Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Писмеността в ерата на дигиталната среда

| Интервю
Снимка: Фонтфабрик

Какво представлява писмеността в ерата на дигиталната среда? Какви са видовите форми на българската кирилица и защо е важно да имаме официална българска форма на писменост в технологичния свят?

През 2014 г. независимата гражданска инициатива "За българска кирилица" призова за обединение около една обща национална цел — популяризиране и използване на българска графична форма на кирилицата.

При латиницата съществуват поне 2 знака за всяка буква. В кирилицата съществуват най-много два. Важно е да правим разлика между шрифт и форма. Много от буквите имат дори само една форма. Това е така, защото при създаването на печатарските машини матриците, използвани за по-лесно печатане на хартия, трябва да са максимално опростени, както и че тези машини навлизат у нас от Русия непосредствено след Освобождението, а формата, развивана там, е по-различна. 

Борил Караиванов е уеб дизайнер, художник и един от учредителите на инициативата за българската кирилица. През 2014 г. той и негови колеги решават да обърнат внимание на тези вече ненужни улеснения с цел популяризиране и ограмотяване на обществото по отношение на употребата на кирилицата у нас. Само за 10 години някои марки мобилни телефони бързо възприемат българската форма, като вече и сайтът на Столичната община я използва. Специално е създаден и шрифт за формата. 

Темата стана интересна за по-широк кръг от хора, смята Караиванов. Според него тя е и много политизирана. 

"Говорим за форма на знаци, която е приложима навсякъде. Тук не говорим за специфична употреба или предназначение, а по скоро говорим за базова форма на знаците, които четем", обясни той пред БНР.

Към момента трудностите, които среща инициативата, са необходимостта от създаване на шрифтове, които да бъдат в различни стилове на българската форма, както и тя да бъде официално възприета от институциите.

Борил Караиванов е категоричен, че начинът да се случи тази "малка революция" не е с административни мерки, а с повече практика и доказване, че това е по-удачно решение. 

Разговора на стажант-репортера Елица Димитрова с Борил Караиванов чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35