На 25 май в зала „Брамс“ на престижния виенски концертен комплекс Музикферайн се състоя емоционална галавечер на българската култура и музика, посветена на светлия празник 24 май.
Бляскавото събитие с участието на великолепни български и австрийски музиканти беше организирано по идея на виртуозната българска пианистка Донка Ангъчева. Проявата се осъществи в рамките на създадената от нея културна инициатива „Изкуството продължава да живее“ и беше традиционно посветена на благотворителна кауза. Всички приходи от продажба на билети за концерта бяха дарени на фондацията „Заедно в час/Тeach for Bulgaria“, която развива впечатляваща дейност и чиято благородна мисия е да преодолява социалното неравенство и да осигурява достъп до качествено образование на всяко българско дете.
Галавечерта се организира с подкрепата на Министерството на туризма на Република България и БКИ "Дом Витгенщайн".
Събитието се проведе под патронажа на Н.Пр. Десислава Найденова Господинова – посланик на България в Австрия. Тя подчерта в своето обръщение към публиката значимостта на настоящия концерт като пореден „вдъхновяващ пример за културно сътрудничество, което е един от стълбовете на двустранните отношения между България и Австрия“. Сред официалните гости на вечерта беше външният министър на Австрия Александър Шаленберг, както и представители на дипломатическия корпус, на културните и бизнес среди в Австрия и България и ценители на музикалното изкуство.
За слушателите на предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ Донка Ангъчева сподели емоционално своята удовлетвореност след успеха на този мащабен концертен проект и събитие в сферата на българската културна дипломация.
Заедно с Донка Ангъчева, съорганизатор на галавечерта в Музикаферайн беше австрийската цигуларка Лидия Байч, която също изрази своята ангажираност към идеята:
„Това е прекрасно събитие, в основата на което са интензивните контакти между България и Австрия в областта на културата. Обединяващата сила на изкуството и музиката ме вдъхновиха да се ангажирам с проекта. За мен тази идея е и своеобразно послание за мир, защото доказва нагледно как артисти и творци от различни държави се обединяват и намират път един към друг чрез езика на музиката.“
Водещи на концерта бяха Мия Сантова и Маркус Фрайщетер.
В първата част на концерта се изявиха великолепни солисти: Даниела Иванова - виола, Теодора Митева - виолончело, Недялко Недялков – кавал, Шантал Рамона Вайт – флейта, Себастиан Бру – виолончело, както и оперните звезди – басът Гюнтер Гройсбьок и тенорът Андреас Шагер.
Техните изпълнения бяха съпровождани от оркестър Vienna Art Nouveau под диригентството на маестро Росен Гергов, а сред творбите прозвучаха композиции от българските автори Георги Андреев („Сюита-вариации в български стил по тема от Хендел“), Георги Златев-Черкин („Севдана“), Марин Големинов („Танц“), както и произведения от Джузепе Верди, Астор Пиацола, Ариго Бойто, Антонио Вивалди, Цезар Франк.
Във втората част на концерта на сцената в Музикферайн бе поставен личния роял на Донка Ангъчева от престижна марка. На галата присъства и изпълнителният директор на тази известна фирма за рояли - Сабине Грубмюлер, която сподели:
"Ние винаги подкрепяме своите представителни артисти. Това са силно изявени таланти, които привличаме още съвсем млади и съпътстваме в тяхната успешна кариера. Всеки пианист има свой любим инструмент, който му предоставя възможност да изрази оптимално своята индивидуалност като изпълнител. За Донка това е именно този роял. Начинът, по който тя докосва клавиатурата, дава усещането за връзката, която е изградила с инструмента, а това е дарба, която не всеки пианист притежава. Донка е силно емоционална, темпераментна натура, която влага чувства във всяко свое начинание. Прекрасна личност!“.
Във втората част на концерта публиката в препълнената зала "Брамс" аплодира въздействащите изпълнения на "Танго" от Данкевич и "Зима" от Алексей Игудесман със солистка Лидия Байч, творбата „Fantasie Chromantique“ от Милен Кукошаров в интерпретация на Донка Ангъчева, „Невеста“ от Георги Андреев в изпълнение на Донка Ангъчева и Вълчан Вълчанов - обой, както и „Хубава си, моя горо“ в аранжимент на Георги Андреев и солист изявения тенор Марио Николов.
Музикален завършек на вечерта поставиха известните поп изпълнители Владимир Ампов - Графа, Мария Илиева и Цезар Сампсън. Те представиха песни от своя репертоар в специално направен нов аранжимент за пиано, цигулка, обой, виола и виолончело.
Чуйте кореспонденцията от Виена и споделеното от Донка Ангъчева, Лидия Байч, Сабине Грубмюлер и Марио Николов - в звуковия файл.
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..