Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване на Университета в Мичиган: Юношите приемат повече от допустимата доза кофеин

Проучване на Университета в Мичиган показва, че юношите приемат повече от допустимата доза кофеин, а това може да доведе до здравословни проблеми. С течение на времето влиянието на кофеина намалява и ние започваме да увеличаваме приеманото количество, а това увеличава риска от отрицателни странични ефекти.

Един от всеки четирима родители казват, че децата им всекидневно приемат кофеин, но не знаят точно каква е допустимата доза. Тонизиращото и стимулиращо вещество ни помага да бъдем по-концентрирани и работоспособни, но в случай на висока консумация при юношите това може да доведе до проблеми в развитието на мозъка и различни здравословни проблеми, казва д-р Сюзън Уулфорд, участник в проучването. Кофеинът може да предизвика главоболие, да създаде проблеми с настроението, съня и успеха в училище. 

Според изследователите докато за възрастните е допустимо използването на до 400 милиграма кофеин на ден, за учениците  консумацията не трябва да бъде  повече от  100 милиграма, което се равнява на 1 чашка кафе. Някои смятат, че дори и тази доза е висока.

Стимулиращото вещество децата приемат най-често с безалкохолните, спортните или енергийните напитки. Т.н. енергийни напитки обаче съдържат голямо количество кофеин - до 500 милиграма, плюс захар.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дания ще премести осъдени чужденци в затвор в Косово по споразумение за 200 млн. евро

До 2027 г. Дания ще премести осъдени чужденци в затвор в Косово по силата на споразумение на стойност 200 милиона евро, което предизвиква притеснения сред неправителствени организации и местни жители, но може да се превърне в модел за останалата част от Европейския съюз, пише Франс прес. Сключената през 2022 г. сделка и ратифицирана от..

публикувано на 06.06.25 в 20:29

С пет нови електробуса разполага транспортното дружество в Габрово

Пет 7-метрови електробуса са най-новите превозни средства в парка на транспортното дружество в Габрово и вече обслужват пътниците по градските и междуселищни линии. Предстои доставката и на 12-метрови електрически автобуси. 7-метровите електрически автобуси заменят част от амортизираните превозни средства на общинското транспортно дружество..

публикувано на 06.06.25 в 20:13

Два града в Западна Украйна са пострадали силно при последните руски удари

Два града в Западна Украйна са пострадали силно при последните руски бомбардировки, съобщават Франс прес и Ройтерс. В Луцк служители на спасителните служби извадиха трупа на мъж изпод развалините на 9-етажна сграда. Петнадесет други местни жители са с наранявания. Повредени са жилищни и административни сгради. В Тернопил са ранени 10..

публикувано на 06.06.25 в 20:13
Атанас Зафиров

Ат. Зафиров: Разработва се нова програма за енергийно обновяване на жилищните сгради

Нова Национална програма за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради е в процес на разработване, съобщи вицепремиерът Атанас Зафиров в Ямбол, където се срещна с членове на местните структури на БСП. Финансирането по новата програма ще е до 2029 г., като с ресурс ще участват  общините и Българската банка за развитие, което..

публикувано на 06.06.25 в 19:51
Елвира Набиулина

ЦБ на Русия намали основния лихвен процент за пръв път от близо три години

Централната банка на Русия намали основния лихвен процент в страната за пръв път от близо три години, съобщи Франс прес. Ставката бе сведена от 21 на 20 - нива, невиждани от две десетилетия, поради "прегряването" на икономиката, изложена на ефекта от безпрецедентните санкции на Запада и също така безпрецедентните разходи за въоръжаване...

публикувано на 06.06.25 в 19:40

Бивша румънска здравна министърка е осъдена на 3 години и половина затвор за вземане на подкуп

Бивша министърка на здравеопазването в Румъния беше осъдена на 3 години и половина затвор за вземане на подкуп, съобщиха местни медии. Присъдата на Сорина Пинтеа е окончателна и не подлежи на обжалване. Присъдата стана ясна, след като Апелативният съд в Клуж отхвърли обжалването на Сорина Пинтеа и така потвърди наказанието от три години и..

публикувано на 06.06.25 в 19:22

Опозицията в Испания поиска предсрочни избори заради редица разследвания за корупция

Опозицията в Испания поиска предсрочни избори заради редица разследвания за корупция, свързани с управляващите. Срещата на върха между централното правителство и премиерите на автономните провинции в Барселона се превърна в арена на политически сблъсъци. Организирано от премиера Педро Санчес с цел да се постигне съгласие по въпроси като..

публикувано на 06.06.25 в 19:20