Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писмеността в ерата на дигиталната среда

| Интервю
Снимка: Фонтфабрик

Какво представлява писмеността в ерата на дигиталната среда? Какви са видовите форми на българската кирилица и защо е важно да имаме официална българска форма на писменост в технологичния свят?

През 2014 г. независимата гражданска инициатива "За българска кирилица" призова за обединение около една обща национална цел — популяризиране и използване на българска графична форма на кирилицата.

При латиницата съществуват поне 2 знака за всяка буква. В кирилицата съществуват най-много два. Важно е да правим разлика между шрифт и форма. Много от буквите имат дори само една форма. Това е така, защото при създаването на печатарските машини матриците, използвани за по-лесно печатане на хартия, трябва да са максимално опростени, както и че тези машини навлизат у нас от Русия непосредствено след Освобождението, а формата, развивана там, е по-различна. 

Борил Караиванов е уеб дизайнер, художник и един от учредителите на инициативата за българската кирилица. През 2014 г. той и негови колеги решават да обърнат внимание на тези вече ненужни улеснения с цел популяризиране и ограмотяване на обществото по отношение на употребата на кирилицата у нас. Само за 10 години някои марки мобилни телефони бързо възприемат българската форма, като вече и сайтът на Столичната община я използва. Специално е създаден и шрифт за формата. 

Темата стана интересна за по-широк кръг от хора, смята Караиванов. Според него тя е и много политизирана. 

"Говорим за форма на знаци, която е приложима навсякъде. Тук не говорим за специфична употреба или предназначение, а по скоро говорим за базова форма на знаците, които четем", обясни той пред БНР.

Към момента трудностите, които среща инициативата, са необходимостта от създаване на шрифтове, които да бъдат в различни стилове на българската форма, както и тя да бъде официално възприета от институциите.

Борил Караиванов е категоричен, че начинът да се случи тази "малка революция" не е с административни мерки, а с повече практика и доказване, че това е по-удачно решение. 

Разговора на стажант-репортера Елица Димитрова с Борил Караиванов чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израел атакува три пристанища и други цели в Йемен

Експлозии избухнаха след израелски обстрел в йеменското пристанище Ходейда, а информирани източници са заявили за агенция Ройтерс, че израелската армия обстрелва и портовете Рас Иса и Салиф и западната част на страната.  Медии, свързани с хутите, потвърдиха за нападението. Близката до иранската шиитска групировка "Хизбула" телевизия "Ал-Маядин"..

публикувано на 07.07.25 в 01:14
Вицепремиерът и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко.

Economist: Юлия Свириденко ще стане министър-председател на Украйна

Предстои промяна в правителството на Украйна, твърди Economist. Британското издание не назовава източниците, според които в близките две седмици се очаква вот на парламента - Върховната рада - за смяна на министър-председателя Денис Шмигал с един от сегашните му заместници - Юлия Свириденко.  Свидиренко, която подписа сделката със Съединените..

публикувано на 06.07.25 в 22:04

Русия затвори временно летищата на Москва и Санкт Петербург заради опасност от дронове

"Росавиация" - агенцията за граждански полети в Русия - затвори временно летищата на Москва и Санкт Петербург заради опасност от дронове. Шест безпилотни апарата са били свалени на подстъпите към Москва, съобщи кметът Сергей Собянин, а управителят на Ленинградска област съобщи за два свалени дрона в късния следобед. Няма сведения за..

публикувано на 06.07.25 в 21:53
Министърът на външните работи на Гърция Йоргос Герапетридис

Гърция иска помощ от Либия за прекратяване на бежанския натиск

Гърция поиска помощ от Либия за прекратяване на бежанския натиск. Външният министър Йоргос Герапетридис е на посещение в Бенгази. Много силен бежански натиск към гръцките острови Крит и Гавдос отчита морска охрана. Само днес с три лодки пристигнаха над 750 нелегални мигранти, потеглили от Либия. Няма места за настаняване в лагерите..

публикувано на 06.07.25 в 21:33
Скот Бесънт

Финансовият министър на САЩ: Мъск трябва да стои далеч от политиката

Финансовият министър на САЩ изрази мнение, че Илон Мъск трябва да стои далеч от политиката. Предполагам, че управителните съвети на компаниите "Тесла" и "СпейсЕкс" биха предпочели Мъск да се фокусира върху бизнес-делата, каза Скот Бесънт пред Си Ен Ен. Това първата реакция от администрацията на президента Доналд Тръмп, след като снощи Илон..

публикувано на 06.07.25 в 21:15
Ози Озбърн

Ози Озбърн изнесе последния си концерт с "Блек Сабат", сбогувайки се с феновете в родния Бирмингам

Рок легендата Ози Озбърн се събра отново с групата "Блек Сабат" (Black Sabbath), за да изнесе последния си концерт за сбогуване с феновете си в родния си град Бирмингам.  Хиляди фенове се събраха в Бирмингам на стадион "Вила парк".  С последния си концерт фронтменът на Black Sabbath се обърна към феновете си с думите: "Нямате представа как се..

публикувано на 06.07.25 в 19:46
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент дава брифинг в Белия дом, Вашингтон, САЩ, 29 април 2025

САЩ: Държавите, които не сключат търговски сделки с нас до 1 август могат да очакват завишени мита

Държавите, които не сключат търговски сделки със САЩ до 1 август, могат да очакват завишените мита да се върнат към нивата обявени от американската администрация през април, заяви министърът на финансите на САЩ – Скот Бесент.  Новината на практика представлява нов краен срок за най-големите търговски партньори на САЩ, сред които и ЕС и Тайван,..

публикувано на 06.07.25 в 19:43