Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Найджъл Фарадж: Никога не съм се опитвал да оправдая инвазията на Путин, но казвам истината

Найджъл Фарадж
Снимка: АФП

Лидерът на британската партия "Реформирай Обединеното кралство" Найджъл Фарадж защити твърдението си, че Западът е провокирал руската инвазия в Украйна, след като бе осъден за коментара от лидери от целия политически спектър.

Найджъл Фарадж заяви по-рано в интервю за Би Би Си, че "Западът е провокирал Путин за войната в Украйна" и че това е следствие от разширяването на ЕС и НАТО на изток.

Премиерът Риши Сунак го разкритикува, заявявайки, че това е абсолютно грешен коментар и само "налива масло в огъня на агресията на Путин". Лидерът на лейбъристите Киър Стармър определи думите на Фарадж като "позорни", а лидерът на либералдемократите Ед Дейвид нарече популиста "апологет на Путин". От Шотландската национална партия отбелязаха, че казаното е "обида за всички пострадали украинци".

Найджъл Фарадж обаче реагира със статия във "Дейли телеграф", в която пише, че никога не е бил "апологет или поддръжник на Путин", "но ако боднете руската мечка с прът, не се изненадвайте, ако тя отговори".

"Не ме обвинявайте, че казвам истината за войната на Путин в Украйна", казва Фарадж и прави уточнението, че "нахлуването в Украйна е било неморално, възмутително и незащитимо".

"Като защитник на националния суверенитет аз вярвам, че Путин сгреши напълно като нахлу в суверенна Украйна. Никога не съм се опитвал да оправдая инвазията на Путин по какъвто и да е начин. Но това не променя факта, че прозрях какво ще се случи преди десетилетие, предупреждавах, че идва и съм една от малкото политически фигури, които винаги са били прави и честни относно войната на Русия в Украйна", изтъква Найджъл Фарадж.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ливан има ново правителство

Ливан има ново правителство с министър-председател Науаф Салам, обявиха от канцеларията на президента Жозеф Аун. В състава му има 24 министри.С президентски указ беше приета оставката на служебния премиер Наджиб Микати. Новият кабинет бе формиран след продължили повече от три седмици консултации между партиите и под пряк натиск от страна на..

публикувано на 08.02.25 в 19:11
Доха, Катар

Нетаняху изпрати делегация в Доха за преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху е изпратил делегация в катарската столица Доха за следващия етап от преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщиха израелски медии. Преговорите за втората фаза на примирието се очаква да са по-трудни, отбелязват анализатори. В нея "Хамас" трябва да освободи още десетки заложници в замяна на..

публикувано на 08.02.25 в 19:09

Съдът отрече да има постановление за оттегляне на европейската заповед за арест на Петьо Еврото

Софийският градски съд отрече да е издавал постановление през декември миналата година, с което да е оттеглена европейската заповед за арест на Петьо Петров-Еврото - нещо, което заяви в четвъртък при изслушването си в парламента заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов. Това съобщи БТА. Какво казаха пред НС представителите..

публикувано на 08.02.25 в 18:52

Испанската филмова академия ще връчи тази вечер наградите "Гоя"

"47" и "Инфилтраторът" са двете продукции, които събраха най-много номинации за най-големите награди в испанското кино тази година. Двата филма имат съответно по 14 и 13 номинации. В списъка с претендентите е и лентата на Педро Алмодовар "Съседната стая" с 10 номинации, включително за най-добър режисьор и най-добър адаптиран сценарий, но не е в..

публикувано на 08.02.25 в 18:23

Телефонна измама в Италия: Мним министър иска пари за откуп на журналисти

Прокуратурата в Милано започна разследване за измамени VIP личности и богати предприемачи от представил се по телефона за министъра на отбраната Гуидо Крозето. Това стана известно от интервю на ежедневника "Република" с бившия президент на ФК "Интер" и петролен предприемач Масимо Морати. Той казва, че всичко изглеждало "абсолютно достоверно"...

публикувано на 08.02.25 в 18:12

Шествие в памет на убит с нож 15-годишен младеж се проведе в английския град Шефилд

Хиляди хора се присъединиха към шествие  в английския град Шефилд в знак на почит към 15-годишния Харви Уилгуус, който почина, след като беше намушкан с нож в училище в града и като протест срещу високата престъпност с ножове във Великобритания. Харви Уилгуус почина от прободни рани в гърдите в католическата гимназия "Вси светии" в Шефилд в..

публикувано на 08.02.25 в 18:10

Пета размяна на заложници и затворници между "Хамас" и Израел

Израел и палестинската ислямистка организация "Хамас" извършиха петата размяна на заложници и палестински затворници по силата на споразумението за примирие в Ивицата Газа.  "Хамас" освободи днес трима мъже - двама отвлечени от кибуца Беери в деня на координираните атаки на палестинската групировка на израелска територия, а - третият от..

публикувано на 08.02.25 в 17:56