Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експеримент: Кози предпазват горите от пожари, пасат в рисковите зони под тях

"Нещо, което е забравено от миналото и даже е забранено официално от законите"

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Състоянието на горите у нас не се е подобрило особено в последните няколко години. Тяхното стопанисване през активна лесовъдска намеса е силно снижено.

Тази оценка направи в интервю за БНР доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и бивш заместник-министър на земеделието.

По подбалканската линия изсъхват иглолистни насаждения от черен бор, алармира експертът.

Той отбеляза, че досега са наблюдавани подобни проблеми с белия бор – изкуствени насаждения отпреди 60-70 години, които "по екологични, политически и други причини" не са били подменени с коренна растителност. Сега отслабените вече дървета, засадени на неподходящи за тях места, са атакувани от гъби, които ги унищожават, а това създава огромна опасност заради сухото горивно вещество.

"Това са хиляди хектари, с десетки хиляди кубически метра, което е открито горивно вещество. Когато преминат дъждовете, само малка искра отстрани може да докара пожара чак до билото на Стара планина."

Ландшафтът ще се промени. Тази растителност ще изчезне и по-добре да изчезне контролирано, заяви категорично доц. Костов. Според него в противен случай стихията на природата ще свърши тази работа.

Снимка: МЗХ

Лесовъди и кметове обединяват усилия в пилотен европейски проект, който цели да се намалят рисковете от пожари в горите. Прави се детайлна оценка на най-застрашените гори, за които да се вземат най-бързи мерки, поясни доц. Георги Костов.

"Най-опасни са тези иглолистни гори, в които под тях има храсти, т.нар. подлез – при евентуалното влизане на някакъв огън, който влиза като низов пожар, само по тревите, тези храсти се запалват, след това пренасят огъня по короните. Когато пожарът стане върхов, той създава огромни опасности, придвижва с ес голяма скорост и засяга всичко наред."

Затова и проектът разработва иновативна задача – почистването на този "подлез". Тъй като механичната обработка е скъпа дейност и материалът трябва да бъде изнесен от терена, се експериментира с изпасване с кози – "нещо, което е забравено от миналото и даже е забранено официално от законите", разказа доц. Костов.

Обособена е специална площ, ограничена с електропастири, в която почистването да се извърши от козите.

Превенцията е много по-евтина от гасенето на пожари и възстановяването на екосистемите след това, напомни той.

В предаването "Преди всички" кметът на Казанлък Галина Стоянова коментира, че вместо да се върви след събитията, проектът дава възможност за превантивни дейности.

"Проект, който ще ни даде информация, не само анализирана, но обработена така, че да се ползваме от нея – с координати и всичко необходимо, за да си планираме в следващите години дейностите."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51