Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соня Миклай: Няма разлика какъв паспорт носи работната сила

Проблеми пред германския бизнес у нас: Политическа нестабилност, инфраструктура и липса на работна сила

Соня Миклай (вляво)
Снимка: Наталия Ганчовска

Политическата нестабилност, липсата на качествена инфраструктура и недостигът на работна сила са проблемите, пред които е изправен германският бизнес в България. Това показва проучване на бизнес средата у нас, проведено в периода от 19 февруари до 15 март тази година, едновременно в 16 страни от Централна и Източна Европа. Сред положителните оценки за страната ни са данъчната политика и качественият, високоскоростен интернет. 

Германският бизнес е разколебан в оценката си за икономическата ситуация в България. Едва 22% от анкетираните казват, че условията за правене на бизнес са добри. За повече от половината те са само задоволителни, а една четвърт очакват да се подобри.

Транспортната свързаност, пътната инфраструктура и веригите за доставки са сред най-големите рискове за развитието на фирмите, посочи главният управител на Германо-българската индустриално-търговска камара Соня Миклай:

"Става въпрос за транспортната инфраструктура.

Една от точките за конкурентоспособност е сигурността и влизането в сухопътния Шенген". 
Соня Маклай

Другият проблем, който се изтъква от бизнеса въобще у нас, е остро изразен в германските компании. От недостига, но и от качеството на работната сила са недоволни и много недоволни 55% от компаниите. 

Темата е пряко свързана и с качеството на академичното образование, от което 45% са недоволни или много недоволни, а още 40 на сто са недоволни и от професионалното образование. Това ограничава инвестиционните намерения на германския бизнес, коментира Соня Маклай:

"По-малко фирми ще повишат броя на служителите си, имайки предвид наличността.

60% от фирмите трябва да отказват допълнителни поръчки.

Гледаме и към работници от чужбина. Няма разлика какъв паспорт носи работната сила ". 

Близо 90% от германските фирми биха инвестирали в България отново и биха разширили инвестициите си и в производството, и в търговията, показва допитването.

Това, което разколебава германският бизнес, обаче е липсата на политическа и на икономическа предвидимост.

Остава недоволството от правната реформа, от борбата с корупцията и престъпността.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НАП разширява списъка с рискови стоки

От 1 май се разширява списъкът с рискови стоки, които подлежат под строг контрол от Националната агенция за приходите. В него ще влизат строителни материали; нови и употребявани пътни превозни средства; части и принадлежности за автомобили; торове.  След наблюдения и анализ на риска, направени през последните няколко години от НАП, е..

публикувано на 15.04.25 в 14:35
Атанас Зафиров

Зафиров: Реакторите на АЕЦ "Белене" няма да се продават

Реакторите на АЕЦ "Белене" няма да бъдат продавани, обяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров.  На брифинг в централата на социалистите,  след заседание на Изпълнителното бюро,  Зафиров коментира, че вотът на недоверие, който ще се обсъжда в сряда в Народното събрание, е целенасочен опит да бъде блокирана държавата и да се върне..

публикувано на 15.04.25 в 14:30
Явор Пейчев

Само за 10 години: Жилищата в София са поскъпнали с 200%

За последните 10 години жилищата в София са поскъпнали с 200%. Това сочат данните на една от най-големите брокерски компании на българския пазар. Във Варна и Пловдив цената е скочила съответно със 120 и със 150 на сто. Само през настоящата година се очаква ръст на имотите с 15%. Бум в цените на ваканционните имоти. Най-скъпи са в Созопол,..

публикувано на 15.04.25 в 14:20
Христо Казанджиев

Христо Казанджиев: В интерес на България е мораториумът за шистов газ да се премахне

Вън от съмнение е, че този мораториум с решение на НС за добива за шистов газ е абсолютна недомислица, защото действащият Закон за подземните богатства предоставя всички възможности да бъдат прилагани на каквито и да е опасни технологии за околната среда, коментира в интервю пред БНР енергийният експерт Христо Казанджиев от Българския..

публикувано на 15.04.25 в 14:00
Георги Киряков

Георги Киряков: Ако ДПС-ДПС напуснат мнозинството, хора от структурите им ще отидат към Пеевски

Ако ДПС-ДПС напуснат управляващата коалиция, това ще е сигнал към много хора в структурите им да се преориентират към "ДПС-Ново начало" на Делян Пеевски , защото те вече няма да имат тежестта, която досега формално имаха като част от управляващото мнозинство. Това каза пред БНР политологът Георги Киряков. ДПС на Доган решава за подкрепата си за..

публикувано на 15.04.25 в 13:58

Социалният министър откри благотворителния базар "Украси своя Великден с кауза"

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов откри в София благотворителен базар "Украси своя Великден с кауза".  По инициатива на МТСП неправителствени организации и социални предприятия събират средства, за да финансират проектите, по които работят. На базара се събират средства за възстановяване на опожареното преди..

публикувано на 15.04.25 в 13:53

Градският площад в Силистра се превръща в цветна сцена за местни производители

Градският площад в Силистра се превръща в цветна сцена за местни производители, занаятчии и забавления за цялото семейство. От 17 до 19 април Силистра ще е домакин на "ФермоАрт – Великденски фермерски пазар" – празник, който събира на едно място пролетното настроение, вкусовете на Златна Добруджа и вдъхновението на ръчно изработеното..

публикувано на 15.04.25 в 13:41