Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Европа организират военно обучение за цивилните. Какви стъпки ще предприемем ние?

Йордан Божилов: Случва се промяна на стратегическата среда за сигурност

| Репортаж
Йордан Божилов
Снимка: БГНЕС

Около месец остава до това да разберем как България ще организира военното обучение на цивилните. В края на юни приключва срокът за създаване на Стратегическия преглед на отбраната. Но в част от европейските държави вече се предлагат варианти цивилните да се сдобият с военно обучение. 

Обобщение на медийните публикации от началото на годината показва тенденцията – много от НАТО-вските държави започват диалог за военното обучение на цивилните. Армията на Полша обяви лятна програма "Ваканция с армията". Мъже и жени на възраст между 18 и 35 години с полско гражданство могат да се запишат за продължаващо 27 дни основно военно обучение в една от 70-те военни бази в Полша. Равностойно на около 1520 долара. Норвегия обяви, че увеличава броя на наборните войници. Дания  планира да въведе военна служба за жени от 2026 г. Като в същото време удължи от четири на 11 месеца наборната си служба. Латвия и Швеция подновиха военната служба. Дори и в Румъния генерали поскаха по-бързо приемане на законите за отбраната. Един от тях е за доброволната военна служба на лицата на възраст между 18 и 35 години. И в Румъния са сметнали, че трябва да се търси подход за военно обучение за следващите 10 години. Защото тогава, ако не и по- рано, армия ще остане без резерв. Всичко това военният експерт Йордан Божилов си обяснява със ситуацията на войната на Русия. Но уточнява  - не е за вкарване във война.

"Случва се промяна на стратегическата среда за сигурност. Войната, която Русия започна срещу Украйна, е връщане към тази форма за решаване на международни спорове.

В Румъния това се случва, защото оценката от риска за мащабна война е много по-различен, отколкото оценката на риска в България. В Румъния, Полша и Балтийските страни оценката, че е много вероятно да влязат във военен конфликт с Русия е изключително висока. Търсят и решения.

При нас има някои националистически, патриотарски изказвания да си увеличим армията. Това обаче не е самоцел. Трябва да имаме политическа оценка за ситуацията и тогава да вземем решение.

Най-лесно е да се вкара закон и да се задължат българските граждани да служат. Но това ще бъде прието от обществото като форма на принуда". 

Запознати са коментирали, че въпросът за това как страните-членки на НАТО си организират мирновременното комплектоване със сили, нужни за сдържане, е национален въпрос. Но НАТО вече е поставило изисквания за мирновременно комплектоване. И това има своята логика, обясни Йордан Божилов:

"НАТО има планиране. То се води на базата на рисковете и заплахите. Всяка държава поема определени ангажименти какви способности трябва да даде, когато се извършва операция на НАТО. България е поела ангажименти за механизирана бригада и т.н.

Ако някоя страна бъде нападната, преди да се задейства НАТО като организация, тя трябва да започне да се защитава. Затова Полша надгражда своята армия.

Има форми на наборна армия, но не на 100%, например във Финландия. Там доброволното отиване в наборния резерв е изведено в национален култ. Това е престиж. При нас, за съжаление, престижът го няма. Има и един уплах, че в тази ситуация е почти неизбежно да се влезе във война и хората просто бягат". 

Последното глобално проучване на Галъп показа, че 30% от българите биха се били за страната ни в случай на война. 42% от сънародниците ни не биха го направили, а останалите от запитаните се колебаят. Малко над месец остава до изтичането на срока, който отбранителното министерство си даде, за да реши как да подходи към търсенето на цивилни с адекватна военна подготовка. "Не говорим за връщане на наборната служба“, каза преди месец служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. 

"Говорим за задължителна подготовка на гражданите за защита на отечеството, която е свързана с някои категории държавни служители, за които може да се въведе задължителното изискване да имат военна подготовка. Имам предвид тези структури от системата за национална сигурност по член 50, алинея 2, както и за работа в МВР, правосъдната система и други категории. Но това ще бъде мярка, която може да се наложи, ако не сработи с тези мерки доброволната служба в резерва и подготовката на хора в нашите учебни центрове". 

Но всичко това щяло да се прави и ако не даде ефект едно от последните решения на предишния парламент – самата военна професия да стане привлекателна.

"Модернизацията, социалният пакет, заплащането на хората и издигането на авторитета на офицерската професия ще доведе до по-голям интерес." 

Последният доклад за отбраната препоръча спешни законодателни мерки за условия за подготовка на запаса в мирно време. Между 2010-2020 г. той е намалял с 43%. И продължава да намалява с около 5% до 7% на година. Разчетите показват, че ако този темп се запази, след 15 години запасът ще бъде напълно изчерпан. Експертът по сигурност Йордан Божилов, който е бил и заместник-министър на отбраната, вижда частично решение по предложението МО да обучава хора от системата на администрацията.

"Ако обучим само администрацията и се наложи да взимаме обучените, какво ще остане?!

Необходимо е да се попълни основният състав – професионалната армия. Ние сега имаме непопълнена една пета.

Следващото нещо е да се създаде съответната мотивация за постъпване на хора в т.нар. доброволен резерв. Това е основната система да се надградят въоръжените сили при една война.

И у нас сега има възможност студенти да заявят желание и отидат да се обучават. Проблемът е липсата на мотивация.

Трябва да се обърне внимание върху здравето и психическата подготовка на младежите още в средното училище.

Диалогът не е лесен, но когато този въпрос се постави в обществото, се създава напрежение. Има до известна степен обратен ефект и много от младите хора започват да търсят начин да бягат.

Ние имаме голям резерв, който не е използван. Това са младежи, които нито работят, нито учат. Има и младежи от ниски социални слоеве. Може би там също трябва да се обърне внимание". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екзитпол проучването, показано по Хърватската държавна телевизия.
----

Според екзитпол: Зоран Миланович с категорична победа на президентските избори в Хърватия

Досегашният хърватски президент Зоран Миланович печели убедително втория тур на президентските избори в страната със 77,8% от гласовете - това показва екзитпол проучване, публикувано веднага след края на изборния ден . Хърватите гласуват на президентски балотаж Миланович, който бе близо до победата още на първия тур, изпреварва с огромна..

публикувано на 12.01.25 в 20:29

Закъсали камиони, пътували с износени гуми, са изтегляни днес от пътя Тополовград - Харманли

Временно е спряно движението на товарни автомобили над 12 тона по пътя Тополовград - Харманли. На тази отсечка през деня са изтегляни закъсали камиони, които са били с износени гуми.  Няма регистрирани катастрофи заради снега в Хасковска област. Пътищата са проходими при зимни условия. Най-много сняг има по високите части в Тополовградско и..

публикувано на 12.01.25 в 20:24
Снимката е илюстративна, архив.

Във Великобритания полицайка е убита на място от камион, докато помагала заради станало по-рано ПТП

Във Великобритания жена полицай е била убита на място от камион на пътя, докато е помагала при станала по-рано катастрофа. Загинал е и един от шофьорите, участвал в пътнотранспортното произшествие. Инцидентът е станал в Северен Йоркшър. Главният полицай на Северен Йоркшър Тим Форбър потвърди за медиите, че Роузи Прайър е починала на място. Тя се е..

публикувано на 12.01.25 в 20:12
Наталия Киселова в НС.

Наталия Киселова потвърди, че към момента за премиер е представен Росен Желязков

След като по-рано днес стана ясно, че "БСП - Обединена левица" ще подкрепи кабинет с мандата на ГЕРБ-СДС, председателят на 51-ото Народно събрание Наталия Киселова заяви пред Би Ти Ви, че в  момента е много по-правилно България да има правителство, избрано от Народното събрание, а не да продължим с цикъла от избори и служебни правителства: БСП-ОЛ ще..

публикувано на 12.01.25 в 20:00
Президентът на Сърбия Александър Вучич.

Вучич обяви, че е бил информиран от Баку, че няма да има спиране на газа за Сърбия

Няма да има спиране на газовите доставки за Сърбия, обяви президентът на страната Александър Вучич.  Той уточни, че е получил уверение за това от властите в Азербейджан.  "Нашите братя и приятели от Азербайджан току-що ме информираха, че независимо от обективните проблеми, причинени от форсмажорни обстоятелства, няма да има спиране на газа за..

публикувано на 12.01.25 в 19:37
На митинга митинга срещу анулирането на първия тур на президентските избори в Румъния, Букурещ, 12 януари 2025 г.

На протеста срещу анулирането на президентския вот в Румъния: Правосъдието е тероризирано от поръчкови политики

Десетки хиляди симпатизанти на опозиционния Алианс за обединение на румънците (АУР) се включиха в протест в центъра на Букурещ днес срещу анулирането на президентските избори през 2024 г., съобщават Аджерпрес, цитирана от БТА. Многолюдното шествие настоя за провеждане на втори тур на президентските избори между Калин Джорджеску и Елена Ласкони, както и..

публикувано на 12.01.25 в 19:26
Снимката е илюстративна

Започват сезонните намаления в Гърция

Започват сезонните намаления в Гърция с до 70% по-ниски цени. Сезонните намаления стартират с 30 до 70% по-ниски цени от стандартните. За да увеличат оборота на магазините, търговците предлагат както дрехи и обувки от последните колекции, така и доста по-евтини неща от предишни години. До края на февруари ще продължат намаленията и промоцията..

публикувано на 12.01.25 в 19:05