Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експеримент: Кози предпазват горите от пожари, пасат в рисковите зони под тях

"Нещо, което е забравено от миналото и даже е забранено официално от законите"

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Състоянието на горите у нас не се е подобрило особено в последните няколко години. Тяхното стопанисване през активна лесовъдска намеса е силно снижено.

Тази оценка направи в интервю за БНР доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и бивш заместник-министър на земеделието.

По подбалканската линия изсъхват иглолистни насаждения от черен бор, алармира експертът.

Той отбеляза, че досега са наблюдавани подобни проблеми с белия бор – изкуствени насаждения отпреди 60-70 години, които "по екологични, политически и други причини" не са били подменени с коренна растителност. Сега отслабените вече дървета, засадени на неподходящи за тях места, са атакувани от гъби, които ги унищожават, а това създава огромна опасност заради сухото горивно вещество.

"Това са хиляди хектари, с десетки хиляди кубически метра, което е открито горивно вещество. Когато преминат дъждовете, само малка искра отстрани може да докара пожара чак до билото на Стара планина."

Ландшафтът ще се промени. Тази растителност ще изчезне и по-добре да изчезне контролирано, заяви категорично доц. Костов. Според него в противен случай стихията на природата ще свърши тази работа.

Снимка: МЗХ

Лесовъди и кметове обединяват усилия в пилотен европейски проект, който цели да се намалят рисковете от пожари в горите. Прави се детайлна оценка на най-застрашените гори, за които да се вземат най-бързи мерки, поясни доц. Георги Костов.

"Най-опасни са тези иглолистни гори, в които под тях има храсти, т.нар. подлез – при евентуалното влизане на някакъв огън, който влиза като низов пожар, само по тревите, тези храсти се запалват, след това пренасят огъня по короните. Когато пожарът стане върхов, той създава огромни опасности, придвижва с ес голяма скорост и засяга всичко наред."

Затова и проектът разработва иновативна задача – почистването на този "подлез". Тъй като механичната обработка е скъпа дейност и материалът трябва да бъде изнесен от терена, се експериментира с изпасване с кози – "нещо, което е забравено от миналото и даже е забранено официално от законите", разказа доц. Костов.

Обособена е специална площ, ограничена с електропастири, в която почистването да се извърши от козите.

Превенцията е много по-евтина от гасенето на пожари и възстановяването на екосистемите след това, напомни той.

В предаването "Преди всички" кметът на Казанлък Галина Стоянова коментира, че вместо да се върви след събитията, проектът дава възможност за превантивни дейности.

"Проект, който ще ни даде информация, не само анализирана, но обработена така, че да се ползваме от нея – с координати и всичко необходимо, за да си планираме в следващите години дейностите."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джулиан Асандж напуска съда в Сайпан, 26 юни 2024 г.

Джулиан Асандж напусна съда като свободен човек

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж се призна за виновен пред американски съд за получаване и публикуване на американски военни тайни, след като сключи сделка с прокуратурата, която му гарантира свободата. Делото срещу Джулиан Асандж беше гледано в Сайпан - столицата на малката островна американска територия Северни Мариански острови,..

публикувано на 26.06.24 в 07:35
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50