Името на Златомир Фунг неслучайно звучи толкова екзотично. 24-годишният американец е израснал в семейство на българка и китаец, затова всички деца в семейство Фунг имат български имена – Десислава, Пламен, Кая. Златомир е на три, когато му връчват играчка виолончело. И оттогава не се е разделял с музиката – учи, развива се и израства като една от големите надежди на световната сцена. Казва, че не иска да го свързват единствено и само с победата на един от най-престижните и трудни конкурси – „Чайковски“ в Москва. Но все още нямам как – тогава той пише история като най-младия носител на златен медал.
Ковид-пандемията осуети участието на Златомир Фунг в български фестивал, но ето че сега той е тук и ще имаме шанса да го аплодираме като солист на Софийската филхармония под диригентството на Ернст Хьотцл от Австрия на откриването на 55-ите „Софийски музикални седмици“.
„Идвал съм в България със семейството няколко пъти през годините – най-вече за ваканциите – така че сега е по-различно усещането, защото идвам по работа.“
На 23 май в зала „България“ ще прозвучи Концерт за виолончело и оркестър №1 от Камий Сен-Санс. Златомир споделя, че не го е изпълнявал много през последните 10 години.
„В този случай, струва ми се, беше желание на оркестъра, но за мен е идеално, защото свирих това произведение миналата седмица във Великобритания. Също така смятам, че това е чудесен концерт за дебютна изява – показва всички възможности на виолончелото, много добре е написан и не е твърде дълъг, а и е много жизнерадостна пиеса. Определено е един от любимите ми концерти в репертоара.“
Златомир Фунг се утвърждава все повече като блестящ инструменталист. За това помага и позицията му на постоянен солист на Лондонската кралска филхармония през този сезон - изнесли са вече осем концерта. А новината е, че от есента виолончелистът е поканен да започне преподавателска дейност във Висшето музикално училище "Джулиард" в Ню Йорк, където самият той е учил.
„Появи се тази интересна възможност – за мен е огромна чест да имам свое студио в "Джулиард". Разбира се, в началото ще бъде малък клас – през есента, когато започва първата ми година като преподавател, ще имам 4 или 5 студенти. Но нямам търпение да работя с тях. Едно от нещата, които силно ме интригуват, е виолончеловата техника, как да се работи педагогически с хора, които имат различно ниво на развитие и опит, различна история – всеки със своя учител. Искам да пиша упражнения и етюди, и така самият аз да надградя знанията си за свиренето на този инструмент.“
На Златомир Фунг вече посвещават нови произведения, но и той самият е изкушен от композирането. В София пристигна с инструмент, изработен във Венеция през 1730 г. от Доменико Монтаняна.
Интервюто за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" можете да чуете в звуковия файл.
Международният фестивал "Софийски музикални седмици" ще започне по традиция в навечерието на светлия празник 24 май. В четвъртък, 23 май, Софийската филхармония ще открие 55-ото издание с концерт в зала "България" под диригентството на Ернст Хьотцл, а..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В..
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..