Своеобразен празник на духовността, на музиката и културата стартира с 55-тото издание на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".
Историята на този престижен фестивал започва с едно съдбоносно събиране на изтъкнатите български музиканти Панчо Владигеров, Любомир Пипков и Богомил Стършенов. Те заявяват: "Крайно време е София да има свой фестивал. Има Московска зима, има Пражка пролет, има Варшавска есен“. В отговор на това, Любомир Пипков шеговито предлага: „Ами да направим Сиромашко лято“. От този каламбур се ражда идеята за създаването на голям международен фестивал в столицата.
За откриването на фестивала в "Нощен хоризонт" гост е проф. Момчил Георгиев, председател на Фондация „Международен фестивал „Софийски музикални седмици“, говорим за богатата програма, изпълнена с камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения.
В предаването гостуват и световноизвестната пианистка и педагог проф. Милена Моллова, проф. Милена Шушулова, музиковед, също участник в тазгодишното издание на фестивала, както и Варта-Естер Каспарян – талантлива пианистка, която се изявява в камерния жанр.
„Инструментът във фокус на фестивала за първи път ще бъде виолончелото с подбрани изключителни концерти на камерна сцена.
Един от най-добрите виолончелисти на България Антоли Кръстев и пианистката Маргарита Илиева ще представят на 1-ви юни от 19,00 ч. в камерна зала, музикално камерно бижу тематично изградено върху премиерни произведения от български композитори.
В програмата са Румен Байрактаров – "Поема" за виолончело и пиано, Асен Аврамов – "Самотна каденца" за соло виолончело, Георги Арнаудов – "Кулата на ветровете” за виолончело и пиано, Марин Големинов – "Три импровизации" за соло виолончело, (транскрипция 2024), Васил Казанджиев – "Ноктюрно и скерцо" за виолончело и пиано“, каза директорът на фестивала проф. Момчил Георгиев и допълни:
"За пета година палитрата от музика продължава с "Преглед на българските оркестри" – с оркестър "Камерата Орфика НБУ", Софийска филхармония, Симфоничен оркестър – Сливен, Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, Плевенска филхармония, Оркестър на Музикално–драматичен театър "Константин Кисимов"- Велико Търново, Симфониетите от Враца и София, Русенска филхармония, Международен фестивален оркестър.
В програмата очаквайте представяне на нови компактдискове и книги: дискове на: фамилия Владигерови, Албена Врачанска, Кремена Оксенкруг, Атанас Кръстев и Мартина Табакова, Ромен Гариу и Даниела Дикова и др. Представяне на книги на: Диана Данова-Дамянова, Снежана Врангова, Филип Павлов и др.
Майсторски класове и семинари тази година са на: Сузана Клинчарова, Иван Янъков, Гудрун Сидоние Отто, Валентин Пейчинов, Людмил Ангелов. Още много стойностни музикални прояви на сцената на 55-то издание на Международният фестивал - "Софийски музикални седмици", превърнал се във витрина на българското музикалното изкуство.“
Още по темата в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..