Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СЗО: Тактиките на тютюневата и никотиновата индустрия пристрастяват младежите за цял живот

Снимка: Pixabay

Тактиките на тютюневата и никотиновата индустрия пристрастяват младежите за цял живот, а в много държави броят на младите хора, които използват електронни цигари, надвишава броя на възрастните пушачи. Това се посочва в доклад на СЗО и глобалната организация „СТОП“, която следи дейностите на тютюневата промишленост.

Документът показва как тютюневата и никотинова индустрия специално разработва опаковки, прилага маркетингови кампании и влияе на политическите и регулаторни условия с цел да успява да пристрасти младежите по целия свят. Докладът сочи, че в глобален мащаб 37 милиона деца на възраст между 13 и 15 години използват тютюн. В европейския регион 20 процента от 15-годишните участници в проучването са съобщили, че са използвали електронни цигари през последните 30 дни.

Тютюневите и никотинови компании продължават да рекламират своите продукти на младежи с привлекателни за подрастващите вкусове, подобни на дъвка, плодове или бонбони. Изследване в Съединените щати разкрива, че над 70 процента от пушачите на електронни цигари сред младежите биха спрели, ако те са налични само с вкус на тютюн. Продуктите също са с елегантен и цветен дизайн, който напомня играчки, и според Световната здравна организация  е явен опит за пристрастяване на младите.

"Историята се повтаря, като тютюневата индустрия се опитва да продаде същия никотин на децата ни в различна опаковка", подчертава генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус.

Тези измамни тактики показват спешната нужда от сериозни регулаторни мерки, като СЗО препоръчва забрана на електронните цигари с вкус, различен от никотин, по-високи данъци, както и забрана на маркетинга и рекламата на подобни устройства.

Докладът беше публикуван седмица преди Световния ден без тютюнев дим, който отбелязваме на 31 май.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Туристи в района на Туаър бридж в Лондон.

Двама души са загинали, след като са били намушкани в централен Лондон

Двама мъже са били убити при атака в централен Лондон, близо до Тауър бридж, съобщава британската полиция, цитирана от "Ройтерс".  Мястото е популярна туристическа дестинация и престъпността в района е рядкост.  Загиналите са били намушкани, като единият е загинал на място, а другият е починал в болницата.  Трети мъж е задържан във връзка с инцидента,..

публикувано на 29.07.25 в 02:35
Мохамад Мустафа на конференцията в ООН на 28.07.2025 г.

"Хамас" и Израел трябва да се изтеглят от Газа, настоя палестинският премиер

"Хамас" трябва да се разоръжи и да предаде контрола върху Ивицата Газа на Палестинската автономия, за да бъде възстановена сигурността в територията. За това настоя палестинският премиер Мохамад Мустафа на конференция в ООН в Ню Йорк, посветена на постигането на решение с две държави в региона - израелска и палестинска.  "Израел трябва изцяло да се..

публикувано на 29.07.25 в 02:27
Пожар в района на ямболското село Козарево (27.07.2025 г.).

Овладян е пожарът в местността Бакаджика край Ямбол

Овладян е пожарът в местността Бакаджика край Ямбол, след като през целия понеделник продължи гасенето на пожарите в Ямболска област.  Малко след 18 часа беше задействана системата BG-ALERT за елховското село Мелница заради евентуално навлизане на пожар в землището на селото заради горящите огнища в хасковските села в района на селата Устрем и Срем...

публикувано на 29.07.25 в 02:17

Германия е изправена пред рекорден бюджетен дефицит

Въпреки планираните рекордни дългове в бюджета на Германия, за периода 2027-2029 г. се очертава сериозен недостиг от над 172 млрд. евро, съобщиха днес правителствени източници. Това са почти 28 млрд. евро повече от предвижданията в последните бюджетни параметри. Причините са по-ниски приходи в бюджета, включително заради новия икономически..

публикувано на 28.07.25 в 20:21

Национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" (обновена)

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система.  Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Медиците настояват..

обновено на 28.07.25 в 20:17

Превантивно разположиха екипи край с. Мелница

Пожарът между хасковските села Устрем и Срем и непредвидимата посока на вятъра, е причина областният управител на Ямбол Николай Костадинов да задейства системата за ранно предупреждение за елховсокото село Мелница. Пожарът край Лесово е под контрол, продължава борбата с огъня в Бакаджика Кметът на общината Петър Гендов засега няма да обявява..

публикувано на 28.07.25 в 20:13

Задържаха българи при акция срещу нелегална фабрика за цигари в Италия

В италианската област Пулия, силите на реда делегирани от Европейската прокуратура разкриха нелегална фабрика за производство на цигари. Задържани са българи и украинци. Фабриката за незаконно производство на цигари е открита  в селището Сторнара, предаде информационната агенция Ansa. Разположена на два етажа и оборудвана с най-модерна..

публикувано на 28.07.25 в 19:55