Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Троян и Монтана отбелязат Международния ден на музеите

Художествена галерия "Кирил Петров", Монтана
Снимка: Любо Андреев

Музеите в Троян се включват с различни образователни и забавни събития в 27-то издание на европейската инициатива "Нощ в музея", която тази година съвпада с професионалния празник на музейните специалисти - Международният ден на музеите, който се чества от 1978 година насам.

От рано сутринта до късно вечерта Музея на занаятите, Конака и галерия "Серякова къща" ще бъдат отворени за посетители.

От 15 ч. пред музея ще има ателиета по керамика, рисуване и моделиране, съпътстванa от музикални изпълнения.

От 17 ч. се отрива изложбата "Спасена", в памет на декораторката на порцелан Спасуна Илиева, в 17.40 ч. на посетители в Конака ще бъде изнесена лекцията„Старите къщи – изгубеното културно наследство на Троян“.

В 19 ч. в галерия "Серякова къща" започва "Вечер, посветена на Сандро Ботичели", а след това е предвиден и джаз концерт.

По време на инициативата музеите и галерията в Троян ще работят със свободен вход.

С две изложби, представени на фона на изпълнение на класически произведения на пиано, в Монтана ще отбележат Международния ден на музеите - 18 май.

Международният ден на музеите 18 май съвпада с инициативата Европейска нощ на музея. В художествена галерия "Кирил Петров" тази вечер в 19:30 часа ще бъдат открити две изложби. 

Фотодокументалната изложба "Потъналото наследство" е изготвена от авторски колектив към БАН, с научен ръководител гл. ас. д-р Лина Гергова. Тя съдържа силно въздействащи снимки на това което е останало от села, след като сградите в тях са били залети от новопостроени язовири в социалистическа България. Сред тях е и заличеното от списъка на населените места в България – село Живовци, потънало под водите на язовир "Огоста". 

Гостите ще могат да разгледате камерна изложба с артефакти от Живовци, съхранявани във фондовете на историческия музей в Монтана. Всичко това ще се случи на фона на изпълнение на класически произведения на пиано от Любомира Илиева, възпитаничка на Школата по изкуства "Добри Христов".

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руски дрон тип

Трима загинали и десетки ранени при руска атака в Киев

Трима души са загинали и 27и са били ранени при руска атака с дронове срещу Киев тази нощ.  От военната администрация на украинската столица посочиха, че на всички пострадали, сред които има шест деца, е оказана медицинска помощ, а част от тях са били приети за лечение в болница. При атаката са били засегнати два жилищни блока, съобщи кметът Виталий..

обновено на 26.10.25 в 07:36
Църквата

Патриарх Даниил ще бъде в Кюстендил за Димитровден

Патриарх Даниил ще отслужи литургия за празника на храма "Св. вмчк Димитър" по повод 160 години от освещаването на черквата. Празникът на храма в Кюстендил започнаха преди дни, когато  в двора беше открита мобилната фото-документална изложба "160 години храм "Св. Димитър Солунски“ - пазител на вярата и духа на Кюстендил (1865-2025)". С тържествен..

публикувано на 26.10.25 в 06:52
Снимка на икона-копие на тази в Солунския храм, където са мощите на светеца.

Църквата почита свети Димитър Солунски Чудотворец

Православната църква чества паметта на един от най-почитаните светии - великомъченик Димитър Солунски Чудотворец. Мъдър и храбър воин, поставен на висок пост в управата на Солун, Димитър непоколебимо приел мъченическа смърт за вярата през 306 година. Църквата го нарича Мироточиви заради благовонното миро от мощите му, засвидетелствани и..

публикувано на 26.10.25 в 06:48
Джеймисън Гриър

Гриър: Подготвяме продуктивна среща Тръмп - Си

Вторият ден от търговските преговори между САЩ и Китай подготвя почвата за „продуктивна среща“ между президентите Доналд Тръмп и Си Дзинпин, заяви в Куала Лумпур американският търговски представител Джеймисън Гриър. Гриър и министърът на финансите Скот Бесент се срещнаха с китайския вицепремиер Хъ Лифън в кулоарите на срещата на върха на Асоциацията на..

публикувано на 26.10.25 в 06:30

Светлинен спектакъл по повод честванията на 840-ата годишнина от въстанието на болярите Петър и Асен

Днес Велико Търново е кулминацията на честванията на 840-ата годишнина от въстанието на болярите Петър и Асен, с което се възобновява българската държавност. В църквата музей „Свети Димитър Солунски“, където Асеневци обявяват въстанието, се излъчва първият в страната интериорен светлинен спектакъл, направен за храм.  С неповторим 3D мапинг в..

публикувано на 26.10.25 в 06:24
Доналд Тръмп в Малайзия

Започна азиатската обиколка на Доналд Тръмп

Президентът на САЩ Доналд Тръмп пристигна в Малайзия.  Тръмп обяви, че ще присъства на подписването на мирното споразумение в Куала Лумпур, потвърждаващо  прекратяването на огъня между Тайланд и Камбоджа. Той ще участва и в срещата  на върха на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия. Идната седмица президентът Тръмп ще посети Южна..

публикувано на 26.10.25 в 06:05

Значителни валежи се очакват в няколко области на страната

Оранжев код за значителни валежи за днес е обявен за няколко области в България - Перник, София-област, част от Монтана, Кюстендил и София-град в неделя, 26 октомври. Жълт код е в сила за Враца, Плевен, Ловеч, част от Монтана и Видин, Благоевград, Пазарджик и София област.

публикувано на 26.10.25 в 04:54