Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Снимка: FB/ Sofia Tech Park

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи, който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space, която строи космически фабрики. И д-р Виктор Данчев от EnduroSat. 

Делян Аспарухов казва, че идеята за производство на лекарства не е негова. От средата на миналия век съществува концепцията, а от 72-ра година САЩ са правили опити в космическата им станция „Скайлаб“ и на Международната космическа станция. Но промяната станала през последните години, когато в микрогравитацията се доказало, че е възможно да се правят по-качествени лекарства.

И през февруари тази година капсулата на компанията става едва третата в историята на космическите полети, върнала невредим на земята космически кораб от орбита. Капсулата изкарала около 8 месеца в орбита. А на борда й е произведеното антивирусното лекарство за лечение на ХИВ и хепапит С.

НАСА помогнала да се направи защитния термален щит на капсулата, казва Делян Аспарухов. Дори ги научили да го правят това в тяхната фирма. След това НАСА дори поръчвали след това на Делян термалните щитове. Компанията, в която Делян е съдружник, е с доходност от 75 милиона долара. По договори дори и с американските ВВС. Бъдещето на технологията е сигурно, казва Делян Аспарухов:

Къде на шега, къде на сериозно спомена, че може да има космически порт и във Варна. Съвсем не на шега д-р Виктор Данчев от компанията за микросателити казва, че бизнесът за такива иновации се разраства.

Подобни технологии помагат за точността на прогнозата за времето, за прогнозиране на земетресения, наблюдения от Космоса, казва р Виктор Данчев. Но помагат и за откриването на земетресения.

Космосът е ултимативният авангард, който движи науката, доц. д-р Камен Козарев, който в БАН изследва Слънцето и неговите особености и ръководител е на проекта паневропейския радиотелескоп LOFAR за нискочестотни наблюдения на Вселената.


Третото издание на ''Тех Парк толкс'' има за цел да създаде платформа за диалог между професионалисти от различни индустрии, насърчавайки споделянето на знания и опит. Форматът представлява поредица от мотивиращи, образователни, технологични и иновативни събития, съобщават от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към Българската академия на науките.

Организатори са София Тех Парк и Ivan Radev Studio. В предишните издания дискусията е съсредоточена към технологичните тенденции за 2024 г. и предизвикателствата пред мениджърите в новото време. Тази година на фокус е космосът. За ползите от научните и технологични усилия през вековете до днес, свързани с покоряването на космоса, за приложението на космическите технологии и открития в ежедневието на хората на Земята.

Обсъждат се и най-новите видове сателити и тяхната ключова роля на земята за редица дейности и индустрии. Как космическите мисии с апарати се връщат с успешни експерименти и открития в областта на медицината, създаването на нови материали и биологията, които ще променят науката и индустрията, за мястото на българската наука и бизнес в космическия сектор днес, погледнато през призмата на миналото, когато България е шестата държава в света, изпратила в орбитата двама свои космонавти.

Д-р Виктор Данчев е технологичен директор (CTO) в EnduroSat, българска компания за производство на наносателити и реализиране на космически мисии, която покори международния пазар в сектора. Данчев е доктор по теоретична физика на Софийския университет “Св. Климент Охридски“. Основните му интереси са в сферата на космическите технологии, числените методи в програмирането и техните приложения за нелинейни динамични системи. От 2016 г. е координатор на най-голямата практическа образователна програма, свързана с космическата тематика на Балканите – “Космически предизвикателства”, която подготвя следващото поколение учени, инженери и предприемачи за космическия сектор, като им осигурява работа по реални технологични проекти. Като част от тази програма, Виктор участва и в разработването на най-големия безплатен онлайн курс за космическо образование – Spaceport.

Делян Аспарухов е учил в Масачузетския технологичен институт, също ще вземе участие в дискусията. Той е партньор в инвестиционната компания Founders Fund, съосновател и президент на американската компания Varda Space Industries, която изгражда първите в света космически фабрики. Преди да се присъедини към Founders Fund, той е бил директор в Khosla Ventures, ръководител на отдела за растеж в Teespring, и основател на компанията Nightingale в областта на медицината и здравеопазването. На 21 февруари 2024 г. спускаемата капсула на Varda Space Industries – W-1 кацна в пустинята в северната част на Юта, САЩ, след осем месеца в орбитата, където са били разработени нови медикаменти. С това компанията му става третата, която успява да изстреля и върне на Земята невредим космически кораб след орбитален полет.


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармцевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39