Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Външните министри от ЕС одобриха 14-ия санкционен пакет срещу Русия

Снимка: Алами/Ройтерс

ЕС ще забрани услугите, свързани с прехвърлянето на руски втечнен природен газ на територията си с цел прехвърлянето му към трети страни. Това се съдържа в 14-ия пакет санкции срещу Русия, одобрен от страните членки на Съюза.

Забраната важи за прехвърляне на товара от един на друг кораб или от кораби към брега, както и претоварване. Тя не засяга вноса, а единствено реекспорта към трети страни през ЕС.

Освен това ЕС ще забрани нови инвестиции, както и снабдяването със стоки, технологии и услуги за завършването на изграждащи се проекти, свързани с втечнения природен газ като тези в Мурманск и Арктика.

На терминали в ЕС, които не са свързани със системите за природен газ, се въвеждат ограничения за вноса на руски втечнен газ.

Новият санкционен пакет също така предоставя на ЕС повече инструменти за справяне със заобикалянето на санкциите. Санкциите са насочени и срещу 116 физически и юридически лица, които са замесени в "действия, подкопаващи или застрашаващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна", отбелязва ЕК.

ЕС задейства допълнителни инструменти срещу заобикалянето на санкциите. От компаниите майки в ЕС ще се изисква да гарантират, че техните клонове в трети страни не участват в никакви действия, водещи до резултат, който санкциите целят да предотвратят.

С цел борба с реекспорта на предмети, открити на бойното поле в Украйна или от критично значение за руските военни системи, операторите от ЕС, продаващи такива стоки на трети страни, ще трябва да прилагат механизми за надлежна проверка, способни да откриват, оценяват и смекчават рисковете от реекспорт към Русия.

Съветът реши също така да забрани използването на Системата за предаване на финансови съобщения (SPFS), разработена от руската Централна банка за неутрализиране на ефекта от ограничителните мерки.  На дружествата от ЕС, действащи извън Русия, ще бъде забранено да се включват към нея.

Страните членки въвеждат и забрана за трансакции с базирани извън ЕС кредитни и финансови институции и с доставчиците на услуги с криптовалута. Това ще става в случаи, когато тези дружества осигуряват трансакции, подкрепящи руската отбранително-промишлена база чрез износа, доставките, продажбата, трансфера или превоза към Русия на стоки и технологии с двойна употреба, чувствителни и бойни стоки, огнестрелни оръжия и боеприпаси.

Европейският съюз също така ще добави 27 кораба към списъка си със санкционирани субекти като част от последния си пакет от санкции срещу Русия. В списък се включват танкери за петрол и втечнен природен газ, заявиха през Ройтерс два източника, запознати с въпроса.

Последният списък, видян от Ройтерс, включва 19 кораба, свързани с енергетиката, включително две руски плаващи единици за регазификация - Saam и Koryak.

Списъкът включва и кораби, които са транспортирали отбранително оборудване за Русия, както и товарния кораб "Енисей", за който ЕС твърди, че е превозвал откраднато украинско зърно.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
АЕЦ

ЕК с положително становище за изграждането на 3-ти и 4-ти блок на румънската АЕЦ "Черна вода"

Проектът за изграждане на трети и четвърти блок на румънската АЕЦ "Черна вода" получи положително становище от Европейската комисия по отношение на техническите аспекти и ядрената безопасност, съобщи БТА, като се позова на новинарския сайт Зиаре. Единствената атомна централа на Румъния произвежда около една пета от електроенергията в страната с два..

публикувано на 02.07.24 в 19:39

Румен Радев: Газовият терминал край Александруполис трябва да заработи най-късно през октомври

Газовият терминал край Александруполис трябва да заработи най-късно през октомври, заяви президентът Румен Радев след среща в Атина с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис. Забавена е работата и по други стратегически проекти, подписани още от началото на 2023 година по време на служебното правителство на Гълъб Донев. Той припомни, че през февруари 2023..

публикувано на 02.07.24 в 19:37

Владимир Малинов настоя в Атина за спешни мерки за въвеждане в експлоатация на терминала до Александруполис

След многократните отлагания на старта на проекта за терминала за втечнен газ до Александруполис, министърът на енергетиката Владимир Малинов настоя в Атина за решителни и спешни мерки за въвеждане му в експлоатация. Това стана на среща с ръководството на проектната компания "Газтрейд" и с представители на част от останалите акционери в проекта...

публикувано на 02.07.24 в 19:16
Сали Табаков е воден от служители на Охраната на съдебната власт към залата на съда -  2 юли 2024 г.

Съдът пусна от ареста Сали Табаков. Ще издържи ли обвинението срещу него?

Арестуваният преди седмица областен лидер на ДПС - Варна и общински съветник Сали Табаков излиза от ареста без мярка за неотклонение, реши Софийският апелативен съд. Заедно с тъста си Захир Османов и главния секретар на Министерството на образованието и науката Албена Михайлова тримата са обвинени за сключване на неизгодна сделка, ощетила..

публикувано на 02.07.24 в 18:40
Петер Сиярто

Петер Сиярто е обсъдил украинската криза по телефона със Сергей Лавров

Ден след като пое ротационното председателство на Европейския съвет, унгарският премиер Виктор Орбан посети Киев и предложи на украинския президент Володимир Зеленски да приеме идеята за временно примирие с нахлулите в страната му руски войски.  В Киев Орбан призова Зеленски да обмисли възможността за кратко примирие "Помолих президента да помисли..

публикувано на 02.07.24 в 18:26
Канцлерът на Германия Олаф Шолц (вляво) и министър-председателят на Полша Доналд Туск - Варшава, 2 юли 2024

Германия и Полша искат да засилят сътрудничеството си в областта на отбраната

Полша и Германия ще си сътрудничат в областта на отбраната, а Германия ще поеме по-голяма отговорност за защитата на външната граница на ЕС. Това стана ясно след среща между полският премиер Доналд Туск и германския канцлер Олаф Шолц във Варшава. На съвместната им пресконференция след разговорите полският премиер Доналд Туск заяви също така, че..

публикувано на 02.07.24 в 18:10
Център за деца с увреждания в Дебелец

146 деца ползват безплатно услуги и терапии в Центъра за комплексно обслужване в гр. Дебелец

Все повече се увеличава броят на децата с увреждания и различни дефицити в развитието . Колкото по-навреме бъде открито от семейството и от личния лекар, както и от социалните служби, че трябва да бъде оказана специализирана подкрепа, толкова по-бързи и добри резултати може да бъдат постигнати с детето , коментира педиатърът д-р Анелия..

публикувано на 02.07.24 в 17:52