Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Широка подкрепа за идеята да има публичен регистър на лобистите

Проучване: У нас доминират негативните нагласи за лобизма

2/3 от анкетираните смятат, че законово регламентиране на лобистката дейност е необходимо

| Интервю
Павел Перпелиев и Теодор Славев
Снимка: Борислава Борисова

15 държави в ЕС имат регулация на лобистките дейности. България си е заложила да приеме такава.

Това обясни пред БНР политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи.

Според него обаче "има риск под привидната добра идея да регулираме лобизма да започнем да слагаме бариери, да се ограничава достъпът на граждани до властта".

Значително доминират негативните, отрицателни нагласи и коментари към тази дейност, обясни социологът Павел Перпелиев от агенция "Глобал Метрикс", провела проучване по темата. Изследването регистрира високи нива на непознаване на същността на лобизма.

Според 2/3 от анкетираните законово регламентиране на лобистката дейност е необходимо. Основните изтъквани причини са изсветляване на процесите по вземане на решения, антикорупционен характер на мярката и опит за балансирано участие на различни представителства във вземането на решения, посочи социологът.

Публичен регистър на лобистите събира широка подкрепа, отново в лицето на 2/3 от пълнолетното население, уточни Перпелиев.

Изследването индикира тоталното непознаване на концепцията за лобиране, коментира Теодор Славев в предаването "Преди всички".

В концепцията се предвижда регистърът да се поддържа от Сметната палата, каквато практика има единствено във Финландия. Много по-работещо би било да бъде в Народното събрание, каза Славев. Според него е добре да се започне стъпка по стъпка – не с отделен закон, а с промени в отделни закони. Проучването на "Глобал Метрикс" обаче показва нагласа по-скоро за отделно, мащабно регламентиране на лобизма.

Особено с кратките парламенти законодателният брак у нас се увеличава, отчита политологът.

"Най-трудно е да се приемат правила, които самоограничават политиците."

В серия от проучвания по различни теми изкристализира, че дадена тема на проучване не е в дневния ред на гражданите, а политиците я поставят, коментира Павел Перпелиев, като даде пример и с промените в Конституцията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Ганев

Георги Ганев за бюджета: Все още е възможно изпълнението на баланса към края на годината

Към момента сценарият с изпълнение на баланса на бюджета към края на годината продължава да е възможен, но предстои да видим дали правителството ще е способно да го изпълни . Това каза пред БНР икономистът и университетски преподавател Георги Ганев, бивш депутат от "Демократична България", като добави: " Няма никаква изненада в това, че приходите..

публикувано на 02.07.25 в 17:17
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Георги Георгиев през март е поискал проверка на Дирекция "Българско гражданство"

По повод акцията на ДАНС и ГДБОП срещу група, занимаваща се с незаконно предоставяне на българско гражданство, правосъдният министър Георги Георгиев обяви, че е подал сигнал до ДАНС за пълна проверка на Дирекция "Българско гражданство" в началото на март. Той е поискал да бъдат проверени всички етапи от процедурите за евентуални посредници и..

публикувано на 02.07.25 в 17:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Задачи по природни науки ще има в НВО след 7. клас от догодина

Министерство на образованието и науката планира от следващата година в Националното външно оценяване по математика след 7. клас да бъдат включени няколко задачи по природни науки.  Пред депутатите от парламентарната просветна комисия ресорният министър Красимир Вълчев мотивира намерението: "Нашето намерение не е да има отделен изпит по..

публикувано на 02.07.25 в 16:59

Марчела Абрашева: Въпросът е не в стабилността на правителството, а какво мнозинство стои зад него

Не мисля, че правителството е слабо, то е стабилно, но по-важно е дали мнозинството, което го подкрепя е стабилно, каза Марчела Абрашева, директор на регионалния офис на Международната социологическа агенция “Кантар", в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" тя коментира стабилността на правителството и дали ще има нови избори през..

публикувано на 02.07.25 в 16:55
Снимката е илюстративна.

Голям пожар гори на Халкидики

Голям пожар гори на Халкидики, където има много български туристи. В момента в гасенето участват осем самолета и два хеликоптера. Гражданска защита е известила жителите и туристите за опасността. Пожарът е на север от Вурвуру, на Ситония. Гражданска защита извежда жителите и туристите към Никити. Властите насочиха максимални сили в..

публикувано на 02.07.25 в 16:48

Кръводарителска акция в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград

Кръводарителска акция под надслов "Животът е в капките" се проведе в кръвните центрове в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград.  Кампанията беше организирана от няколко неправителствени организации, за да насочи вниманието на хората към нуждата от кръв в разгара на летните месеци, когато се увеличава броят на пътните инциденти у..

публикувано на 02.07.25 в 16:47
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.

Министър Гуцанов оповести размера на енергийните помощи за новия отоплителен сезон

Помощта за отопление за новия отоплителен сезон 2025/26 ще бъде 121,34 лева на месец, или 606,71 лева за петте месеца на подпомагането.  Това оповести социалният министър Борислав Гуцанов пред ресорната парламентарна комисия.  Той допълни, че размерът на помощта е с 9,8% по-висок в сравнение с изминалия отоплителен сезон, когато бяха..

публикувано на 02.07.25 в 16:26