешната премиера на негово произведение в изпълнение на „Паганини ансамбъл“ на сцената на една от най-престижните концертни зали в света.

Чуйте корекпонденцията от Виена и споделеното от Марио Хосен, Райнер Бишоф и Георги Арнаудов в звуковия файл.

   


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29
Акира Саката

Японското приключение на "Аларма пънк джаз"

Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден.  "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..

публикувано на 28.01.25 в 10:28