Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вотът на българите в чужбина

Снимка: БТА

Изборите в чужбина за членове на Европейския парламент от Република България и за 50-ото Народно събрание започнаха още вчера в 22.00 ч. българско време и ще приключат сутринта на 10-ти юни 2024 г.

Заради 9-часовата времева разлика първи своя вот ще дадат сънародниците ни в Окланд, Нова Зеландия. Там изборните секции отвориха в 22.00 ч., българско време. Последни ще затворят изборните секции в американските щати Калифорния, Аризона и Невада, където изборният ден се очаква да приключи в  6 ч., българско време, в понеделник, 10 юни.

Най-много секции има в Турция - 166, Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия - 118.

Всички 245 машини за вота са доставени навреме в секциите с машинно гласуване по въздушен път до далечните дестинации и със собствен транспорт до близките до България държави. В Германия те са 36, във Великобритания и Северна Ирландия - 31, а най- много са в Турция - 109.

Най-много изборни секции в чужбина днес ще има в три европейски държави, като една от тях е Германия - 103 секции са отворени. Разрешение за отварянето им страната ни е получила от германската държава навсякъде, където е било гласувано и на миналите европейски избори. За първи път българите в Германия ще могат да гласуват с преференция, но само за избраниците си за ЕП. За българските парламентарни избори глас може да се дава само за партия. Не се очакват трудности в районите, пострадали от наводненията в южна Германия. За разлика от предходни избори не се очаква и много висока активност. Един от най-големите проблеми този път беше да се намерят достатъчно хора за екипи в избирателните секции, тъй като умората от честото гласуване си проличава и сред диаспората в Германия

Българите в Белгия ще могат да гласуват в 16 секции, а в Люксембург - в 2. В Белгия е разкрита нова секция в град Генк. В Брюксел те са 6 , от които по две в постоянното ни представителство и в българското посолство. Секционните комисии са сформирани, има готовност техници да отстранят повреди в машините за гласуване до 30 минути, ако се появят.

118 избирателни секции посрещат днес българите в Обединеното кралство за гласуване за национален и европейски парламент. Тъй като Обединеното кралство е извън ЕС, право за гласуване за евродепутати ще имат само онези гласоподаватели, които живеят на територията на страни от ЕС.

Българските избори в Обединеното кралство винаги са предизвиквали интерес, поради голямата активност на българската общност. Броят на секциите и тяхното местоположение се определя на демографски и географски принцип. На днешните избори 2 в 1 право на глас може да бъде упражнено в 118 секции на цялата територия на Обединеното кралство, като една трета от тях са в столицата Лондон. Гласуването ще бъде с машини и с хартиени бюлетини. Обединеното кралство вече не е страна-членка на ЕС и по тази причина гласуването за депутати в европарламента може да се провежда само в посолството на Република България и гласоподавателите трябва да отговарят на изискването за уседналост, което, според ЦИК, означава "да са живели през последните три месеца в България или друга страна-членка на ЕС". В българското посолство има четири секции – в три от тях ще се гласува с машини, които са програмирани за гласуване и в двата вида избори, и една секция за гласуване с хартиени бюлетини. В шотландския град Единбург е наето помещение за консулство, но то все още не функционира, така че там няма да има гласуване за евродепутати.

В Италия, българите  гласуват за народни представители и за членове на Европейския парламент в 27 избирателни секции в 24 населени места. Новост е секцията в Чезена – област Емилия-Романя, където традиционно се гласува в Римини и в почетното ни консулство в Болоня. Най-много секции – 3 има в българското училища в  Милано.  Две са в посолството ни в Рим. Изборни секции с отделни урни за съответния вот, има по цялото протежение на Апенинския полуостров без островите ,сформирани за удобство в редица областни центрове още като Торино, Генуа, Анкона, както  и в други големи градове и селища. Българка, която от дете живее в Болоня, не пропуска от както има право да гласува за Народното събрание и за Европейски парламент. За очакванията си сега, за БНР, тя каза: “В Народното събрание трябва повече да изпълняват отколкото да обещават. Няма значение каква партия е, защото много се говори, а не се изпълнява. Що се отнася до Европейския съюз, се надявам все повече да наблегнат най-вече на обединението на държавите-членки и  да държат повече на националните традиции, които всяка държава има“.

Българското посолство в Рим, акредитирано за Република Малта, е образувало на острова две секции - в Буджиба и Сейнт Джулианс.

В САЩ избирателните секции са с готовност, но до началото на изборния ден има още време.

55 избирателни секции са с готовност да отворят след няколко часа. В сравнение с миналите избори сега имаме с една по-малко. Без избирателна секция са в Сан Антонио, щата Тексас. Един от главните координатори за изборите Даниел Дженев уточни още:

"Посрещнахме бюлетините и хората от България. Доста хора са командировани  в САЩ този път, защото на 4 места ще се гласува 2 в 1 - ЕС и НС в Консулствата и Посолството и там са пратили по трима души на секция допълнително от България".

Както обичайно най-много са местата за  гласуване  са в района на Чикаго - 8 . В 3 от секциите тук ще се гласува с машини, а общо за САЩ на 10 места ще има машинно гласуване. Очакванията са, че отново ще гласува твърдият електорат - това са между 10-13 000 души.

На източния бряг изборите започват най-напред - в 14 часа българско време и последни ще завършат на Западния бряг в понеделник сутринта в 6 ч. в българско време.

В 28 секции гласуват българските граждани в Гърция. Част от секциите са на островите. Най-много избирателни секции - пет има в Атина, където живеят и повечето българи. Секциите са на удобни места и лесен достъп с транспорт. На остров Крит, където също пребивават много български граждани има 4 секции на различни места на острова.

За нашите сънародници, които почиват тези дни тук или работят в туристическия сектор имат възможност да гласуват и на островите: Родос, Лефкада, Лимнос, Миконос, Корфу, Кос и Тасос.

На много места още преди да отворят секциите вече чакаха избиратели, които бързат да гласуват и да отидат на работа.

В Северна Гърция минаващите днес през граничния пункт "Промахон" могат да упражнят правото си на глас в Генералното консулство в Солун. А пътуващите през Маказа имат възможност да гласуват в Комотини.

Очаква се днес да гласуват и много българи в трите секции на Халкидики, където има много наши туристи.

Гръцките медии вече информираха, че в България днес се избира и парламент.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗП е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..

публикувано на 03.02.25 в 21:47
Кирил Петков

Кирил Петков настоя за 100% връщане на машинния вот

Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..

публикувано на 03.02.25 в 21:42
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте (вдясно) и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Брюксел, 3 февруари 2025

Генералният секретар на НАТО: Конфликтът не е само между Украйна и Русия

Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...

публикувано на 03.02.25 в 21:19
Фридрих Мерц на откриването на конгреса на ХДС - Берлин, 3 февруари 2025

В Берлин започна извънредният конгрес на ХДС

Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите?  Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..

публикувано на 03.02.25 в 20:33
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте: За Запада е най-добре да остане единен

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..

публикувано на 03.02.25 в 20:16
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов дава брифинг за медиите -  3 февруари 2025 г.

МВР с план за действие срещу разпространението на вейпове с опасни вещества

МВР ще представи план за действие срещу разпространението на вейп устройства (за пушене на течност) с опасни вещества, съобщи вътрешният министър Даниел Митов  по повод свикването за 18 февруари на Консултативния съвет по национална сигурност при президента заради разпространението на наркотични и упойващи субстанции сред подрастващите...

публикувано на 03.02.25 в 20:10
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Чрез мита за ЕС Тръмп иска да наложи волята си, не става дума за съревнование

Европа трябва да се готви за мита от САЩ, щом президентът Доналд Тръмп обеща, че и за Европа ще има мита, то неминуемо това съвсем скоро ще се случи . Това каза пред БНР икономистът и университетски преподавател Стоян Панчев от ЕКИП. " Третирането на Европа ще бъде като към Мексико и Канада, не като към Китай . От Европа ще се искат разни неща, ще..

публикувано на 03.02.25 в 19:23