Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В България има апаратура за диагностика и лечение на рак на гърдата над средното ниво за ЕС

| Репортаж
Научен форум, лицензиран от Европейското дружество по медицинска онкология
Снимка: Елена Бейкова

В България има апаратура за диагностика и лечение на рак на гърдата над средното за Европейския съюз ниво. В същото време ранната диагностика изостава поради липсата на национален скрининг, лечението се затруднява заради недоверие в медицината и българските лекари. Тенденцията очерта доц. Желязко Арабаджиев, медицински онколог и председател на Управителния съвет на Института за изследване на лечението на рака на гърдата. Организацията е домакин на първия научен форум у нас, лицензиран от Европейското дружество по медицинска онкология. 

Жените в България знаят за заболяването рак на гърдата, някои активно прилагат методи за самодиагностициране, здравната култура е повишена. Но има проблем с доверието в системата като източник, който ще осигури лечение, обясни доц. Желязко Арабаджиев, медицински онколог в университетската болница "Токуда".

"Хората знаят за наличието на такова заболяване и знаят къде да отидат да се прегледат. След това търсят много алтернативни методи за лечение. Ние, като лекари не можем да убедим обществото със силата на всички научни аргументи, че наистина можем да осигурим качествена диагностика и лечение. Други източници на информация, които не се базират на научни данни, са много по-убедителни". 

Подобряването на ранната диагностика зависи от въвеждането на национален скрининг за рак на гърдата, заложен към момента само на хартия  - в Националния антираков план. Друг проблем е липсата на гаранция, че националните и европейските стандарти за лечение на рак се прилагат от всяка медицинска структура, в която влизат пациенти с онкологично заболяване у нас. Според лъчетерапевта от същата болница д-р Калоян Йорданов България е единствената държава, в която смъртността от злокачествени образувания расте.

"Наличието на онкологична помощ в градчета, паланки и селца, които искат да правят нещо, драматично влошава резултатите. Пристигат все по-объркани случаи към София.

Няма качество, защото никой не го търси".

Липсващото търсене на качество може да се отрази и върху продължителността на поставяне на диагноза – както се случва при Вероника. Въпреки че нейната майка е имала рак на гърдата, жената се разкарва от лекар на лекар в продължение на месеци. Диагнозата става ясна в софийска болница, ракът е напреднал. Ключова за лечението става връзката между Вероника и лекуващия й лекар.

"Това, което ми беше казано, е: "Искам те силна!" Това обърна каруцата". 

Ново предизвикателство в онкологията е да се избере правилното лекарство за даден пациент според индивидуалното развитие на заболяването му, обясни доц. Арабаджиев.

"В момента има излишък от лекарства. Няма ясно разделение кое  е по-добро. Това предизвиква объркване. Предивикателство през следващите години ще бъде да намерим правилното лекарство за всеки един индивидуален пациент".

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейската инвестиционна банка засилва присъствието си в Кипър

Европейската инвестиционна банка засилва присъствието си в Кипър. Днес нейният президент Надя Калвиньо е на първото си официално посещение в Никозия, за да открие представителството на финансовата група на острова. Новият офис на Европейската инвестиционна банка отразява дълбокия ѝ ангажимент към Кипър, отбелязва в съобщението си финансовото..

публикувано на 22.11.24 в 10:19
В Букурещ работник монтира голям плакат на румънския министър-председател Марсел Чолаку, кандидат на Социалдемократическата партия (PSD) на президентските избори.

От секция в Нова Зеландия започна гласуването на румънците за президент на страната

От секция в Оукланд, Нова Зеландия, започна тридневното гласуване на румънските граждани за президент на страната.  Радио Румъния съобщава, че са създадени 950 избирателни секции в чужбина. 13 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени, а двама от тях ще отидат на балотажа, насрочен за 8 декември. След кандидатите за държавен глава са..

публикувано на 22.11.24 в 10:09
Кирил Петков

Петков призова ГЕРБ да се откажат от кандидатурата на Рая Назарян за председател на НС

Съпредседателят на ПП Кирил Петков призова ГЕРБ да се откажат от своя кандидат за председател на НС Рая Назарян, а ИТН да препотвърдят подкрепата си за декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски като условие за подкрета на номинирания от тях Силви Кирилов. "Първата политическа сила ГЕРБ нито можа да събере мнозинство за председател,..

публикувано на 22.11.24 в 10:05
Читалище

В читалище "Христо Ботев - 1871" откриват музейна колекция "Фотография и кино в Смолян"

Myзeйнa ĸoлeĸция "Фoтoгpaфия и ĸинo в Cмoлян" oтĸpивaт днес в читaлищe "Xpиcтo Бoтeв - 1871". Посетителите могат да видят фoтoaпapaти и ĸинoĸaмepи oт вpeмeтo нa чepнo-бялaтa фoтoгpaфия, както и cнимĸи oт нaчaлoтo нa 20 вeĸ дo днec. Включени са и игpaлни, и дoĸyмeнтaлни филми, представящи paзвитиeтo нa града пpeз пocлeднитe шecт..

публикувано на 22.11.24 в 10:00

В очакване на българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция"

Тази вечер от 19 часа в зала 1 на НДК ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция" в рамките на 38-ото издание на Киномания. Филмът е една от най-мащабните италиано-български исторически продукции.  Това е биографичен филм за Енрико Берлингуер, генерален секретар на Италианската комунистическа партия и една от..

публикувано на 22.11.24 в 09:50
Калин Славов

Калин Славов: Изпълнението на антикорупционната стратегия е замряло

Асоциация "Прозрачност без граници" отправи отворено писмо до Министерския съвет и 51-вото Народно събрание, в което се изразява сериозна загриженост за непрозрачно разпределение на държавно финансиране към определени общини. Повод за писмото са две решения на Министерския съвет, с които се предоставят 85,5 милиона лева на определени..

публикувано на 22.11.24 в 09:09
Йордан Иванов

ДБ преди петия опит за избор на председател на НС: Няма да подкрепим Силви Кирилов

Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов - зам.-председател на ДСБ, част от коалицята ПП-ДБ, преди днешния пети опит за избор на председател. Депутатите за пети път ще опитат да изберат председател Той отново посочи като един от проблемите това, че..

публикувано на 22.11.24 в 09:08