Българският лекарски съюз предлага основните възнаграждения на медиците да бъдат обвързани със средната работна заплата за страната. Това каза пред журналисти председателят на организацията Иван Маджаров.
Той посочи, че по този начин се определят заплатите в образованието и това дава възможност да бъдат предвидени необходимите средства:
"Ние от Лекарския съюз държим наистина - за разлика от други, които твърдят обратното, че в Закона за здравното осигуряване трябва да има изискване, записано в НРД (Национален рамков договор)- който иска договор с Касата трябва да гарантира поне минимални за държавата нива на възнаграждение.
Но тези минимални нива да не са обвързани с КТД (Колективен трудов договор), което сега в момента е проблем, а с някакво кратно - както и депутатите си обвързват техните минимални възнаграждения с кратно за средните за страната.
Това е предвидима и видима статистическа величина - примерно минималната работна заплата я знаем колко ще бъде за следващата година още сега май - дали ще има промяна, или няма", коментира Маджаров.
Този следобед служебният министър на здравеопазването Галя Кондева събира Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в здравеопазването, за да бъде обсъдено сключването на нов колективен трудов договор за заплащането на медиците, тъй като досега действащият изтече през април.
До тази среща на Отрасловия съвет при здравния министър се стигна, след като синдикатите сигнализираха, че работодателските организации не са участвали в две такива срещи във връзка с подготовката на нов колективен трудов договор.
Старият, който не е подписан от всички организации, вече изтече и предвиждаше минимална заплата от 2000 лева за лекар, 1500 лева за медицинска сестра и 910 лева за санитар.
Министър Галя Кондева предложи като вариант да се запазят досега действащите основни заплати в здравната система за срок от още една година, докато се сключи нов договор.
От КНСБ обявиха, че са против и заплашиха с протести, а от сдружение болници припомниха, че настояват за работна група, която да направи анализ на възможностите за ръст на заплатите в лечебните заведения, които не са достигнали минималните прагове.
Синдикатите настояват за средно увеличение от 20% на заплатите в новия договор

Експлозия, причинена от саботаж, разруши жп линия по маршрута Варшава-Люблин, съобщи днес полският премиер Доналд Туск, цитиран от Ройтерс. "По маршрута Варшава-Люблин (при село Мика) има саботаж. Взривно устройство се е задействало и е разрушило жп линията", написа Туск в социалната мрежа Х. "Спешните служби и прокуратурата работят на..
Украинският президент на Украйна Володимир Зеленски продължава европейската си обиколка в Париж. Той очаква от френския си колега Еманюел Макрон ангажимент за значителна нова помощ за противовъздушната отбрана на Украйна. Деветата визита на украинския президент Зеленски в Париж е с цел "да се препотвърди ангажиментът на Франция за..
Служители на Националния осигурителен институт са посетили над 120 социални услуги за възрастни в цялата страна - домове за стари хора, дневни центрове и други, в рамките на информационната кампания на институцията във връзка с влизането на България в еврозоната. Това съобщиха от НОИ. По време на тези посещения експертите на института са обяснили..
Би Би Си твърди, че Доналд Тръмп няма основания за претенции срещу медията на фона на продължаващ спор относно "редактирани" кадри от реч, която той е произнесъл преди бунта в Капитолия, появили се в "Панорама" през 2024 г., защото предаването не е било излъчено на територията на САЩ. Въпреки че Би Би Си се извини и оттегли епизода, Тръмп..
Днес в Гърция отбелязват 52 години от студентския бунт в Политехниката в Атина. Засилени са мерките за сигурност в цялата страна. Над 5000 полицаи са съсредоточени само в Атина по охрана на демонстрациите във връзка с годишнината. Гърците поднасят цветя пред паметниците на загиналите студенти преди 52 години. В парламента се провежда..
Българите ядат по-малко хляб, сирене и зеленчуци, но повече плодове – това сочат най-новите данни на Националния статистически институт за потреблението на домакинствата през третото тримесечие на 2025г. в сравнение със същия период на миналата година. Без промяна остава консумацията на колбаси, зрял фасул и картофи. Най-големите разходи на българите са..
Превенцията е нещо ключово . Желанието за справедливост го има, но най-добре е да не се стига да случаи, за които да търсим справедливост , коментира в предаването "Преди всички" на БНР Стефан Димитров от Сдружение "Невидимите животни", съорганизатор на протеста за прегазената Мая. Наказанията вече са увеличени и според специалистите по..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..