"Имаме изключително ниска избирателна активност - 32%, това е абсолютно безпрецедентно. Българската политическа система катастрофира".
Това заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов на първата си пресконференция след изборите.
"Българският народ гласува вот на недоверие на парламентарната демокрация", коментира Костадинов и посочи, че всички губят гласове.
Според него има два възможни сценария – създаване на правителство, което ще отложи неизбежния край на тези, които влизат в него, и вторият вариант е да няма правителство и да отидем на избори през октомври - ноември:
"Вариантът за НС е съставяне на правителство, но който участва в него, се погребва жив. В трипартиен или четирипартиен формат кабинетът ще представлява не повече от 15% от българските граждани с избирателни права", коментира лидерът на "Възраждане":
"С оглед на ситуацията в момента в парламента - националният парламент, имаме два възможни сценария оттук насетне. Единият сценарий е съставяне на правителство, което ще отложи, може би до някаква степен, неизбежния край на тези, които влизат в него. Който влезе в такова правителство, на практика са погребва жив. И то ще бъде с още по-тежък край от сглобкаджийското правителство, което издържа 9 месеца. Вторият вариант е да няма правителство и да отидем на избори около октомври - ноември".
Минималната цел за трима депутати в Европейския парламент е постигната, но това далеч не ни задоволява, изтъкна още Костадинов.
Резултатите им на вота за Народно събрание повтарят тези от предишния път, но не са доволни, защото си поставят по-големи цели.
За приоритетите на европейско ниво Костадинов подчерта, че основна цел е България да не бъде въвлечена във войната в Украйна.
"Пред "Възраждане" остава основната цел да не допуснем влизането на България в разгарящия се военен конфликт в Украйна", заяви Костадин Костадинов.
"В тази обстановка, ако България запази и продължи сегашния си външнополитически курс, нашата страна ще бъде принудена да се включи във военен конфликт в Украйна. И в парламента освен "Възраждане" никой друг няма да застане твърдо и категорично срещу това. Така че, това е основната задача, върху която ние ще се съсредоточим в следващите седмици буквално, защото натискът е много сериозен, той няма да спре, даже напротив - ще се увеличи", каза Костадинов.
Той уточни, че новата формация "Величие", която по всичко личи ще участва в 50-ото НС, не е заплаха за тях:
"Влизането в парламента ще позволи да паднат много бързо маските. Те са за категорично членство на България в НАТО и ЕС, за подкрепа към Украйна, избирателите им ще бъдат излъгани", смята Костадинов.
Той отхвърли всякакво възможно сътрудничество с "Величие".
Костадинов обясни още, че целта на партията му е да състави отделна парламентарна група в Европейския парламент и затова вече водят преговори с 14 политически сили от 14 страни.
Както Украйна, така и Европа трябва да играят роля в сериозните преговори със САЩ и Русия за прекратяване на войната, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред Си Би Ес, цитирана от БГНЕС. Разговорите в Саудитска Арабия са предварителни, уточни Рубио, а "истинските преговори" ще включват Украйна и Европа. Рубио се подготвя да пътува до..
Френският външен министър Жан-Ноел Баро днес заяви, че е "немислимо" Русия да се присъедини към Г-7, предаде АФП. Изявлението на Баро е във връзка с казаното от американския президент Доналд Тръмп. Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7 "Днес това е немислимо. Г-7 е група на най-развитите големи демокрации...
74 на сто активност е отчетена в края на изборния ден за кмет оряховското село Лесковец, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Оряхово. Гласуването премина спокойно, без драстични нарушения. Частични местни избори за кмет на две врачански села Също без нарушения и при висока активност - близо 80 на сто, премина частичният местен вот..
"Хамас" е готова да проучи подходи за политически и административни договорености за Ивицата Газа, без непременно да е част от тях, за да премахне претекста на Израел за възобновяване на войната и за да започне истински процес на възстановяването на анклава, заяви говорителят на палестинската радикална организация Хазем Касим, цитиран от в. "Ал Ахрам" и..
Израелската армия съобщи, че днес е нанесла въздушни удари по Ливан, а целта са били военни обекти на шиитската групировка "Хизбула", предаде АФП. "Преди малко (армията) извърши прецизни удари, базирани на разузнавателни данни, на редица военни обекти на ливанска територия, където са съхранявани установки за ракети и оръжия и е установена дейност на..
51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..
Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА. БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..