Две шествия - автобилно и пешеходно - под надслов "СТОП на беззаконието по пътищата!" организират в София от сдружението "Ангели на пътя".
Протестиращите се събраха в подкрепа на родителите на 14-годишния Филип, който беше убит на пешеходна пътека на столичната улица "Гурко" в София през миналата година. Протестът е подкрепян от редица неправителствени организации като Националния таксиметров синдикат, Сдружение "София днес и утре", Европейски център за транспортни политики, Българска асоциация на заведенията и Сдружение на заведенията в България.
Част от включилите се в шествията са хора, които протестират срещу новата организация на движение в центъа на София.
Автошествието започна от "Цариградско шосе", преминава през кръстовището на Софийският университет и булевард "Патриарх Евтимий".
Началната точка на пешеходното шествие е булевард "Витоша" и преминава покрай Съдебната палата. Очаква се двете шествия да се слеят пред Столичната община.
Над 150 автомобили участват в автошествието. То създаде сериозно задръстване в центъра на София. Така ще е до ранните следобедни часове. Автошествието спря на бул."Патриарх Евтимий", с което протестиращите показаха несъгласието си с новата организация на движението на това място. След това маршрутът му продължава до Столична община през бул. "Христо Ботев".
Пешеходното шествие започна от булевардите "Витоша" и "Патриарх Евтимий". Неговата спирка е пред Съдебната палата, където протестиращите ще настояват за по-строг контрол на пътя и високи наказания за провиненията. То също ще завърши пред Столичната община.
Един от организаторите - Венцислав Банчев, добави към исканията:
"Шест оставки, начело с кмета Терзиев, зам.-кмета Павлов и всички други, замесени с последните събития и най-вече основното искане е на майките на загиналите деца - оставката на Благовест Георгиев, общински съветник, който пи и избяга от местопроизшествието".
"Това стеснение, което направиха, е ненормално. Нито домуващите има къде да паркират, нито къде има да ходят малки деца и възрастни хора.Конкретната причина да сме толкова много и аз да съм тук, са две: едното е беззаконието, и второто, знаете какво се случва на "Патриарха", "Фритьоф Нансен", "Скобелев", "Витошка". Няма огромни наказания и ако цялата държава си прави каквото иска с незаконни неща, повярвайте ми, няма как да станат нещата. За нас - Сдружение "Ангели на пътя", едниствено големите санкции, наказания и превения е решението. Нищо друго", коментираха протестиращи.
Европейският център за транспортни политики с участието си в шествието също подкрепя организацията на родители на деца, загинали в пътно-транспортни произшествия. Ангел Попов заяви, че организацията на движението на "Патриарх Евтимий" е опасна.
"Искам да подчертая, че е изключително опасна. Искаме да кажем на държавата, че най-после трябва да обърне внимание на така наречената пътна безопасност - инфраструктура, пътни знаци, светофари. Това всичко е свързано с живота на нашите деца и на самите нас", обясни той.
Политическа партия МЕЧ откри свой офис в Габрово. Това е един от последните областни градове, в които формацията отваря приемна. При откриване на новия офис на партия МЕЧ в Габрово лидерът Радостин Василев обеща на събралите се членове и симпатизанти на партията да казва истината. По думите му само истината е на всяка цена. Той..
С военен ритуал пред паметната плоча на загиналите военни парашутисти в София беше чествана 81-годишнината от първия боен ден на Парашутната дружина. В ритуала участваха президентът Румен Радев, председателят на Народното събрание Наталия Киселова, министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Пред..
С боза, гозба и песен отбелязаха днес празника на бозата в Радомир. Бозаджийството в началото на миналия век е било основен поминък на местното население. В Радомир го донесли албанци, а местните го изучили от тях. Дори и дъждът, който се изсипа над Радомир, не спря единствения по рода си празник на бозата. "Денят на бозата е не просто..
Въпреки отказът на Вашингтон да даде на Киев далекобойни крилати ракети "Томахоук", президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че все още се надява Съединените щати да предоставят на страната му въпросните оръжия. Украинският лидер заяви това пред американската телевизия Ен Би Си след срещата си в Белия дом със своя колега Доналд Тръмп...
Гърция засили контрола върху транспортирането на товари по границите. Българин беше арестуван за трафик на нелегални мигранти. В рамките на засиления контрол върху товарите на стоки пристанищните власти в Игуменица арестуваха 59-годишен българин, шофьор на товарен камион. При проверка пристанищните власти откриха трима нелегални..
В столичните райони "Люлин" и "Красно село" днес и утре се тества събиране на боклука по стандартния график, като на терен и с предварителен маршрут работят 10 камиона. В зависимост от резултатите, в понеделник от Столичната община ще обявят бъдещата организация на сметосъбирането в тези райони, в които от две седмици има криза с отпадъците. И..
Израелските сили са убили девет души при нападение срещу автобус в Ивицата Газа, съобщават от Агенцията за гражданска защита на анклава, цитирани от Франс прес. От своя страна израелските военни обявиха, че са стреляли по превозно средство, което е преминало така наречената "жълта линия". Това е мястото до което са се изтеглили израелците...
" Дали с Борисов, или без Борисов, Пеевски се връща, Пеевски идва ". Това заяви пред БНР Румен Овчаров от БСП. "Вървят два паралелни процеса...
Олимпийският, световен и европейски шампион по вдигане на тежести Карлос Насар коментира нашумялата в последните дни своя снимка с лидера на "ДПС-Ново..
Делян Пеевски предозира удовлетворението си за сметка на Бойко Борисов. Това каза в предаването "РадиоТочка" бившият офицер от Държавна сигурност..