За постиженията на неправителствения сектор в Румъния и по-конкретно - на общността за цифрови решения в полза на обществото, Владимир Митев от Румънската редакция на Радио България разговаря с Ана Блидару - директор гражданска инфраструктура на Code for Romania - най-голямата организация за граждански технологии в света.
Каква е историята на общността Code for Romania?
"Code for Romania започна дейността си като доброволческа инициатива, но с течение на времето тя се превърна в общност от над 4 хиляди души, обединяваща румънците в страната и чужбина. Това са хора, които допринасят за каузите ни, според възможностите си и винаги са готови да откликнат при необходимост. Солидарността е особено видима по време на кризи, каквито през последните години преживяхме с Covid-19 и с избухването на войната в Украйна когато бежанците започнаха да идват в Румъния. Обединените ни усилия тогава доведоха до създаване на работещи решения, които помогнаха на над 20 милиона души".
С какво точно помогнахте на украинските бежанци?
"Когато избухна войната, една от първите ни задачи бе, само за 48 часа да обединим усилия и да предоставим на всеки бежанец достъп до проверена информация чрез специална електронна платформа за специализирани услуги и насоки за интеграция. Знаете ли, и аз и колегите ми бяхме впечатлени от оценката на ръководителя на Агенцията на ООН за бежанците при посещението му в Румъния, който след като се запозна с направеното от нас каза: "Иска ми се да имах тази инфраструктура в Ливан”. Така осъзнахме, че направеното от нас за бежанците може да се използва в международен план".
Лесно постижимо ли е това?
"Мисля, че да. Защото технологиите не зависят от културата, географията или езика. Едно и също цифрово решение може да бъде приложено в друга държава, за да е от полза за всички. Вече пренасяме решенията ни и зад граница и те се използват от различни неправителствени организации".
Освен в помощ на бежанците, с какво друго сте полезни на гражданите?
"Работим по много дигитални решения, подсказани ни от гражданите, за да сме полезни при решаването на важните за гражданското общество въпроси. Повече от 60 от тях вече са изградени".
Кои от тези 60 дигитални решения са може би най-полезни за социалната промяна?
"Трудно е да се каже. Те са в най-различни области – здравеопазване, човешки права, информационни технологии. Имаме мобилно приложение за доброволци, платформа за наблюдение на избори, за дейности за ранна интервенция за деца с тежки увреждания и други, но мисля, че всички са важни".
Имате ли партньорства с подобни организации по света и как работите с властта в Румъния?
"Инициативи като нашата има в много страни. Ние сме най-голямата технологична общност в света. Макар никога да не сме получавали държавно финансиране, сме предлагали безплатни цифрови решения на институциите. Сред тях е специалната система за управление на доброволци и ресурси за действия в извънредни ситуации. Продължаваме да се обръщаме към властта и да и напомняме, че е добре да се създават и приемат цифрови решения и извън тези за извънредните ситуации, за да бъдат по-добре подготвени за бъдещето и да са от полза на гражданите".
Интервюто на Владимир Митев с Ана Блидару в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Британският премиер Киър Стармър обяви нови санкции, насочени към така наречения руски “сенчест флот”, преди началото на срещата на върха на Съвместните експедиционни сили в Норвегия. Британското правителството заяви, че санкционира около 100 петролни танкера, отговорни за превоза на товари на стойност над 24 милиарда долара от началото на..
Във Великобритания, Катрин Иванова, една от шестимата български граждани, признати за виновни за шпионаж в полза на Русия, не трябва да бъде третирана като двойния агент Джордж Блейк, осъден на повече от 40 години затвор през 60-те години на миналия век, заяви нейния адвокат в Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в рамките на третия ден от..
България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила, пише в своя позиция министър-председателят Росен Желязков по повод искането на президента Румен Радев до НС за референдум за еврото. Президентът внася в НС искане..
"Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще" - това казват в общо изявление българските евродепутати от Европейската народна партия Андрей Ковачев, Емил Радев, Ева Майдел, Андрей Новаков, Радан Кънев и Илия Лазаров по повод обявеното решение на..
Лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов поздрави президентът Румен Радев за смелостта да предложи референдум за и против въвеждане на еврото. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г. Той призова депутатите, които не подкрепят допитването, да подадат оставки от НС и обеща по-решителни..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил на 32-те страни от Алианса да отделят най-малко 5% от своя БВП за военни разходи и разходи за сигурността до 2032 г., заяви нидерландският премиер Дик Схоф, цитиран от Франс прес. Марк Рюте очаква, че по време на срещата на върха на НАТО през юни в Хага целта за достигане през 2032 г. ще..
Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция, написа във Фейсбук лидерът на "Има такъв народ“ Слави Трифонов. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г. "Аз съм абсолютен поддръжник и подкрепям провеждането на референдуми, в които да..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..