Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Арнаудов със световна премиера във виенския Музикферайн

| Репортаж
"Паганини ансамбъл" в зала "Брамс" на Музикферайн
Снимка: личен архив

На 10 май публиката в зала "Брамс" на концертния комплекс Музикферайн аплодира с възторг брилянтните изпълнения на „Паганини ансамбъл“.

Формацията е основана от виртуозния цигулар с международно признание Марио Хосен, а в ансамбъла заедно с него се изявяват утвърдените инструменталисти Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара.

Като концертиращ артист Марио Хосен е солирал на редица реномирани световни оркестри, носител е на престижни международни награди и е известен като изследовател на цялостното творчество на Николо Паганини. Идеята на създадения от Марио Хосен „Паганини ансамбъл“ е да представя по-малко познати камерни произведения за цигулка, виола, виолончело и китара от италианския композитор, който, освен виртуозен цигулар, е бил и блестящ китарист. 

На 10 май ценителите на изкуството в зала "Брамс" на Музикферайн бяха впечатлени от елегантната звукова изразност на „Паганини ансамбъл“. Програмата на вечерта представи оригинална концепция: Наред с творби от Николо Паганини, в концерта прозвучаха и произведения на двама известни съвременни автори - австрийския композитор Райнер Бишоф и българския композитор Георги Арнаудов. 

В интервю за предаването „Алегро виваче“ Марио Хосен сподели подробности за тази свой интересен проект, подчертавайки хармоничното вплитане на произведенията.

В първа част на концерта бяха включени Квартет №15 и Терцет в Ре мажор от Паганини, както и Квартет „Nicolo“ от Райнер Бишоф. Изявеният съвременен австрийски композитор е последовател на Втората Виенска школа, а също така автор на философски студии и мениджър в областта на културата. Гостувал е многократно в България и е удостоен с титлата почетен доктор на Нов български университет.

В паузата на концерта Райнер Бишоф с удоволствие разказа за своя дългогодишен творчески контакт с виртуозния български цигулар:

„С Марио Хосен ме свързва поредица от успешни съвместни музикални проекти. Композирал съм специално за него и съм му посветил Концерт за цигулка, както и солови пиеси, които той многократно е изпълнявал. Отвъд музиката имаме и чудесно приятелство, покрай което обичам България! Поддържам интензивен контакт с Нов български университет, а едно от любилите ми места за посещение е Бачковският манастир.

Моето произведение „Nicolo“ е специално поръчано от Марио. Световната премиера се състоя в Мадрид, а интерпретацията на „Паганини ансамбъл“ е феноменална. По мое мнение Марио Хосен е сред водещите цигулари от своята генерация. Особено ценя и неговата активна преподавателска дейност.“

Във втората част на концерта прозвучаха „La Campanella“ и Квартет №14 от Николо Паганини, както и световната премиера на впечатляващата творба „Canzoni Oscure“ от известния български композитор Георги Арнаудов, която беше оценена по достойнство от публиката с емоционални аплаузи.

Проф. Георги Арнаудов присъства лично като гост на концерта. За слушателите на предаването „Алегро виваче“ той сподели своето вълнение по повод успешната премиера на негово произведение в изпълнение на „Паганини ансамбъл“ на сцената на една от най-престижните концертни зали в света.

Чуйте корекпонденцията от Виена и споделеното от Марио Хосен, Райнер Бишоф и Георги Арнаудов в звуковия файл.

   


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48