Германският канцлер Олаф Шолц обяви обрат в политиката на експулсиране на чужденци, извършили нарушения, като вече няма да се изключва връщане в страни като Афганистан или Сирия.
Шолц иска Германия отново да разреши депортирането на тежки престъпници в Афганистан и Сирия.
"Тежките престъпници и терористичните заплахи нямат място тук", заяви той в изненадваща реч пред Бундестага:
"Нека обаче да съм ясен. Възмутен съм най-дълбоко, когато хора, които са потърсили убежище у нас, извършват такива тежки престъпления. Те трябва да бъдат експулсирани. Дори и да идват от Сирия или Афганистан".
Канцлерът не каза как точно възнамерява да направи това възможно.
Федералното министерство на вътрешните работи работи по практическото изпълнение и вече води разговори със съседните на Афганистан държави.
В Афганистан не се извършват депортации, откакто талибаните дойдоха отново на власт.
Миналия петък в Манхайм афганистанец рани с нож петима участници в митинг, организиран от антиислямското движение Pax Europa, сред ранените бе и един полицай. По-късно полицаят издъхна от нараняванията си. Нападението предизвика дебат за облекчаване на забраната за депортиране в Афганистан.
Президентът Румен Радев се извини на бизнеса за Бюджет 2026. "Макар, че президентската институция е в страни от законодателната и изпълнителната власт и не участва в изготвянето на бюджета, по Конституция все още президентът представлява България в международните отношения, тоест средата, в която вие оперирате. Аз искам да ви се извиня за..
Община Пазарджик планира драстичен скок на местните данъци и такси от 1 януари следващата година. Предложението е на кмета Петър Куленски. Проектът предвижда такса смет за гражданите да се увеличи с 37 процента, а за бизнеса – с 28 процента. Аргументът на общината е, че такса смет не е актуализирана от 2022 година, а оттогава инфлацията е..
Софийска районна прокуратура образува досъдебно производство за проявена жестокост към куче чрез прегазване. Тежкото криминално деяние е докладвано в преписка на служители на Трето полицейско управление в столицата. По информация на органите на реда в неделя мъж е прегазил с лек автомобил животното в столичния квартал "Разсадника". След..
Пътна полиция в Гърция предупреждава за наводнени пътни участъци. Лошото време продължава и днес. Проливни дъждове, които продължават и днес, засегнаха голяма част от страната. Те са придружени със силни ветрове, на места падна и градушка. Разруши се бент на река на остров Лесбос. Цял район на острова е с наводнени приземни етажи на къщи..
Жители на столичния квартал "Красно село" се възпротивиха на предвидено разширение на 142 училище "Веселин Ханчев" и се обявиха срещу изграждането на нова детска градина в района. В двора на училището се предвижда да се построи спортна зала . Според Събина Панайотова, жалбоподател и инициатор на подписка, която живее непосредствено до..
Европейският парламент и Съветът на ЕС постигнаха предварително споразумение за облекчаване на правилата за Общата селскостопанска политика. Очаква се мерките да влязат в сила от 1 януари. Основната цел на реформата е да се намалят административните тежести за фермерите в рамките на настоящия програмен период. Земята ще може да запази..
Гръцките фермери започват протести днес в цялата страна за неизплатени субсидии и обезщетения. Фермери от Крит пътуват с фериботи към Атина, за да участват в голяма протестна демонстрация. За подкрепа към тях се присъединяват и от други аграрни райони на страната. С жива верига и техника е блокирано летището в Александруполис, където днес се..
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..