Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади архитекти с инициатива за възстановяване на резиденцията на Тодор Живков в Банкя

| Интервю
Арх. Михаил Сугарев и Владимир Райновски
Снимка: Ирина Недева

Екип от млади архитекти се заемат с инициативата за възстановяването на бившата резиденция на соцлидера Тодор Живков в Банкя.

Към момента имотът е изоставен, потънал в мръсотия и е в руини. 

"Важна точка в мисленето ни е да се даде възможност резиденцията да се ползва от повече хора. Да стане поле на различни хора с различни интереси. Минералната вода и чистият въздух са голям фактор като място за отдих. Искаме да запазим оригиналната концепция на сградата, като вкараме нови програми и да се привлекат хора от различни таргетови групи", споделиха в интервю пред БНР архитектите Михаил Сугарев и Михаил Владимир Райновски. 

Архитектурният колектив "Афтерпаст" е обявил конкурс за архитектурни идеи за реставрация на резиденцията. Имотът, обитаван от Тодор Живков, е собственост на областната администрация на София град и Министерство на културата.

"Имам дипломна работа с фокус върху Банкя и резиденцията, планирана като държавен правителствен балнеосанаториум и ползвана от държавния глава Тодор Живков. То е място за пребиваване, но е планирано с корпус за рехабилитация, басейн, кино - за номенклатурата през 70 години, от арх. Павел Николов", сподели арх. Сугарев.

"Арх. Павел Николов - внук ми е кум и съм кръстник на неговото дете, и ме привлече като експерт, като човек, който се занимава с проектиране, със строителство и опит в градските намеси. Така попаднах в тази инициатива", разказа арх. Райновски. 

В обявения конкурс за архитектурни идеи е имало по-малко от 20 кандидати. Осемте най-добри кандидати са разделени на два отбора от по 4. Те ще работят по темата "Как си представят бъдещето" на бившата резиденция на Тодор Живков в Банкя. 

"Това е дисонантна архитектура, дисонантно наследство - предизвикващи противоречиви чувства, което трябва да бъде осъзнато и да му се даде шанс за бъдеще, вместо да тъне в руини, това е нашата инициатива", обясни арх. Сугарев.

Дисонантно – сграда, която носи различно мнение, противоречиви чувства и не е обгрижвана заради тях. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

снимка: Ирина Недева

снимка: Ирина Недева

снимка: архив

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04