Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руското правителство нареди на "Газпром" да не плаща дивиденти за 2023 г.

Снимка: Офисът на Газпром в Санкт Петербург, 27 юли 2022 / Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руското правителство инструктира в понеделник държавния газов гигант "Газпром" да не изплаща дивиденти за 2023 г., съгласно постановление, публикувано на неговия уебсайт и цитирано от Ройтерс.

Решението е факт, след като в началото на май компанията отчете, че през 2023 г. е излязла на първата си годишна загуба от 1999 г. насам.

Акциите на "Газпром" спаднаха с повече от 5,5% на Московската борса, за да достигнат най-ниското си ниво от 10 октомври 2022 г. -  скоро, след като износът на енергийният гигант беше засегнат негативно от взривове, които разкъсаха три от четирите подводни тръбопровода на "Северен поток" към Германия, напомня Ройтерс.

Базираната в Санкт Петербург компания претърпя загуба от около 7 млрд. долара за 2023 г. поради рязкото намаляване на продажбите на газ за Европа на фона на сериозни политически последици от руската инвазия в Украйна.

Европа беше най-големият пазар за продажби на "Газпром" до 2022 г., когато руската военна инвазия в Украйна доведе до спад в доставките на газ на енергийното дружество.

Русия е доставила общо около 63,8 милиарда кубически метра газ за Европа по различни маршрути през 2022 г., според данни на "Газпром" и изчисления на Ройтерс. Обемът намаля допълнително с 55,6% до 28,3 млрд. куб. м през 2023 г.

Пикът от 200,8 милиарда кубически метра беше достигнат от "Газпром" през 2018 г., когато компанията беше водещ доставчик за ЕС и за други страни като Турция.

Графика на "Газпром" (в рубли за акция)


Междувременно руското правителство отмени днес забраната за износ на бензин до 30 юни. В изявление, публикувано в Telegram и цитирано от Ройтерс, се посочва обаче, че забраната ще остане в сила от 1 юли до 31 август.

"Това решение беше взето с надлежно отчитане на вътрешния пазар на автомобилно гориво и за предотвратяване на спад в обемите на рафиниране в определени рафинерии поради прекомерни запаси от автомобилно гориво", се казва в изявлението, като се добави, е "решението също така има за цел да се освободят пристанищата от обеми гориво, които не са били изнесени поради ограниченията"

Руската агенция Интерфакс, цитирайки Министерството на енергетиката, предаде, че правителството следи отблизо вътрешния пазар на горива и може да разшири забраната в бъдеще, ако е необходимо.

Правителството наложи забраната за износ на бензин през март, за да компенсира прекомерното търсене на петролни продукти и да стабилизира цените на вътрешния пазар.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Послание от пл. "Независимост" - България трябва да има авиотехника за борба с пожарите

Граждани излязоха на протест на площад "Независимост" в столицата   с искане за закупуване на по-добра летателна техника за борбата срещу пожарите.  В Пирин огнената стихия превзе над 50 000 декара Протестиращите са категорични, че е време някой да поеме отговорност заради тежката ситуация с бушуващите страната пожари. Протест в..

публикувано на 30.07.25 в 18:44

Израел може да заплаши да анексира части от Газа, за да увеличи натиска върху "Хамас"

Израел обяви, че може да заплаши да анексира части от Газа, за да увеличи натиска върху Хамас. Предупреждението на израелския министър Зеев Елкин, член на кабинета по сигурността на Бенямин Нетаняху дойде ден след като Великобритания заяви, че ще признае палестинска държава през септември, ако Израел не поеме редица ангажименти, сред които и..

публикувано на 30.07.25 в 18:40
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.

Москва осъди декларацията на НС, определяща Русия като държава, подкрепяща тероризма

Москва осъди декларацията на българското Народно събрание, с която Руската федерация беше обявена за държава, подкрепяща тероризма.  Депутатите ще обсъдят декларация, осъждаща руската война в Украйна Парламентът осъди с декларация руската агресия в Украйна Това няма да остане без адекватен отговор, заяви говорителката на руското..

публикувано на 30.07.25 в 18:13

В Пирин огнената стихия превзе над 50 000 декара

Шест хеликоптера и два шведски самолета се включиха в гасенето на големия пожар в Пирин, който бушува шести ден. Самолетите зареждат вода от езерото Керкини в Гърция. В Пирин има пожарни огнища, които остават недостъпни заради терена и върховото горене Близо 200 огнеборци продължиха да се борят на земята с огнената стихия,..

публикувано на 30.07.25 в 18:05
Димо Алексиев

На първа инстанция: Година и половина затвор за Димо Алексиев

Актьорът Димо Алексиев е признат за виновен на първа инстанция от Софийския районен съд. Присъдата му е 1 година и 6 месеца лишаване от свобода, глоба от 1000 лв, лишаване от право да шофира за срок от 2 години, да заплати равностойността на автомобила за извършеното прен арест ще му бъде приспаднато, но към тази присъда се прибавят още 3 месеца..

публикувано на 30.07.25 в 17:41
Станислав Анастасов, вдясно разговаря с Ербил Халим и Халил Летифов по време на заседание на Комисията по енергетика в НС - 30 юли 2025 г.

Правната комисия прие общ законопроект за промени в Закона за държавната собственост

Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие на второ четене общия законопроект за промени в Закона за държавната собственост. Той обедини приетите на първо четене от пленарната зала на 24 юли проекти за изменения, внесени от Николай Нанков от ГЕРБ-СДС и група депутати, и от Министерският съвет. Комисията прие с 12 гласа..

публикувано на 30.07.25 в 17:33
Парк

МС отпусна на областната управа в София 1 365 000 лв. за стопанисване на парка "Врана"

Правителството отпусна на областната управа в София 1 365 000 лева за стопанисване на парка "Врана". Столичната община се оттегли от управлението на парка около някогашния царски дворец, след като съдът го определи като държавна собственост. Паркът е затворен за посетители, а областният управител Стефан Арсов обвинява общината, че го е..

публикувано на 30.07.25 в 17:32