Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сунак и Джонсън продължават да са в напрегнати отношения

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британският премиер Риши Сунак заяви, че наскоро е разговарял с Борис Джонсън за „риска“, който Киър Стармър, лидерът на лейбъристите, представлява за страната. В ексклузивно интервю за „Дейли телеграф“, министър-председателят отказа да коментира дали Джонсън ще води кампания за него.

В обширното интервю Риши Сунак призна, че е привърженик на Маргарет Тачър. Той каза, че неговият подход към икономиката е чисто тачъристки: „Първо контролирайте инфлацията, овладявайте заемите и след това намалете данъците“. 

Сунак предупреди, че сегашното ниво на имиграция е „неустойчиво“ и защити новата си политика за задължителна военна служба.

Иначе отношенията между Сунак и Джонсън са напрегнати, откакто Сунак подаде оставка като министър на финансите през юли 2022 година, което на практика свали тогавашния министър-председател след няколко дни. Джонсън и неговите съюзници сочат с пръст Сунак и продължават да го смятат за предател.

Миналата седмица Джонсън публикува статия, предупреждаваща за последствията от спечелването на изборите на Стармър, в която нито веднъж не спомена Сунак по име.

Обсъждайки в интервюто бившия премиер, Сунак каза, че е „много горд“ от това, което са постигнали заедно в правителството. Той също така каза, че зависи от Джонсън дали ще се появи в кампанията през следващите седмици, добавяйки: „Той също е зает човек, но ние се свързахме буквално онзи ден всъщност относно риска, който представлява Стармър за сигурността на страната и щетите, които би нанесъл. Притеснявам се от самодоволството на Стармър относно сигурността“.


По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сезонен вирус в Банско, лекарствата свършиха

За масово разпространение на сезонен вирус в Банско алармираха местни медици. Лекарствата за лечение за гастроентерит в местните аптеки свършиха. Стотици жители и гости на Банско са потърсили помощ в Спешния център през последните три дни. Всички са със симптоми на сезонен вирус, характерен с повръщане, разстройство, повишена температура и..

публикувано на 21.04.25 в 19:35

Предстои официалното удостоверяване на смъртта на папа Франциск

Тази сутрин в 7,35 часа местно време почина папа Франциск. Роден в Буенос Айрес през 1936 година в семейство на италиански имигранти от област Пиемонт, той поема по пътя на свещенчичеството през 1958 г. Бе избран за папа през 2013-а година. Посетил е 67 държави от всички континенти, включително и България. Почина папа Франциск..

публикувано на 21.04.25 в 18:58
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова в храм с килийно училище в с.Извор, Босилеградско

Наталия Киселова в Босилеград: Трябва да работим с българските общности зад граница

Не трябва да се отива в Западнитe покрайнини само за празници и фестивали. Това каза на тръгване от Босилеград, където през целия ден беше гост на международния детски фестивал "Великденско яйце", председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Каза го минути, след като се качи при уникалния храм с килийно училище в с.Извор, като обеща..

публикувано на 21.04.25 в 18:18

Чиста и красива Каварна с "Трибункер"

Репортаж на Мая Райнова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

публикувано на 21.04.25 в 17:38

Пощенска кутия за молитви към Св. Серафим в пазарджишки храм

Пазарджишкият храм-паметник "Успение Богородично" е единственият в страната, в който има пощенска кутия за молитви към Свети Серафим , софийски чудотворец.  Кутията има кръгъл отвор, а до нея е поставена малка маса с хартия и химикал - за пълно улеснение на посетителите. След изписване на съкровеното желание, писмото се навива на руло и се..

публикувано на 21.04.25 в 17:13

Дете падна от шестия етаж на жилищен блок в Габрово

Тежък инцидент в Габрово - 6-годишно дете е паднало от терасата на дома си на 6-ия етаж в жилищен блок на ул. "Видима", информират от Дирекцията на полицията в града. Детето е с множество фрактури по главата и тялото. По първоначални данни е контактно. Случаят се разследва.

публикувано на 21.04.25 в 17:10

1,5 млн. куб. м остават до пълния обем на язовир "Среченска бара“

Един милион и половина кубика вода остават до пълния обем на язовир "Среченска бара“. Питейният водоем се пълни и се очаква до края на април да достигне максималната си стойност . Около 14 милиона кубика вода има в язовир "Среченска бара“. От водоема се захранват с питейна вода населени места от областите Монтана и Враца. Притокът е..

публикувано на 21.04.25 в 17:03