Ключови са консултациите от гледна точка на поведението и позиционирането на Румен Радев към партиите, защото в предходни парламенти е показвал различно отношение. От една страна може да бъде човекът, който гради мостовете и удължава срокове, но и неведнъж е показвал желание да вземе властта. Сега сме в друга ситуация.
Това коментира в интервю пред БНР политологът Ивайло Илиев.
"Аз лично очаквам да не прояви това държавническо поведение, което се изисква от него в настоящата патова ситуация. Но и нещо друго - да видим, дали това няма да са последните консултации, които Радев провежда като президент, а не участва в тях от другата страна", прогнозира политологът.
Според него средата е динамична:
"Има парламентарни групи, чието поведение е неясно. Ако този НС не излъчи правителство, то появата на въпросната президентска алтернатива, на която се бабува от няколко месеца, ми се струва неизбежна. Партиите, които свалиха предишния редовен кабинет и предизвикаха изборите, сега спечелиха. Виждаме, че се опитват да прехвърлят вината за настоящата ситуация на някого и сякаш тези партии ни тласкат към нови избори през есента, за да се роди тази нова алтернатива".
Ивайло Илиев коментира, че тези, които свалиха предишния кабинет, сега имат пораженско поведение от страна на победителя.
"Сега сме в патова ситуация, в която след поредна победа на ГЕРБ сме на прага на експертен кабинет на ИТН. Затова ли ходихме на избори?".
И допълни:
"ИТН през годините са показали доста добро сътрудничество с президента Радев, подкрепиха го за втори мандат. И съм убеден, че ако стигнем до трети мандат, няма да е много трудно президентът Радев да избере ИТН, особено пък в ситуацията, в която връчваше папката за трети мандат на БСП. Надали ще рискува с БСП. Ако сме в хипотезата на трети мандат, значи има провалени първи и втори".
Илиев предупреди, че сме в друга ситуация - въпросните мандатоносители - първи и победители, се оказва, че са в най-неизгодната позиция.
"Докато преди 3 месеца бяха на крачка да имат кабинет със собствен премиер и легитимация, то в тази ситуация няма как Борисов да направи политически разказ отново през Кирил Петков и Христо Иванов".
Той обясни защо новите и малки партии подкрепят съставянето на кабинет:
"Първо, винаги новите формации в НС проявяват интерес да се излъчи правителство, за да удължат своя политически живот. Веселин Марешки и Яне Янев проявиха такова поведение. Стефан Янев влезе в 48-ото НС, нямаше правителство и след това вече не ги видяхме".
Според Ивайло Илиев със 121 депутати трудно се управлява, дори не се управлява.
"Първоначално може да са нужни 121, но с оглед на опита знаем, че е необходимо мнозинство със 130 - 140. Поведението на "Величие" е очаквано и винаги се стига до такова заради липсата на партийна дисциплина. Възможно е да се отцепят. Не знам защо се говори за 6 депутати отцепници, след като цялата група гласува за избора на г-жа Александрова за комисията за правилник на НС“, коментира той.
По думите на политолога има опции да се излъчи кабинет с по-широко съгласие:
"Често припомням формулата с "Габровски", но сега ситуацията, кризата са по-сериозни, отколкото в онзи момент. Около срещата между ГЕРБ и ДПС преди седмица имаше нещо, което се чу ясно. Направи впечатление, че първото, което беше споменато, беше антикорупционната комисия и започват да се попълват квоти. Целяха да се започне разговор за коалиция. Очаквам да започне попълване на регулаторите още в началото. Представете си, че имаме кабинет с кратко управление, но достатъчно да се попълнят регулаторите".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В област Ловеч вече са ожънати над 70% от засетите площи с пшеница, ечемик и рапица, а зърнопроизводителите отчитат по-добри добиви в сравнение с миналата година. Настояват обаче за по-високи изкупни цени на зърното. Тази година в Ловешко с пшеница са засети 230 хиляди декара с пшеница, което е с 10% повече от миналата, поясни Адриана..
Министър-председателят Росен Желязков ще участва днес в инспектирането на приключилите ремонтни дейности и цялостна реконструкция на пречиствателна станция "Ясна поляна". Инвестицията е за над 22 млн. лв. и гарантира сигурното водоснабдяване и високо качество на питейната вода за жителите и гостите по Южното Черноморие. На събитието,..
Първи за годината православен лагер за деца приключва днес в Клисурския манастир "Св. св. Кирил и Методий". През седмицата малчугани от различни краища на страната се обучаваха в християнската религия, пяха и играха сред природата. Началото на детския православен лагер в Клисурския манастир се поставя през 2013 година. От тогава до сега..
57 процента от всички регистрирани в бюрата по труда безработни или близо 83 000 души, са без професионална квалификация и специалност, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта. Съгласно Националния план за действие по заетостта за 2025 година синдикалните и работодателските организации започват изпълнението на проекти за обучение и..
Не очаквам източният ни съсед да изпрати по-различно послание, заяви премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски, цитиран от МИА. Той каза това вчера в Охрид по повод реакциите на официална София след изявлението му за българския министър на външните работи Георг Георгиев, посочва БТА. МВнР реагира остро на изявление на..
Седемдесет и един ареста са извършени по време на протести в Обединеното кралство срещу обявяването на "Палестинско действие" за терористична група, съобщи британската полиция. Силите на реда в Лондон, Кардиф и Манчестър извършиха редица арести по подозрение за терористични престъпления. Групата "Палестинско действие" беше забранена от..
Митата от 30% на Доналд Тръмп, обявени за европейските страни, в Италия разтревожиха най-много област Емилия-Романя, за която САЩ са първа експортна дестинация. Областният управител Микеле Де Паскале призовава за незабавна намеса, защото "спешно е необходим сплотен и ефективен отговор на европейско и национално ниво", пише ежедневникът..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..