На 25 май в зала „Брамс“ на престижния виенски концертен комплекс Музикферайн се състоя емоционална галавечер на българската култура и музика, посветена на светлия празник 24 май.
Бляскавото събитие с участието на великолепни български и австрийски музиканти беше организирано по идея на виртуозната българска пианистка Донка Ангъчева. Проявата се осъществи в рамките на създадената от нея културна инициатива „Изкуството продължава да живее“ и беше традиционно посветена на благотворителна кауза. Всички приходи от продажба на билети за концерта бяха дарени на фондацията „Заедно в час/Тeach for Bulgaria“, която развива впечатляваща дейност и чиято благородна мисия е да преодолява социалното неравенство и да осигурява достъп до качествено образование на всяко българско дете.
Галавечерта се организира с подкрепата на Министерството на туризма на Република България и БКИ "Дом Витгенщайн".
Събитието се проведе под патронажа на Н.Пр. Десислава Найденова Господинова – посланик на България в Австрия. Тя подчерта в своето обръщение към публиката значимостта на настоящия концерт като пореден „вдъхновяващ пример за културно сътрудничество, което е един от стълбовете на двустранните отношения между България и Австрия“. Сред официалните гости на вечерта беше външният министър на Австрия Александър Шаленберг, както и представители на дипломатическия корпус, на културните и бизнес среди в Австрия и България и ценители на музикалното изкуство.
За слушателите на предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ Донка Ангъчева сподели емоционално своята удовлетвореност след успеха на този мащабен концертен проект и събитие в сферата на българската културна дипломация.
Заедно с Донка Ангъчева, съорганизатор на галавечерта в Музикаферайн беше австрийската цигуларка Лидия Байч, която също изрази своята ангажираност към идеята:
„Това е прекрасно събитие, в основата на което са интензивните контакти между България и Австрия в областта на културата. Обединяващата сила на изкуството и музиката ме вдъхновиха да се ангажирам с проекта. За мен тази идея е и своеобразно послание за мир, защото доказва нагледно как артисти и творци от различни държави се обединяват и намират път един към друг чрез езика на музиката.“
Водещи на концерта бяха Мия Сантова и Маркус Фрайщетер.
В първата част на концерта се изявиха великолепни солисти: Даниела Иванова - виола, Теодора Митева - виолончело, Недялко Недялков – кавал, Шантал Рамона Вайт – флейта, Себастиан Бру – виолончело, както и оперните звезди – басът Гюнтер Гройсбьок и тенорът Андреас Шагер.
Техните изпълнения бяха съпровождани от оркестър Vienna Art Nouveau под диригентството на маестро Росен Гергов, а сред творбите прозвучаха композиции от българските автори Георги Андреев („Сюита-вариации в български стил по тема от Хендел“), Георги Златев-Черкин („Севдана“), Марин Големинов („Танц“), както и произведения от Джузепе Верди, Астор Пиацола, Ариго Бойто, Антонио Вивалди, Цезар Франк.
Във втората част на концерта на сцената в Музикферайн бе поставен личния роял на Донка Ангъчева от престижна марка. На галата присъства и изпълнителният директор на тази известна фирма за рояли - Сабине Грубмюлер, която сподели:
"Ние винаги подкрепяме своите представителни артисти. Това са силно изявени таланти, които привличаме още съвсем млади и съпътстваме в тяхната успешна кариера. Всеки пианист има свой любим инструмент, който му предоставя възможност да изрази оптимално своята индивидуалност като изпълнител. За Донка това е именно този роял. Начинът, по който тя докосва клавиатурата, дава усещането за връзката, която е изградила с инструмента, а това е дарба, която не всеки пианист притежава. Донка е силно емоционална, темпераментна натура, която влага чувства във всяко свое начинание. Прекрасна личност!“.
Във втората част на концерта публиката в препълнената зала "Брамс" аплодира въздействащите изпълнения на "Танго" от Данкевич и "Зима" от Алексей Игудесман със солистка Лидия Байч, творбата „Fantasie Chromantique“ от Милен Кукошаров в интерпретация на Донка Ангъчева, „Невеста“ от Георги Андреев в изпълнение на Донка Ангъчева и Вълчан Вълчанов - обой, както и „Хубава си, моя горо“ в аранжимент на Георги Андреев и солист изявения тенор Марио Николов.
Музикален завършек на вечерта поставиха известните поп изпълнители Владимир Ампов - Графа, Мария Илиева и Цезар Сампсън. Те представиха песни от своя репертоар в специално направен нов аранжимент за пиано, цигулка, обой, виола и виолончело.
Чуйте кореспонденцията от Виена и споделеното от Донка Ангъчева, Лидия Байч, Сабине Грубмюлер и Марио Николов - в звуковия файл.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..