Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Габрово се провежда форум, посветен на биоразнообразието

| Репортаж
Снимка: Лора Търколева

Габрово е домакин на международен форум с фокус върху опазването на биоразнообразието и ролята на цифровите технологии.

В семинара, организиран в рамките на международния проект "Природата ПЪРВО", в сътрудничество с Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, участват експерти от България и Европа, представители на държавните и местните власти, на агенции, паркови и регионални инспекции.

Дискусиите са насочени към района на Стара планинаИзчезването на биоразнообразието е една от темите. Модерните технологии, включително изкуственият интелект, идват на помощ, за да се изследва състоянието и качеството на биоразнообразието, а след това да се стигне до опазването му.

Български екип работи на територията на Стара планина - една от четирите европейски области, които са обект на проучванията.

"Събираме изключително голяма по обем информация на терен", пояснява Владимир Тодоров от БАН, експерт по проекта.

Събраната информация се структурира и обработва. Прави се модел, който прави прогнози в почти реално време, посочва Тодоров. 

Друг акцент в семинара са конфликтите между човека и дивите животни, бракониерството, събирането и обмена на данни между различните заинтересовани страни.

"Има много европейски страни, които са по-напред от нас в инфраструктурата на обмен на данни. За нас нещата все още са пилотни", отчита Таня Шнел от природозащитната организация WWF.

Създаденият от WWF спасителен мечешки отряд подпомага работата на институциите за опазване и на дивите животни, и на хората. През пролетта и лятото на миналата срещите на жители на района на Габрово с екземпляри от защитения вид зачестиха, а с това и оплакванията от мечешки набези. По този повод от Министерството на околната среда и водите предприемат нови мерки за намаляване на конфликта между хищниците и хората, посочва Яна Велина, главен експерт в "Национална служба за защита на природата" в МОСВ.

Ще бъде подобрена методологията за оценка на щетите, за да се покрият по пазарни цени загубите на стопаните, причинени от нахлуването на мечките в населените места. Предвижда се предоставяне на технически средства за превенция.

"Например електропастири за обезопасяване на животновъдни обекти. По-специализирани методи, насочени към служители в Горското стопанство – гумени куршуми, спрейове, фотокапани за засичане на движението на едри хищници."

Тази година започва и подготовката за оценка на популацията на кафявата мечка чрез най-нови методи - генетични изследвания. Проучването ще се проведе през следващите две години. Това е единственият научно доказан и приет от Европейската комисия начин, за да разберем с минимално отклонение колко екземпляра от защитения вид има в България, коментира Владимир Тодоров от спасителния мечешки отряд, който е и най-активният изследовател на мечката в България. По думите му, може да се допусне, че има плавно увеличение на популацията на мечката в Стара планина, но няма данни, които могат да удостоверят това, тъй като двата типа преброяване, провеждано у нас, дават разлика в пъти.

Според мониторинг на Изпълнителната агенция по околната среда мечките в България са 320-350, а данните от таксацията на Изпълнителната агенция по горите сочат, че индивидите са 1100. Истината е по средата, твърди Тодоров.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силвия Великова: Съдии си дават отвод и от февруари не тръгва делото за отнетия лиценз на КТБ

Ние ще си платим освен фалита на КТБ и лукса да разследваме фалита на КТБ. Това коментира журналистката на БНР Силвия Великова в предаването "12+3" за 10-годишнината от "Мега делото за грабежа на века" - фалита на банката на Цветан Василев. И прогнозира, че скоро ще започне още едно подобно дело, това на Васил Божков с много..

публикувано на 18.06.24 в 13:57
Емил Бранчевски

Кметът на столичния район "Илинден" отрече да има фирма в Англия

Общински съветници от ПП-ДБ-Спаси София предупредиха,че кметът на столичния район "Илинден" Емил Бранчевски, избран от листата на "Спаси София", може да бъде освободен от поста заради регистрирана на негово име фирма. В понеделник, в администрацията на столичния район "Илинден" е постъпило уведомление от Общинската избирателна комисия-..

публикувано на 18.06.24 в 13:38

ИТН на разговор за кабинет с ГЕРБ-СДС

Започват преговорите на ГЕРБ-СДС с партия "Има такъв народ".  На срещата от страна на ИТН участват Тошко Йорданов, Станислав Балабанов и Павела Митова. И БСП не се отзова на поканата за разговори с ГЕРБ-СДС В очакване на преговори за кабинет по покана на ГЕРБ-СДС. Кои ще се отзоват? ИТН са втората парламентарна формация след ДПС, която..

публикувано на 18.06.24 в 13:06

Честванията на 155-годишнината на БАН започнаха в Браила

Началото на отбелязването на 155-годишнината от създаването на Българската академия на науките бе поставено днес в румънския град Браила от председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски и участниците в 19-та световна среща на българските медии, която ще започне утре в Одеса. На честването, което се състоя в двора на българската църква в Браила, присъстваха..

публикувано на 18.06.24 в 13:06

Проф. Димитър Вацов: ГЕРБ и ДПС са в менгеме, което ги задължава да направят правителство

ГЕРБ и ДПС са в менгеме, което ги задължава да направят правителство . Това каза пред БНР проф. Димитър Вацов, философ и политически анализатор, и прогнозира кабинет да се състави още с първия мандат, ако не - с втория, "за да не дадат ГЕРБ и ДПС топката на Румен Радев". "Те са хванати в менгеме между ниската електорална легитимност, която имат,..

публикувано на 18.06.24 в 13:06

Системата BG Alert не е била задействана преди вчерашния трус

Системата BG Alert не е била задействана преди земетресението в Асеновград снощи, това съобщи за БНР Александър Джартов, директор на "Пожарна безопасност и защита на  населението". Той обясни, че получените снощи съобщения на мобилните телефони са от платформата на Гугъл за известяване: "BG Alert не беше задействана предвид факта, че тя е..

публикувано на 18.06.24 в 12:59
Емил Радев

ЕНП ще предложи забраната за двигатели с вътрешно горене да отпадне

Най-голямата партия в ЕП - ЕНП, ще поиска да отпадне забраната за двигатели с вътрешно горене. Това съобщи евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев пред членове на организацията на партията във Варна. По думите му, ще има промяна в политиките и регулациите, които предвижда Зелената сделка на Европейския съюз.  Радев изтъкна, че трябва да има яснота какво следва,..

публикувано на 18.06.24 в 12:58