Ако очаквате някаква конкретика, трудно мога да ви дам такава, защото просто изслушахме техните идеи, заяви на брифинг в парламента Тошко Йорданов от "Има такъв народ" (ИТН) след среща с ГЕРБ-СДС.
Оттук нататък ще трябва да обсъдим с колегите, да помислим, казахме нашите приоритети, запознахме ги с тях. Ако има конкретика оттук нататък, ще я споделим, това е първа среща, добави той.
На срещата между ГЕРБ-СДС и ИТН са обсъждани политики и приоритети, но не и конкретни имена за състав и структура на бъдещ редовен кабинет, стана ясно след продължилата близо час среща между преговорните екипи на двете формации.
Обсъждани са приоритетите по темите образование, пазар на труда, енергетика и съдебна реформа, открити са сходства, но има и различия.
Изобщо не говорим за правителство в момента, подчерта Йорданов и повтори, че ИТН са за експертен кабинет.
"Ние сме за експертен кабинет. Но от идеята за експертен кабинет до реализацията му има твърде много работа. Още нямаме отговор на тези въпроси.
Имена не са обсъждани, чухме идеите на ГЕРБ за управленска програма по сектори, разговорът беше конкретен, не общ. Ние споделихме някои наши приоритети и това е", посочи Йорданов.
"Ситуацията е сложна и тежка, страната без правителство е блокирана, от друга страна с лошо правителство понякога е по-зле", смята политикът:
"Ние от година и нещо обясняваме, че според нас най-правилният вариант е експертен кабинет. Колегите от ГЕРБ са достигнали до тази идея видимо. Но пък от идеята за експертен кабинет до реализацията му има твърде много работа и той или ще е експертен, или няма да е, така че още нямаме отговор на тия въпроси", допълни Йорданов.
Срещата с "Има такъв народ" премина в конструктивен дух, разговаряхме по конкретните политики в нашата управленска програма, заяви Деница Сачева от ГЕРБ-СДС след срещата с ИТН.
Оставихме вратата отворена да продължим нашите разговори конкретно по политики, заяви Сачева. Тя посочи, че разговори по състав и структура на правителство не са водени, а разговорите са били за политики.
Единственото сигурно нещо на този етап е, че ГЕРБ-СДС иска да направи правителство и да поеме отговорността за това да има правителство на споделената отговорност, заяви Сачева. Нито колегите от ДПС, нито от ИТН са изразили ясна и категорична позиция в подкрепа на правителство, добави тя.
"Имаме покритие по определени политики, но нямаме категорични отговори за парламентарна подкрепа", уточни Сачева.
Ще видим какво ще се случи в утрешния ден и дали НС ще излъчи свой председател, като ГЕРБ утре сутринта ще кажат номинацията си за председател на НС.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов няма да се срещне с лидера на "Величие", уточни още Сачева.
Подробности чуйте в звуковия файл.
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН и коментира: "Вече не могат да направят нищо срещу това, което се случва в парламента, защото останалите партии са по-скоро за еврото. Техните..
Правителството прие управленската си програма. В началото на извънредното правителствено заседание премиерът Росен Желязков благодари на партньорите в коалицията: Какво пише в управленската програма на правителството "За разбирането и за помиряването на политическите и идеологическите различия, за зрелостта, която до този момент позволява на..
Британският премиер Киър Стармър заяви, че "Русия не държи всички карти във войната с Украйна" по повод на думите на Доналд Тръмп, че Русия "държи картите" в мирните преговори в Украйна, заради територията, която е завзела. Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев Стармър се включи чрез видеовръзка на срещата на..
Регионът около Плевен съчетава хилядолетни традиции в лозарството и винарството с модерни винени изживявания . Множество исторически артефакти като Вълчитрънското златно съкровище и Бохотското сребърно находище, изложени в Регионален исторически музей – Плевен, свидетелстват за това богато минало. Тук се намира и едно от най-старите..
България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова. БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния критерий, който ни спъваше..
Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната . Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута. В..
Премиерът Росен Желязков заяви, че не трябва да има преговори за мир без Украйна и Европейския съюз. Министър-председателят участва чрез видеоконферентна връзка в международната конференция в Киев по повод третата годишнина от началото на войната на Русия срещу Украйна, съобщи правителствената пресслужба. Премиерът изтъкна, че от самото..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.