Това заяви в интервю за БНР Димитрина Петрова, правозащитник от Българската общност за либерална демокрация (БОЛД).
Тъй като виртуалната среда създава нови явления, мерките за гарантиране на свободата следва да са различни, коментира тя по повод препоръки за свободата на изразяване и ограниченията във виртуална среда, изготвени от БОЛД и Програма "Достъп до информация".
Правилата са отправени към държавата и институциите пряко, а част от препоръките са адресирани към доставчиците на медийни услуги, поясни Петрова. Запитана за баланса между права и ограничения тя отбеляза:
"Когато ограничението е строго необходимо, неизбежно в едно демократично общество, защото застрашава националната сигурност, публичния ред, териториалната цялост, за предотвратяването на безредици, престъпления, за защита на здравето и правата на гражданите. И вече след като тези оправдания са налице, самото ограничение трябва да бъде пропорционално."
Дезинформацията е тясно свързана с явления като речта на омразата, посочи Петрова в предаването "Преди всички". Според нея следва "да се направи разлика между законното изразяване и незаконното".
"Кой се нуждае от защита? Не този, който изказва най-популярните неща, а този, който шокира, възмущава понякога, с когото не са съгласни. Тези носители най-много се нуждаят. Това е твърдо установено в правото на ЕС и на Съвета на Европа. (…) Разбира се, при определени условия. Има граници, но държавите си имат склонност да ги прекрачват и да свръхрегулират. Големите платформи, т.нар. доставчици на електронни услуги, за да се презастраховат, са доста склонни да свалят съдържание."
Дезинформацията и словото на омразата не са по дефиниция забранени. Те могат да имат форми, които са в сферата на защитеното слово, изрази мнение Петрова. Затова по думите ѝ дезинформацията трябва да бъде забранена само когато нанася определени вреди.
На днешния 24 май Димитрова Петрова пожела "да спре да намалява броят на живите носители на нашия език".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Сайтовете за нерегламентирано разпространение на вейпове са около 30 в момента , съобщи пред БНР старши комисар Владимир Димитров, директор на Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП. Вчера с пълно единодушие Комисията по икономическа политика в парламента забрани вноса, търговията, продажбата, предлагането и разпространението в търговската мрежа и..
По-малко автобуси ще пътуват по линията Кюстендил - София и обратно поради драстично намалелия брой на пътниците зимата, обявиха от Общината. От 15 февруари до 1 май се намаляват курсовете в почивните дни – събота и неделя. За тези дни вместо 7 курса ще се изпълняват четири. Обследване показало, че през почивните дни някои от..
Терористичната групировка "Ислямска държава" пое отговорност за самоубийствена атака срещу банка в Северен Афганистан, при която ден по-рано загинаха петима души, заявявайки, че взема на мушка държавни служители на правителството на талибаните, предаде АФП. Насилието в Афганистан затихна, след като талибаните се върнаха на власт през 2021 г., но..
Първият министър на Северна Ирландия Мишел О’Нийл, която е от партията "Шин Фейн", е отказала официална покана от британския крал да остане да пренощува в замъка "Уиндзор" заедно с другите лидери на децентрализираните британски нации след частна вечеря, организирана от монарха тази вечер, съобщи вестник "Дейли телеграф". Докато първите..
Един човек загина, а поне 3-ма други са ранени, след като Киевска област беше подложена на внезапна руска атака с дронове и ракети рано тази сутрин. От военното управление заявиха, че пожари са избухнали в няколко сгради. Не е ясно какви ракети са били използвани, но късното пускане на предупреждения за въздушно нападение предполага, че те са били..
Министърът на финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г. Заместник-председателят на УС на сдружението на общините Донка Михайлова поясни, че предстоящите преговори с финансовия министър..
Намираме се в мътен разказ, много неясен – колко са парите на държавата и с какво разполага това управленско мнозинство. Това мнение изрази пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Първият ешелон е с политическа отговорност . Всички са поели рисковете да имат негативи, може би искат да..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Не поддържам идеята за пълна еманципация за отделяне на европейската отбрана от НАТО по редица причини. Не са най- важни средствата, защото Европа е..