Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Алексиева: Панаирът на книгата е преживяване!

"Книгата като културен продукт има нужда от специално отношение, грижа и защита"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Панаирът на книгата е преживяване, заяви пред БНР Десислава Алексиева, председател на Асоциация "Българска книга". 

Традиционният пролетен панаир на книгата се открива днес пред НДК, а заглавията, които ще се предлагат, са от 80 до 100 000.

"Има много срещи с автори, илюстратори, с редактори и издатели. В шатрите пред НДК постоянно ще има събития. /.../ Това е преживяване за четящите хора. В него се случват изключително много книжни събития, представяния, четения. Случва се и Софийският международен литературен фестивал за деца и младежи, който ще започне на 27-и и ще продължи до 1 юни с много автори, които ще гостуват. Това е празник и за издателите, които могат да срещнат на живо своите читатели", разказа Алексиева в интервю за предаването "Преди всички". 

По думите ѝ все по-малко хора купуват книги и все повече се увеличава делът на нечетящите българи. Увеличава се обаче и делът на българите, които четат български авториС Панаира на книгата ние отиваме при хората, за да може те да си спомнят за книгите и да посегнат отново към тях, отбеляза тя. 

Според Алексиева е необходимо литературните награди да върнат своя престиж и тежест, както и да не са свързани със скандали:

"Хората не трябва да научават за книгите само през скандала, а да научават през това, че наградата носи истински престиж. Има нужда от една грижа и отношение към авторите. Изключително важно е ние наистина да отбелязваме тези от тях, които са приносни". 

Литературата трябва да се популяризира на база на стойност, а не на базата на скандала, категорична бе тя. И заяви, че са необходими законодателни мерки в областта на книгите и библиотеките:

"В ситуация, в която хората имат все по-малко средства да купуват книги, библиотеките са мястото, което дава безплатен достъп до книги. Достъпът до книги, информация и четене е базово човешко право. Смятаме, че трябва да се променят политиките и да се направят такива, които да подсигурят това, че за всеки българин всяка година има отделен бюджет - чрез библиотеките, за достъп до нови книги".

Политиките за култура и образование имат най-голяма икономическа възвращаемост, напомни Алексиева и добави: "Когато говорим за книгата, трябва да говорим за нея като за достижение на българската култура. Книгата като културен продукт има нужда от специално отношение, грижа и защита". 

Всеки трябва да има непосредствен достъп до книгите, категорична е тя. Според нея такива политики биха имали дългосрочен ефект. Алексиева подчерта, че там, където има повече книги, успехът на децата е по-добър и прогнозата за тяхното икономическо бъдеще - също

Панаирът на книгата започва днес и продължава до 2 юни. Всеки ден от 10 до 20 часа в градинката пред НДК. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Десислава Алексиева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37