Проевропейското мнозинство няма да изчезне, но ще се намали тежестта му в ЕП. Такава прогноза направи пред БНР Петър Петров, преподавател по политология.
"Очаквам и двете крайнодесни групи да увеличат гласовете си. Традиционните партии, които са по-близо до центъра, да загубят част от своите. Те обаче няма да загубят централното си място. Проевропейското мнозинство ще остане, но ще бъде леко разклатено".
Трудно ще им е да се справят с новите геополитически реалности, смята още той.
"Важно е да има много и силни лидери, които да са способни да балансират позициите на държавите членки, както и да има силни институции. Очаква се да се увеличи гласът на националистическите интереси в ЕС. Не виждам лидери в ЕС, които веднага да ме убедят, че имат енергия, заряд и харизма. Освен Макрон и Шарл Мишел, не забелязвам политици, които са със смели позиции или със способност да балансират добре. Умерен оптимист съм. Когато ЕС се изправи пред наистина важни геополитически проблеми, успява да работи добре".
Крайната десница няма да определя дневния ред на Европа, но ще може да оказват малко по-силно влияние, отколкото досега, прогнозира експертът.
"Ако се стигне да гранд коалиция между тях, ще имат по-големи шансове, но аз съм песимистично настроен към тази възможност".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

Испания глоби с 5 милиона евро социалната мрежа Х. Санкцията е заради публикуване на фалшиви реклами за инвестиции в криптовалути. Решението е на испанската Национална комисия по ценните книжа. Глобата е наложена на компанията Twitter International – собственик на платформата Х, за това, че не е блокирала реклами за потенциални финансови измами,..
Фермерите, отглеждащи овце-майки и кози-майки, ще получат по 41,07 лв. подпомагане на животно за тазгодишната кампания. Ставката е определена със заповед на земеделския министър, а средствата са по Преходната национална помощ, обвързана с производството. На подпомагане подлежат близо 482 хиляди животни. Общият финансов пакет за интервенцията за 2025 г...
Американската мултинационална инвестиционна компания "Карлайл" проучва възможността да придобие чуждестранните активи на руския петролен гигант "Лукойл". Това предаде "Ройтерс", като се позова на три свои източника. "Карлайл" е на ранен етап от проучването на евентуалната покупка на активите. Първо компанията трябва да получи разрешение от американските..
Франция отбелязва с поредица от церемонии десетата годишнина от кървавите атентати в Париж, при които загинаха над 130 души, а стотици бяха ранени. Франция отбелязва 10 г. от ислямистките терористични атаки в Париж Цял ден продължава поклонението на местата, ударени от терористичните атаки преди десет години: от стадиона "Сен Дени", където..
Днес в столичния храм "Свети Седмочисленици" беше поклонението пред световноизвестната българска оперна певица Стефка Евстатиева, която почина на 9 ноември след кратко боледуване. Напусна ни световноизвестната българска оперна певица Стефка Евстатиева Преди поклонението на специална церемония в Софийската национална опера се проведе..
Парламентът прие на първо четене родителите на деца до 12-годишна възраст да могат да работят на непълно работно време или от разстояние през лятната ваканция на децата. Законопроектът за изменение н а Кодекса на труда, внесен от Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) и група народни представители, беше одобрен единодушно със 181 гласа "за". В момента в..
МВР анализира как да се реши въпросът с фалшивите или неточни резултати от полевите тестове за наркотици и алкохол на шофьорите . Министърът на вътрешните работи Даниел Митов коментира след парламентарната Комисия по вътрешен ред, че през декември се очакват резултатите от работната група, създадена между МВР и министерствата на здравеопазването и на..
Лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще участват довечера в протестната демонстрация на "Правосъдие за всеки". Решението за присъединяване към..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните финанси в ред , от което има нужда. Това каза пред БНР Милен..